Evinizi 15 dakikada temizleyin: Evinizi temiz tutmanızı sağlayacak 7 ipucu

Evde geçirilen vakit arttıkça, evlerimiz daha çok kirleniyor ve daha fazla temizlenme ihtiyacı oluşuyor. Eğer evinizi düzenli olarak temizlerseniz, çok fazla kirlenmeden ve çok fazla vaktinizi almadan sürekli temiz bir evde yaşayabilirsiniz.

Zamanlama ve temizlik konusunda stratejik davranarak kısa bir süre içinde harikalar yaratabilirsiniz. Belki bu detaylı bir temizlik olmayabilir; fırınınızın içini ve dolaplarınızın içini temizliğe dahil edemeyebilirsiniz ancak 15 dakika temiz ve düzenli bir eve sahip olmak için yeterli. İşte çok vakit kaybetmeden evinizi temiz tutmanızı sağlayacak ve 15 dakikada tamamlayabileceğiniz temizlik ipuçları…

1. Temizlik stratejinizi belirleyin.

Temizlik için az vaktiniz varsa, stratejik olmalısınız. Başlamadan önce stratejinizi gözden geçirin. 15 dakikanızı tek bir şeye ayıramazsınız. Bu yüzden detaylara değil büyük resme odaklanmalı ve evinizin en önemli alanlarını temizlemelisiniz. Stratejinizi bu düşünce üzerine belirleyebilirsiniz.

2. Belli başlı alanlara odaklanın.

Az vaktiniz varsa ve evinizin temiz görünmesini istiyorsanız belli başlı alanlara odaklanmalısınız. Mutfak, banyo ve yaşam alanı olabilir. Bu kısa süre içinde evinizin kilerini veya yatak odasını temizlemek için vakit ayıramayabilirsiniz. Yatak odası için sadece yatağınızı kapatmayı bu listeye ekleyebilirsiniz.

3. Öncelikle büyük yüzeylerden başlayın.

Evinizin kısa süre içinde temizlenmesini istiyorsanız, önceliğiniz büyük alanlar olmalı. Mutfak tezgahınızı temizlemek ve yerleri süpürmek, bir anda evinizin havasını değiştirir ve daha temiz bir görüntü sağlar. Üzerinde kir ve toz bulunmayan, temiz bir zemin, evinizin tamamının tertemiz olduğu algısı yaratır. Üstelik mutfak tezgahını silmek veya yerleri süpürmek sadece birkaç dakikanızı alır.

4. Etrafı toparlayın.

Etraftaki kıyafetler, kağıtlar, oyuncaklar gibi dağınıklıkları toparlayabilirsiniz. Eğer vaktiniz yoksa etraftaki kıyafetleri kirli sepetine doldurabilir, kağıtları gruplandırarak tek bir yere toplayabilir, oyuncaklar için de bir sepet veya kutu organize edebilirsiniz.

5. Yardım isteyin.

Evinizi temizleme görevini tek başınıza üstlenmek zorunda değilsiniz. Ev halkını da buna dahil edebilirsiniz. İyi bir ekip çalışmasıyla hızlı ve etkili bir çözüm ortaya koyulabilir. Gerekirse iş bölümü kısmını siz üstlenebilir ve herkese görevler verebilirsiniz.

6. Ekipmanlarınızı hazırlayın.

Kısa sürede etkili bir temizlik için ekipmanlarınızın iyi olması gerekir. Öncelikle iyi bir elektrik süpürgesi edinmelisiniz. İyi bir süpürge, evinizin tümden havasını değiştirebilir. Pratik ve çekiş gücü yüksek bir süpürgeyle evinizdeki toz ve pisliklerden kısa ve hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz. Yer silme kovası da ikinci en önemli ekipmanınız.

Özellikle sert zeminlerin temizliği için mop’lar çok işinize yarayabilir. Toz almak ve yüzeyleri silmek için mikrofiber bezlerden faydalanabilirsiniz. Bu bezler daha fazla toz topladığı için evinizin temizliğini uzun süre korumanıza yardımcı olur. Bir diğer ekipmanınız ise dezenfekten mendiller. Özellike hızlı bir temizlik yapmanız gerekiyorsa, ufak tefek lekeleri bu mendillerde temizleyebilirsiniz. Kağıt havlular ise özellikle ıslak alanları hızlıca kurumanıza yardımcı olur. Hızlı bir temizlik için en büyük yardımcılarınızdan biri de tuvalet temizleyiciler.

7. Liste yapın.

Temizliğe başlamadan önce önceliklerinizi belirleyin. Öncelik listenizi belirledikten sonra listedeki adımları, temizlediğiniz alanları işaretleyin. Bu aynı zamanda vaktinizi daha etkili kullanmanıza yardımcı olur. Listenizde önceliğiniz olan alanlardaki adımları belirterek işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Örneğin mutfağa geldiğinizde tezgahın toplanması ve lavabonun temizlenmesi önceliğiniz olabilir. Böylelikle o sırada dikkatinizi çeken dolap içlerine yönelmeyip listenizi izleyebilirsiniz. Bu liste size 15 dakikalık temizlik sürecinde rehberlik edecektir.

İlginizi çekebilir: Mutfağınızı daha temiz tutmanızı sağlayacak temizlik ipuçları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!