Mastürbasyon yapmanın ruh ve beden sağlığı üzerindeki olumlu etkileri

Mastürbasyon, tarihin başlangıcından beri insan yaşamının bir parçası olan, en kolay ve erişilebilir cinsel tatmin yöntemi. Uzun yıllardır yapılan bilimsel çalışmalar da, mastürbasyon yapmanın insan bedeni ve psikolojisi için birçok olumlu etkisinin bulunduğunu gösteriyor.

Geçmişte dünyanın hemen hemen her yerinde mastürbasyon ile ilgili negatif bir algı söz konusuydu ancak mastürbasyonun sağlıklı bir cinsel gelişimin en önemli parçası olduğu bilimsel bulgularla desteklendikten sonra bu algı yavaş yavaş terk edilmeye başlandı. Günümüzde de mastürbasyon ile ilgili süregelen negatif algı dönüşmüş ve yerini daha normal bir tutuma bırakmış durumda. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmanın sonuçları, erkeklerin %94’ünün, kadınların ise %85’inin mastürbasyonu doğal bir davranış olarak kabul ettiklerini gösteriyor. Mastürbasyonun bedeniniz ve sağlığınız için sayısız faydası  da bulunuyor.

Uzun yıllardır yapılan bilimsel çalışmalar da, mastürbasyon yapmanın insan bedeni ve psikolojisi için birçok olumlu etkisinin bulunduğunu gösteriyor.
Kendinizi sevmek beden sağlığınızı düzenler

Mastürbasyon yaptığınızda kalp atışlarınız düzenlenir, bedeniniz rahatlar ve tansiyonunuz normale döner. Bedeniniz dengesini buldukça ve rahatladıkça, uykunuz da düzene girer. Orgazm olduğunuzda bedeninizde salgılanan kimyasallar depresyon belirtilerinin azalmasına, regl öncesi gerginliğin ve kasık ağrılarının giderilmesine, erkeklerde ise prostat kanserinin önlenmesine yardımcı olur.

Kendi cinsel tatmininize odaklanmanıza yardımcı olur

Partnerinizle birlikte olurken performans kaygısı, bedeninizle ilgili olumsuz algınız ya da partnerinizin cinsel tatminine odaklanmanız dikkatinizi dağıtabilir ve cinsellikten tam olarak zevk almanıza engel olabilir. Mastürbasyon yaparken cinsellikten zevk almanıza engel olabilecek hemen hemen tüm dış faktörleri devre dışı bırakır ve sadece kendi cinsel tatmininize kolayca odaklanabilirsiniz. Kendinizi daha iyi tanıyabilir ve cinsel ihtiyaçlarınızı daha iyi saptayabilirsiniz.

Dilediğiniz şekilde fantezi kurup gerçekleştirebilirsiniz

Hayal gücünün ürünü olan fanteziler bilinçaltınızı yansıtan düşünceler olduğu için fantezilerinizi partnerinizle paylaşmak ve uygulamaya geçirmek sizi oldukça zorlayabilir. Ancak fanteziler cinselliği renklendirir, ilişkiye heyecan ve tutku katar. Mastürbasyon yaparken sadece kendinizle baş başa olacağınız, yalnızca kendi ilgi ve ihtiyaçlarınıza odaklanacağınız için hayal gücünüzün tüm sınırlarını zorlayabilir ve istediğiniz kadarını hiçbir endişe taşımaksızın gerçekleştirebilirsiniz.

Özgürlük duygusu daha yoğun orgazmlar yaşamanıza yardımcı olur

Tek başınıza mastürbasyon yaptığınızda kendinizi özgürce keşfetme şansınız olduğu için nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmadığınızı anlayabilir ve yalnızken olduğu gibi partnerinizle birlikteyken de daha yoğun ve güçlü orgazmlar yaşayabilirsiniz.Ayrıca mastürbasyon sayesinde cinsel yolla bulaşan hastalık ya da hamilelik riski olmaksızın cinsel zevk yaşayabilirsiniz.

Kendinizi daha iyi tanıyabilir ve cinsel ihtiyaçlarınızı daha iyi saptayabilirsiniz.
Kendi kendinizi tatmin edebiliyor olma hissi bedeninizle ilgili daha pozitif bi algı oluşturmanızı sağlar

Kendi bedeninizi tanıdıkça, keşfettikçe ve kendi kendinizi tatmin edebildiğinizi gördükçe başka bir bedene olan bağımlılığınızı ve ihtiyacınızı azaltmış olursunuz. Bedensel bağımlılığınız azaldıkça ve kendinizi tatmin edebildiğinizi keşfettikçe partnerinizle yaşadığınız ilişkide daha özgür ve kendiniz olma fırsatını yakalayacaksınız.

 

İlginizi çekebilir: Cinsel ilişkiden aldığınız hazzı arttırmak için kendinizle barışın

 

Kaynaklar:
Mind Body Green
Elite Daily

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!