Cinsel ilişkiden aldığınız hazzı arttırmak için kendinizle barışın

Seks, yani cinsel birliktelikler, sağlıklı ve mutlu bir ilişkinin temelinde yer alan faktörlerden biri. Diğer yandan, insanlık olarak seks yoluyla ürüyoruz; dolayısıyla aslında hayatın devamı için de bir gereklilik. Gerekliliğin yanı sıra oldukça keyifli bir aktivite ve paylaşım olan seks; ne yazık ki her zaman keyif verici olmayabiliyor; özellikle kadınlar için. Stres, endişe, bedensel kaygılar, kadınları, kendilerini anın heyecanına teslim etmekten alıkoyarken; partnerlerinin de bu durumdan etkilenmesine neden olabiliyor.

Kadınların cinsel birliktelik esnasında yaşadığı odaklanma problemi ve kaygıların sebeplerinin başında, fiziksel güvensizlikler ve partnerinin kendisiyle ilgili düşüncelerine dair önyargılar geliyor. Bu durum ilişki esnasında beden kontrolü ve tepkiler konusunda ekstradan efor harcanmasına neden olurken; bu durum kişilerin üzerine daha da büyük bir baskı yükleyebiliyor.

Kadınlarda en sık görülen cinsel problemler ve sebepleri” yazımızda yer verdiğimiz; İngiltere’de 6777 kadın katılımcıyla yapılan bir ankete göre; cinsel yaşamlarındaki rahatsızlıklardan kaynaklanan problemler nedeniyle kendini stres ve baskı altında hisseden kadınların oranı %10,9 olarak belirlenmiş.

Rahatlamak, cinsel ilişkiden aldığınız zevki arttırıyor.

cinsel iliskiden alinan hazzi arttirma - bedeninle baris

İçinde bulunduğunuz ana odaklanmak ve farkındalık geliştirmek, tüm aktivitelerde olduğu gibi, seks esnasında da daha etkili ve verimli adımlar atmanıza yardımcı oluyor. Önerimiz, öncelikle seks sırasında kafanızı meşgul eden şeyleri bir kağıda yazarak, sırayla çözmek için harekete geçmeniz. Eğer hissettiğiniz yalnızca rahatsızlıksa ve sizi nelerin rahatsız olduğundan emin değilseniz; işte pek çok kadının seks esnasında aklını kurcalayan düşünceler:

 • İç çamaşırlarınız,
 • En son ne zaman epilasyon yaptığınız,
 • Vücudunuzun nasıl göründüğü,
 • Vücut kokunuz – Kokular, pek çok kadın için endişe verici bir durum olarak görülüyor. Ne var ki, günlük bakımınızı yaptığınız sürece dert etmeniz gereken bir durum yok. Vücudunuza güvenin.
 • Hoşunuza gitmeyen şeyleri söylediğinizde partnerinizin ne düşüneceği,
 • Zevk aldığınız anlarda verdiğiniz fiziksel tepkiler,
 • Çıkardığınız sesler ya da sesinizin yüksekliği – Komşuları rahatsız etmemek adına kontrollü olmanızda fayda var; ne var ki, içgüdülerinizi bastırmanız ya da kendinizi engellemeniz gerekmiyor.
 • Haftada kaç kez cinsel ilişkiye girdiğiniz ya da kaç kez mastürbasyon yaptığınız,
 • Ne kadar süredir sevişiyor olduğunuz,
 • Saatin kaç olduğu ya da ertesi gün yapmanız gerekenler – Gün içerisinde yapmanız gerekenleri düşünmemeniz gereken bir an varsa, o da bu an.
 • Dirty talk yani açık saçık konuşmalar konusunda partnerinizin ne düşüneceği,
 • Orgazm olana kadar geçen süre – Özellikle bu konuyu takıntı haline getirdiğinizde, seks yalnızca bir araç haline dönüşmekle birlikte, anın tadını çıkarmanız da pek mümkün olmayabilir.
 • Orgazm esnasında yüzünüzün nasıl göründüğü,
 • Çoklu orgazm arzunuz – Bazen sadece bir tanesi yeterlidir, önemli olan sonuçtan değil süreçten keyif almanız.

Cinsel birliktelik esnasında, kafanızı kurcalayan tüm fikirler, önyargılar ve olumsuzluklardan kurtulmak; hem kendiniz hem de partneriniz için atabileceğiniz en etkili adımlardan biri. Çünkü tadını tam anlamıyla çıkarabilmek adına rahatlamanız şart. Ve çünkü insanlar, zevk almak için seks yapan sayılı türden biri.

 

İlginizi çekebilir:

Kadınlar için daha yoğun ve güçlü bir orgazm yaşamanın 8 farklı yolu

Orgazma ulaşmak isteyen her kadının uygulaması gereken 9 tüyo

Karşılaştırmalı cinsellik: Erkeklerle kadınlar arasındaki orgazm farkı

 

Kaynak:

SexLoveLiberation

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!