İyi uyku için huzurlu bir yatak odası: Yatak odası dekorasyonu için 9 ipucu

Evimize girdiğimiz anda hepimiz günlük stresleri kapının dışında bırakıp, sakin ve huzurlu hissettiğimiz bir alana geçmeyi arzu ediyoruz. Saat ilerleyip uyku vakti geldiğinde ise yavaş yavaş kafamızın içindeki sesler azalıyor, sakinleşiyoruz, uykuya geçiş için vücudumuzu ve zihnimizi hazırlıyoruz. Elbette yatak odasının da bu yavaşlamayla uyumlu olması gerekir. İdeal bir yatak odasının dinlenme, pozitif enerji ve rahatlama hissi uyandırması gerekir. Otel konforunda, ancak kişisel eşyalarınızla size ait bir yer olması gerekir. Bunun için yatak odanızda büyük değişiklikler yapmak zorunda değilsiniz. Birkaç ufak dokunuşla bile yatak odanızda uyku kalitenizi artıracak bir dekorasyona sahip olabilirsiniz. İşte huzurlu ve iyi bir uyku için yatak odası dekorasyonunun ipuçları:

1. İyi bir yatağınız olsun.

Yatağınızı en son ne zaman değiştirdiğinizi hatırlıyor musunuz? Eğer hatırlamıyorsanız, belki de yatağınızı değiştirmenin vakti gelmiş olabilir. Uzmanlar, her 7-10 senede bir olmak üzere yatağınızı değiştirmenizi öneriyor. Ancak burada en önemlisi, uzmanlardan önce kendi vücudunuzu dinlemek. Sabah uyandığınızda dinlenmemiş olduğunuzu hissediyorsanız, kronikleşmiş ağrılarınız varsa, başka bir yerde uyuduğunuzda daha iyi uyanıyorsanız yatağınızı değiştirmenin zamanı gelmiş demektir.

2. Kademeli ışık ayarlaması yapın.

Yatak odasının aydınlatması, uyku kaliteniz açısından çok önemlidir. Dışarıdaki parlak ışığı azaltacak ancak gün içinde de odanızın ışık almasını sağlayacak bir aydınlık olması gerekir. Karartmalı perdeler kullanabilirsiniz. Böylelikle sabah uyandığınızda, güneş ışığının sizi rahatsız etmesini engellemiş olursunuz. Daha ince tüller ise dışarıdaki ışığın çok yoğun olmadığı saatlerde veya uyumadığınız saatlerde odanızın içine gün ışığı girmesini sağlar. Öte yandan yatak odanızda farklı noktalarda kullanacağınız aydınlatmalarla, uyku kalitenizi artırabilirsiniz. Başucunuzda düşük ışıklı bir abajur ve daha yüksek ışık veren lambaları bir arada kullanabilirsiniz.

3. Rahatlatıcı kokuları unutmayın.

Papatya, lavanta, sandal, ylang ylang… Hepimizin koklar koklamaz rahatlatan bu kokuları yatak odanızda kullanabilirsiniz. Mum, oda kokusu, yastık kokusu olarak kullanacağınız bu kokular stres seviyenizi azaltır, gerginliğinizi alır ve zihinsel olarak rahat bir uykuya hazırlanmanızı sağlar.

4. Yatak takımlarına dikkat edin.

İyi bir uyku için yatak takımlarının renkleri ve dokusu çok önemlidir. Pamuk, keten, ipek gibi doğal malzemelerle yapılmış nevresim takımları uyku sırasında artan vücut sıcaklığını dengeler, terlemenizi önler ve daha sağlıklı bir uyku uyumanızı sağlar. Nevresimlerinizin dokusu kadar renkleri de önemlidir. Size kendinizi iyi hissettiren, yumuşak renklerdeki nevresimler ve yatak örtüleri yatak odanızın daha sakin ve rahatlatıcı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

5. Rahatlatıcı renkler seçin.

Yatak odanızın renk seçimini yaparken sadece mobilyalarla uyumunu değil aynı zamanda kendi duygu durumunuzu da düşünmeniz gerekir. Rahatlatıcı renkler ve desenler dendiğinde monoton bir çizgi düşünmeyin. Eğer risk almak istemiyorsanız açık renkler ve beyazlar üzerinden ilerleyebilirsiniz. Koyu renkler, mavi tonları, gri renklerle sıcak bir ortam oluşturabilirsiniz. Eğer sabahları daha enerjik uyanmak istiyorsanız sarı ve hatta kırmızı tonlarını tercih edebilirsiniz.

6. Düzenli olun.

Yatak odanızın düzenli olması, uyku kalitesiyle yakından ilgilidir. Yerlerde veya köşedeki bankın üzerinde kıyafetlerin yığıldığı, açık kalan dolap kapağından eşyaların dışarı taştığı bir yatak odası kaliteli bir uyku sunamaz. Bu yüzden yatak odanızı düzenli tutmaya özen gösterin.

7. Temiz tutun, havalandırın.

Yatak odanızın hava kalitesi ve temizliği iyi bir uyku için çok önemlidir. Bu yüzden tozsuz ve havadar olmasına özen göstermelisiniz. Yatak odanızı düzenli olarap süpürün ve eşyaların üzerinde toz birikmesine izin vermeyin. Her gün yatak odasınızı havalandırın.

8. Oda içinde alan oluşturun.

Eğer yatak odanızda kitap okumayı veya bir şeylerle ilgilenmeyi seviyorsanız, bunun için alanınız varsa, yatak odanızda özel bir bölüm oluşturabiliriniz. Ufak bir koltuk veya puf koyabilir, bir başucu lambası yerleştirebilirsiniz. Böylelikle yatak odanızı kişiselleştirebilirsiniz.

9. Bitkilerin pozitif enerjisinden faydalanın.

Evinizin tüm alanlarında olduğu gibi yatak odanızda da bitkilerin pozitif enerjisinden faydalanabilirsiniz. Eğer yatak odanız çok fazla güneş ışığı almıyorsa saksı bitkileri yerine vazonun içine taze çiçekler yerleştirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Renklerin enerjisi evinizde: Rengarenk ev dekorasyonu fikirleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!