Haydi çocuklar yogaya: Erken yaşta yoganın önemi

Gelin, bu ay yazımıza hafızamızı tazeleyerek başlayalım. Yoganın çocuklar için olan yararlarından ilk yazımda bahsetmiştim. Erken yaşta başlandığı takdirde sayısız yararı olduğunu hatırlıyorsunuz. Öncelikle beden, koordinasyon ve denge bütünlüğünü öğrenmelerine yardımcı olan, çocukların duygularını tanıyarak sakin kalabilme ve kendileri kontrol etme becerilerini destekleyen güzel bir araçtır yoga. Ayrıca  eğitim hayatları boyunca çocukların konsantrasyon güçlerinin yüksek olmasına ve tüm gün oturmak yerine hem zihinsel hem de fiziksel anlamda aktif olmalarını sağlar. Bunların haricinde, yaşları ilerledikçe ve düzenli devam etmeleri halinde istisnasız bir şekilde duruşlarının dikleştiğini, uykularının düzene girdiğini ve kendilerini daha enerjik hissettiklerini deneyimleyerek göreceklerdir.

İlginizi çekebilir: Çocuk yogası nedir? Çocukların gelişimine nasıl katkı sağlar?

Yoga için doğru yaş ne olmalı?

Haydi çocuklar yogaya: Erken yaşta yoganın önemi

Aslında bu sorunun cevabı doğru yaştan daha çok, çocuklarla çalışırken onlara yaşlarına ve yeteneklerine göre yoga öğretmeyi bilmek olmalı.

O zaman “2 yaşından hangi yaşı nasıl tanırız ve hangi yaş derste ne sever?” yazının devamında birlikte öğrenelim.

2 yaşından itibaren – kreş dönemi çocukları

Bu yaş grubu için anahtar sözcük taklit; çünkü kopyalamada son derece başarılılardır. Bilmemiz gereken, dünyayı farklı yollarla gözlemlemeye başladıkları için sosyal etkileşimlerin bazen zor olabileceğidir.

Bu yaş grubu çocukları ile yoga yapmak, onlara kendi alanlarında fiziksel olarak hareket etmeleri için uygun bir yol sunar. Ayrıca, toplu olarak yapıldığında örneğin bir sınıftaysa akranları ile etkileşime geçmelerine yardımcı olur. Başkalarını kendileriyle ilgili olarak fark etmeye başlarlar. Ayrıca vücudumuz ve hayvanlar ile ilgili yeni kelimeler üzerinde çalışmak için mükemmel bir fırsat sunar.

Hangi pozları severler?

 • Aşağı bakan köpek, kedi-inek, dağ, yıldız, sandalye, kurbağa pozu.
 • Oyunlar içerisindeki favori eylemleri; zıplamak, atlamak, koşmak.
 • Tek ayak üstündeki duruşlar güvenli bir şekilde yapıldığında hoşlarına gider.
 • Şavasana (derin gevşemede) 2 yaş maksimum 30 saniye kadar, 3 yaşına geldikçe ve 4 yaşına yaklaştıkça daha uzun süre kalabilir. Bunu yatmadan önce yaparsanız, onları uyku için hazırlayabilirsiniz. Bir diğer önemli ayrıntı, taklit becerilerinden güç almak yani mutlaka bizim de uyguluyor olmamız.
4-6 yaş aralığındaki çocuklar

Çocuklar bu yaşta çok fazla hayal gücüne sahipler ve bu nedenle birlikte yoga yapmak için keyifli bir yaş grubudur. Hikaye duymayı ve pozları hikayeler arasında uygulamayı severler. Yeni pozlar yaratabilir ve hatta bunları size öğretmekte hevesli olurlar. Koordinasyon, denge ve görsel kopyalama becerileri geliştikçe, onlarla yapabileceğiniz poz sayısı çok hızlı artar.

Bu yaş grubu fiziksel aktiviteyi öğretmek için çok önemlidir.

Hangi pozları severler?

 • Bedenlerinin yanları, sağ ve sol, karşıt taraflar ve aynı taraflarını kullanabildikleri hareketler (Beynin iki tarafını birbirine bağlamasına da yardımcı olacaktır).
 • Hayvan hareketleri; üst bedeni hızlıca bükme veya bacağı yavaşça hareket ettirebilme gibi örneğin; bir çita gibi hareket et, bir kaplumbağa gibi yürü, yengeç gibi sürün vs.
 • Özellikle aşağı bakan köpek, kedi-inek, dağ, yıldız, sandalye, kurbağa pozu, üçgen, timsah, köpekbalığı, kertenkele… Pozları öğrendiklerinde “…” gibi dediğinizde her şeyi yapabilirler.
 • Şavasana (derin gevşeme pozunda) 2 dakika ve üzerinde kalabilirler.
7-8 yaş aralığındaki çocuklar

Daha kompleks pozları öğrenebildikleri bu yaş aralığı için güneşe selam serisi ve ayakta yapılan denge duruşları uygundur. Bu yaş grubu da aynı şekilde öğrendiklerinin üzerine yaratıcı pozlar eklerler. Vücudunun sınırlarını keşfetmeyi, yeni şeyler denemeyi, zorluklarla karşılaşmayı severler.

Bu yaşta, daha koordineli ve dengelidirler.

Bedenlerini tanımaya başlarlar; nasıl hissettiğini ve nedenini daha iyi anlatabilirler. Farklı pozlar ve hareketler yaptığımızda konuşmak onları düşünmeye ve pozların onlara nasıl yardımcı olabileceğine dikkat çeker.

Bedensel şikayetleri olduğunda (karnım ağrıyor, sırtım ağrıyor…) bu alanları güçlendirmeye yardımcı olabilecek pozları ve bunları hayatlarının diğer alanlarında nasıl kullanabileceklerini öğrenmeyi severler.

Hangi pozları severler?

 • Hemen hemen hepsini diyebiliriz. Bu yaşta yavaş yavaş pozların gerçek isimlerini duymak isterler.
 • Savaşçı 1 ve savaşçı 2 ve hatta 1’den 2’ye geçişler uygulanabilir. Çünkü düz bacak / bükülmüş bacak ile ilgili talimatları daha iyi takip edebilirler ve bundan zevk alırlar.
 • Denge bu yaşta daha iyi uygulanabilir hale geldiği için, ağaç pozunu uygulayabilirler. Savaşçı 3 ve uçak pozu yine severek uyguladıkları denge pozlarındandır.
9-11 yaş aralığındaki çocuklar

Haydi çocuklar yogaya: Erken yaşta yoganın önemi

Bu yaş grubu genellikle 7 ile 8 yaşlarındakiler gibi oyunlar içerisindeki yoga pozlarını ve keşfetmeyi sever, ancak bazen bedenlerine dair utangaçlıkları olabilir.

Bu nedenle, bu yaş grubuna her bedenin farklı olduğu, kimimize kolay gelen uygulamaların başkaları için kolay olmadığını bol bol anlatmak gerekir.

Ayrıca, yoganın vücudumuzu güçlendiren, bizi esnek tutan ve diğer sporlarda daha iyi hale gelmemize yardımcı olan bir egzersiz olduğunu da bu  yaşta vurgulamakta fayda vardır.

Hangi pozları severler?

 • Bu yaş grubunun okul ve soysal yaşamlarında daha endişeli olması sebebiyle pek çok çocuk konuşmayı ve sosyalleşmeyi tercih eder.
 • Eşli pozlar, yoga oyunları, yarışmalar (örneğin şınavlar, zıplamalar, vs.) onları için oldukça eğlendiricidir. Koordinasyon ve denge becerileri iyice geliştiği için karmaşık talimatlar alabilirler.
 • Onları harekete geçiren hızlı tempolu bir güneş selamlama tipi akışı
 • Köprü ve hatta karga gibi yeni denge pozlarını severler. Bazı çocuklar amuda ve kol dengelerini, bile yapabilirler. Bu duruşları kendi başlarına yapmamalarına ve boyunlarına dikkat etmelerine mutlaka dikkat etmemiz gerekir.
 • Şavasana bu yaşta etkilidir; yoğun sosyalleşme istekleri olduğundan ancak tam bir odaklanma sağlayabildiklerinde faydasını görürler.
12 yaş ve üstü çocuklar

Bu yaş grubu da aynı şekilde sosyal statünün önem kazandığı ve ayakta denge çalışmalarının kolaylıkla uygulanabildiği yaştır.

Beden değişimlerine bağlı endişelerinden ötürü cesaretlendirmeye ihtiyaç duyarlar.

Pozitif bir dille yapabileceklerini anlatmak ve gerçekçi hedefler koymak, değişimlerini kabullenmelerini, kendilerine olan güvenin gelişimini sağlar.

Bu yaştaki çocuklar için bir yetişkin gibi ders işlenebilir. Pozları daha doğru şekilde uygulamalarına yardımcı olmak, yoga felsefesini anlatmak ve zihnimizle nasıl çalışacağımız konusunda yönlendirmek onları yogaya devam etmeleri konusunda cesaretlendirir.

Hangi pozları severler?

 • Özellikle güneşe selam B serisi, ayakta pozlar, dengeler ve yarım ay, yan plank gibi bazı zorlayıcı pozlar zorlukları nedeniyle ilgilerini çeker, denemekten zevk alırlar.
 • Meditasyon da bu yaşta mükemmel bir seçenek olabilir. Vücut pozitifliği konusunda rehberli bir meditasyona sahip uzun bir savaşana, iyi hissetmeleri için yardımcı olacaktır.

Çocuk yogası derslerini deneyimlemek ve dersler konusunda detaylı bilgi edinmek için @minikyogees Instagram ve Facebook hesaplarını takip edebilir, www.minikyogees.com sitesini ziyaret edebilir ve her türlü sorunuz için bana bu kanallardan ulaşabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Çocuklarda endişe ve kaygı: Sakinleşmeye yardımcı 10 farklı nefes tekniği

Günce Dere Çocuk Yogası Eğitmeni
Çocukların herhangi bir madde olmadan sadece kendi zihin ve bedenleri ile kalabildikleri tek branş Çocuk Yogası'dır. İşte bu nedenle yurt dışında hemen her anaokulunda ... Devam