Mindful mastürbasyon nedir: Nefes, hareket ve dokunuş önerileri

Mastürbasyonun kelime anlamı, cinsel organın genelde orgazm oluncaya kadar uyarılmasıdır. Ancak günümüzde mastürbasyon bundan çok daha fazlasıdır.

Mastürbasyon, cinsel gelişimimiz icin çok önemli bir rol oynamakla birlikte eğer mindful (bilinçli) olarak yapılırsa gerçekten nasıl dokunulmaktan zevk aldığımızı ve nasıl daha çok zevk alacağımızı bulmamıza yardımcı olur. Diğer bir deyişle mindful mastürbasyon cinsel olarak zevkin zirvesine ulaşmamızın en etkili yoludur.

Vücudumuzla olan ilişkimiz cinsel hayatımızda önemli bi yer tutar ve mindful mastürbasyon ile vücudumuzu da daha iyi tanırız.

2020 yılında hayatını kaybedene kadar seks eğitimi alanında Amerika’da çığır açan, ödüllü yazar, seks pozitif aktivist, seksolog ve eğitmen Betty Dodson; “Mastürbasyon bizim ilk ve doğal cinsel aktivitemizdir ve eğer bu engellenir veya zarar görürse, hayatımızın geri kalanında acı çekeriz.” demiştir. Bence oldukça haklı.

Mastürbasyon birçoğumuzun yaşadığı ilk cinsel deneyimdir. Zaman içinde vücudumuzda hangi noktaya, ne kadar süreyle ve nasıl dokunacağımızı öğrenir ve orgazma ulaşmak için hep bu yolu kullanmaya başlarız. Orgazmı hedeflemeyi aklımızdan çıkarmadığımız sürece de tekdüze bir mastürbasyon hayatımız olur. Hatta partnerli cinsel aktivitelerimizde de o bildiğimiz yolla uyarılmadığımız zaman istediğimiz kadar zevk alamaz ve mutsuz oluruz. Kısacası orgazm hedefli olmak vücudumuzu tanımamıza ve zevk alabileceğimiz farklı dokunuşların farkında olamamamıza neden olur.

Mindful mastürbasyon bu kalıpları yıkmamıza, vücudumuzun farklı yerlerinde zevk veren farklı dokunuşlar bulmamıza, porno ve seks oyuncaklarına olan bağımlılığımızı kesmemize ve orgazma ihtiyaç duymadan zevk almamıza yardımcı olur.

Mastürbasyon söz konusu olduğunda en önemli unsurlar nefes, hareket ve dokunuştur. Gelin bunları nasıl çeşitlendirebileceğimize bakalım.

Mastürbasyon sırasında nasıl nefes alabiliriz?

Mastürbasyon sırasında bilinçli ve derin nefes almak kan dolaşımımızı oksijenle doldurur ve dolaşımın hızlanmasına yardımcı olarak cinsel uyarılmayı hızlandırır.

Mastürbasyon sırasında yapabileceğiniz bazı nefes egzersizleri:

  • Omurganızı ve karnınızı harekete geçirmek için derin nefes alıp verin.
  • Nefesin üstünde veya altında duraklama olmadan bağlantılı dairesel nefes alıp verin.
  • Sesli ve inleyerek nefes verin.

Mastürbasyon sırasında vücudumuzu nasıl hareket ettirebiliriz?

Mastürbasyon sırasında hareket etmek, cinsel uyarılmanın tüm vücutta dolaşımını ve entegrasyonunu kolaylaştırır.

Mastürbasyon sırasında deneyebileceğiniz bazı hareketler:

  • Daha uyanık ve farkında olmak için uzanmak veya oturmak yerine ayağa kalkın ve hareket edin.
  • Omurga ve pelvisinizi hareketli tutmak ve pelvik kaslarınızı güçlendirmek için pelvik tabanınızı harekete geçirin. Rahat olduğunuz bir pozisyonda (ayakta, oturarak veya yatarak) idrarınızı tutmak ister gibi pelvik taban kaslarınızı sıkıp yukarı çekin ve sonra bırakın.
  • Vücudunuzu ileri geri, yukarı aşağı, sağa sola ve dileğiniz gibi özgürce hareket ettirin, sallanın veya dans edin.

Mastürbasyon sırasında kendimize nasıl dokunabiliriz?

Ellerimizden beyne uyarılar göndererek beynimizdeki zevk merkezlerini aydınlatan mastürbasyon söz konusu olduğunda dokunma çok önemli bir unsurdur.

Mastürbasyon sırasında yapabileceğiniz bazı dokunuşlar:

  • Farklı dokulara sahip (kaygan, keskin, yumuşak, yapışkan vb.) farklı nesneler kullanarak cildinizi ve cinsel organınızı uyarın.
  • Vücudunuzun genital bölgeniz dışındaki diğer bölgelerine dokunun, okşayın ve bu bölgeleri uyandırıp hislerinizi artırın.
    Baskın olmayan elinizi kullanın.

Aynı yogada olduğu gibi, derinlemesine vücut bulmuş öğrenme ancak bir pratiği zaman içinde mindful olarak tekrarladığımızda gerçekleşir. Zaman içinde mindful olarak yapılan mastürbasyon, erotik akıcılığımızı, yani diğer bir deyişle erotik yoğunluğu yaşarken seçim yapma kapasitemizi bulmamıza yardımcı olur.

Mindful mastürbasyon ile anda kalarak bedensel duyularımızın, duygularımızın, hislerimizin ve niyetimizin farkında oluruz ve mastürbasyon eyleminini geliştirir, dönüştürür ve özgürleştiririz.

Bedeninizi sevin, onu dinleyin ve onun ne istediğinin farkına varın çünkü o sonsuz zevkin kaynağı.

Bir sonraki yazımda görüşene kadar, bol zevkli günler!

İlginizi çekebilir: Mastürbasyon yapmanın ruh ve beden sağlığı üzerindeki olumlu etkileri

Güneş Kapancı Somatik Seks Eğitmeni
Güneş, TheYoniAcademy’nin kurucusudur ve İngiltere’de Sea School of Embodiment bünyesinde Somatik Seks Eğitmeni (Somatic Sex Educator) ve Seksolojik Beden Çalışanı (Sexological Bodyworker) sertifika eğitiminlerinden ... Devam