Çocuklarla aktivite zamanı: Evde oynayabileceğiniz yoga oyunları

Okulların açılması ve bu yıl eğitimin uzaktan eğitim yöntemiyle başlaması ile çocuklarımız dijital ortamlara biraz daha fazla maruz kalmaya başladılar. Bu durum günlük hayatta televizyon, tablet ve bilgisayar izleme sınırı koyan biz anne-babalar için çok istenmeyecek bir durum olmuş olabilir. Ama geri kalan saatleri kalite bir şekilde değerlendirmek de tamamen bizim elimizde. Bu anlamda neler yapabiliriz?

Sizi şaşırtmayarak tavsiye önceliğimi yogaya vereceğim. Çünkü yoga, çocukların herhangi bir ek malzemeye ihtiyaç duymadan kendi zihin ve bedenleri ile kalacakları şahane bir öğreti ve disiplindir. Yoga çocuklarımızın beden, koordinasyon ve denge bütünlüğünü öğrenmelerine yardımcı olurken, kendi duygularını tanıyarak sakin kalabilme ve öz kontrol becerilerini destekleyen güzel bir araçtır aynı zamanda. Ayrıca eğitim hayatları boyunca konsantrasyon seviyelerinin yüksek olmasını ve tüm gün oturmak durumunda kalan hareketsiz sağlıksız bir beden yerine hem zihinsel hem de fiziksel anlamda aktif sağlıklı bir bedene kavuşmalarını sağlar. Özellikle de ihtiyaç duyduğumuz alan işte tam da burası! Bunların haricinde, yaşları ilerledikçe ve düzenli devam etmeleri halinde istisnasız bir şekilde duruşlarının dikleştiğini, uykularının düzene girdiğini ve kendilerini daha enerjik hissettiklerini deneyimleyerek görme imkanı bulacaksınız.

Eğer daha önceden çocuk yogasını deneyimlemediyseniz, basit yoga pozlarını ve örnek bir ders akışını Youtube / Minikyogees kanalında bulabilirsiniz. Videolardaki hareketleri veya dersleri birkaç kez tekrar ettikten sonra, yogayı evde daha da eğlenceli hale getirmek için hazırsınız demektir. 

Yazının devamında önereceğim bu oyunları 2 veya daha çok kişi ile oynayabilirsiniz böylece arkadaşlar arasında veya aile ortamı içerisinde yepyeni ve kaliteli bir aktivite yaratmış olacaksınız. İşte evde oynayabileceğiniz birkaç yoga oyunu örneği:

Yoga kutu oyunları

Bu yazımı okuyanlar arasında sanırım ki kutu oyunlarını sevmeyen yoktur. Hepimiz küçüklüğümüzde dönem dönem arkadaşlarımız ve ailelerimizle birlikte kutu oyunlarını oynamışızdır diye düşünüyorum. O zaman gelin biz de birlikte en sevilen popüler oyunlardan bir tanesini seçelim ve onu kendimize şablon olarak kullanalım. Örneğin emlak kutu oyunu.

Evde bu oyun mevcutsa şablonu kopya için kullanabiliriz, eğer yoksa internette arama motorlarından kolaylıkla bulacağımız bir örnek görsel bizim için yeterli olacaktır. Oluşturduğumuz şablonda her bir kutuya bir yoga pozu, meditasyon veya nefes çalışmalarını yazabiliriz. Oyun setimiz hazırsa, haydi oyun zamanı.

Başlangıç noktasında derin bir nefes almayı unutmayın. Zar atın ve gelen sayı doğrultusunda ilerleyin. Oyun kuralları konusunda eklemeler /çıkarmalar yapmak artık tamamen sizin yaratıcı gücünüze kalmış. Hem oyunu oynamak hem de oyun sırasında zardaki sayıya denk gelen yoga pozlarını yapmak oldukça keyifli olacaktır.

Yoga kartları oluşturma

Bu oyunumuz için de bir ön çalışma gerekiyor. Oyunların hazırlığını birlikte yapmak da oyunları oynamak kadar keyifli oluyor.

Yoga kartlarını oluşturmak için mevcut yoga kartlarınızı kullanabileceğiniz gibi yine internetten yararlanabileceğimiz görsellerle kendimize farklı yoga kartları hazırlayabiliriz. Kartları dilediğimiz boyutlarda, renklerde, yazılı veya yazısız hazırlamak da yine çocuklarımızın yaratıcılığına kalmış bir konu.

Yoga kartları ve seksek oyunu

Bir önceki oyunumuz içerisinde anlatmış olduğum yoga kartlarını şimdi kullanma zamanı. Kendimize ek olarak bir de seksek sahası oluşturacağız. Bunun için bir bez ve boya veya aynı boyutlarda kesilmiş kartonlar ya da zemin renginden farklı bir bant kullanabiliriz. Kullanacağımız bu malzemelerle yapacağımız seksek kutularına sayıları yazmamız yeterli olacak. Sırada yoga kartlarının yerleştirilmesi var. Her bir sayı yanına yoga kartlarını yerleştireceğiz. Sonra gelen sayıya ilerleyip o sayıda yer alan yoga duruşunu gerçekleştireceğiz.

Yoga kartları ve eşlerini bulma

Yukarıda nasıl hazırlayabileceğimizi anlattığım yoga kartlarının bu bölümde kopyalarını yapacağız. Hazırladığımız tüm kartların arkalarının aynı olmasına özen göstermeliyiz. Örneğin tüm kartların arkası boş olabilir ya da hepsinde aynı görsel veya yazı olabilir.

Kartları düz bir zemin veya masa üzerinde ters bir şekilde çevirelim. Eş bulma oyunu için 2 kartı sırayla açalım. Sonra tekrar ters yüzü yukarda olacak şekilde kapatalım. Eş bulma oyununu iki arkadaş olarak oynuyorsak kartları sırayla açıp kapatalım. Bakalım kartların eşlerini bulabilecek miyiz?

Hem dikkat, hem konsantrasyon, hem hafıza güçlendiren bu oyuna yoga pozlarını eklememiz sonucunda fiziksel bedenlerimizi de çalıştırmış olacağız.

Müzik durdu yoga pozunu uygula

 

Yine hazırlamış olduğumuz yoga kartlarını kullanarak oynayabileceğimiz bir başka oyun da müzik durdu yoga pozunu uygula oyunu. Oyuna başlamak için yoga kartları ve sevdiğimiz bir müzik yeterli. Kartları bulunduğumuz oda içerisinde dağınık bir şekilde dağıtıyoruz ve müziği açıyoruz. Önce dans zamanı .. Kartların çevresinde dans ederken birden müzik duruyor. Tam da o sırada hangi kartın yanındaysak onu alıyoruz ve uyguluyoruz. Sonra müzik yeniden devam ediyor. Bu şekilde tüm kartları uygulayana kadar devam edebiliriz.

Çocuk yogası derslerini deneyimlemek ve dersler konusunda detaylı bilgi edinmek için @minikyogees Instagram, Youtube ve Facebook hesaplarını takip edebilir, www.minikyogees.com sitesini ziyaret edebilir ve her türlü sorunuz için bana bu kanallardan ulaşabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Çocuklar için bilinçli farkındalık “mindfulness” uygulamaları

Günce Dere Çocuk Yogası Eğitmeni
Çocukların herhangi bir madde olmadan sadece kendi zihin ve bedenleri ile kalabildikleri tek branş Çocuk Yogası'dır. İşte bu nedenle yurt dışında hemen her anaokulunda ... Devam