Renklerin enerjisi evinizde: Rengarenk ev dekorasyonu fikirleri

Son yıllarda soğuk renklerin ve toprak tonlarının hakim olduğu İskandinav tarzı dekorasyon gittikçe öne çıksa da baharın gelişi ve evlerde daha fazla vakit geçirme olgusuyla birlikte birçok kişi dekorasyonda daha enerjik seçimler yapmaya başladı. Bir evin enerjisini dekorasyonla yükseltmek istiyorsanız, bunu yapmanın en etkili yolu renklerle oynamaktır. Rengarenk duvarlar, zeminler, mobilya döşemeleri, perdeler, dekoratif objeler sayesinde evinizi renklerin enerjisiyle doldurabilirsiniz. Ancak bunu yaparken biraz dikkatli olmakta fayda var; evinizin enerjisini yükseltmeye çalışırken kalabalık ve göz yorucu bir seçim yapmaktan kaçınmalısınız. İşte renklerin enerjisini evinize çağırmak için rengarenk ev dekorasyonu fikirleri…

1. Banyo için açık renkler

Banyonuzdaki beyaz hakimiyetini kırmak ve ortama biraz renk katmak istiyorsanız, açık renklerden ve grafik desenlerden faydalanabilirsiniz. Örneğin geometrik desenler barındıran bir zemin kaplaması veya duvarlar banyonuzun havasını değiştirebilir. Eğer banyonuzun zeminini veya duvarlarını değiştirmek istemiyorsanız, açık ve parlak renklerdeki ufak dekoratif objelerle de banyonuza renk katabilirsiniz.

2. Soyut desenlerle sofistike bir dokunuş

Eğer minimalist tarzınız parlak veya canlı renkler kullanmanıza izin vermiyorsa, o zaman siz de desenlerden faydalanabilirsiniz. Soyut desen baskıların yer aldığı kumaşlardan perde diktirebilir, koltuklarınızın üzerine desenli yastıklar atabilir veya berjer koltuğunuzu, puf koltuğunuzu böyle bir kumaşla kaplatabilirsiniz. Bu hem evinize renk katacak hem de minimalist tarzınızı korumanızı sağlayacaktır.

3. Duvar kağıtlarının gücü

Evinizdeki en geniş alanlar duvarlar veya zeminlerdir. Zemini değiştirmeniz zor olabilir ancak duvarları değiştirmek daha kolaydır. Eğer tek renk duvar boyalarından sıkıldıysanız, desenli duvar kağıtlarıyla evinizin havasını tümden değiştirebilirsiniz. Yapacağınız renkli veya desenli seçimlerle de rengarenk bir dokunuş yakalayabilirsiniz.

4. Evlerin vazgeçilmezi halılar

Evinizin zeminini renklendirmek için illa zemin kaplamasını değiştirmenize gerek yok. Renkli bir halıyla da bunu sağlayabilirsiniz. Özellikle Anadolu geleneklerine uygun şekilde dokunmuş halılar, hem desenleri hem de renkleriyle evinize çok hoş bir hava katabilir.

5. Rengarenk perdeler

Eğer evinizde kalıcı değişiklikler yapmak istemiyorsanız ama yine de renklerin enerjisiniz hissetmek istiyorsanız perdeleri yenileyebilirsiniz. Renkli, çiçek desenli, geometrik şekilli, soyut desenli veya sizin tercih ettiğiniz başka tarzda bir perdeyle hızlı bir çözüm yaratabilir ve evinizde renklerin enerjisini hissedebilirsiniz.

6. Neon renkler

Neon renkler ilk bakışta çok iddialı ve korkutucu gelebilir. Ancak evinizdeki diğer eşyalar soğuk tonlardaysa neon renkli tek bir eşyayla dikkat çekici ve enerjik bir dekorasyon yaratabilirsiniz. Neon renkli bir sehpa veya bir abajur, tek bir sandalye hiç fena fikir sayılmaz.

7. Beklenmedik çıkışlar

Evinizde soğuk ve toprak tonlarında renkler hakimse, bazı noktalarda beklenmedik çıkışlar yapabilirsiniz. Örneğin açık mutfağı olan bir evde, mutfak dolaplarınızın rengini çarpıcı bir tonda seçebilirsiniz. Böylelikle tarzınızı yansıtacak, dikkat çekici bir seçimle evinize renk katabilirsiniz.

8. Sarının gücü

Uluslararası Pantone Enstitüsü bu yılın rengini parlak sarı ve gri olarak belirledi. Sarı, kullanıldığı mekanın enerjisini bir anda yükselten bir renktir. Eğer evinizde renklerin enerjisini hissetmek istiyorsanız, sarı rengi mutlaka kullanmalısınız.

9. Sanatsal dokunuşlar

Renkleri kullanmaktan çekinmeyen sanat eserleriyle de evinizde daha renki bir hava yaratabilirsiniz. Örneğin salonunuzun duvarına, renkli dijital eserler asabilirsiniz.

10. Kütüphane düzeni

Kitaplarınızı kapak renklerine göre dizmeye ne dersiniz? Eğer büyük bir kütüphaneniz varsa, renklerine göre dizdiğiniz kitaplar evinizde bir dekorasyon öğesine dönüşeceklerdir.

İlginizi çekebilir: 2021 ilkbahar sezonunun öne çıkan dekorasyon trendleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!