Gezmeye çok, temizliğe az vakti olanlar için dip köşe pratik temizlik rehberi 

Yazın gelişiyle birlikte günler uzamaya başlarken, kendimize, sevdiklerimize ve keyif aldığımız aktivitelere daha fazla zaman ayırmak pek çoğumuzun öncelikli planları arasında. Çünkü yaz demek güzel havalar, tatil planları, açık havada geçirilen keyifli vakitler demek… Ne var ki bu planları uygulayabilmenin yolu, ev işi gibi düzenli sorumluluklarımız için ayırdığımız zamanı pratik yöntemlerle kısaltmaktan geçiyor.

Yaz mevsiminin keyfini doyasıya çıkarmak isteyenler için, ev işleriyle geçirdiğiniz zamanı azaltmanıza yardımcı olacak yöntemleri bir araya getirdik:

Pratik temizlik önerileri

Temizlik için ayırdığınız zamanı kısaltmanın en önemli yolu stratejik hareket etmek. Temizliğe başlamadan önce en çok zaman alacak işlerden en küçük detaylara kadar yapmanız gereken her şeyi planlayın. Temizlik esnasında yolunuza çıkabilecek tüm eşyaları yerleştirin ve fazlalıklardan kurtulun.

Evin her alanını aynı anda temizleyeceğiniz bir temizlik günü belirleyebilir; ya da gün içinde temizliğe ayırdığınız zamanı kısaltacak “her gün 20 dakika kuralı”, Türkçe’ye “temiz bırak” olarak çevrilebilecek “clean as you go” prensibi, KonMari temizlik metodu gibi yöntemlerden faydalanabilir, tercihiniz ne olursa olsun farklı yüzeyleri temizlemek için hazırladığımız pratik tüyolarla işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Hazırsanız başlayalım:

Tavanlar ve duvarlar

Tavanlar ve duvarlar, ev temizliği sırasında en çok ihmal edilen bölgelerden biri. Bu alanlarda biriken toz, kir ve örümcek ağları, siz evin kalan kısımlarını ne kadar temizlerseniz temizleyin, evinizi kirletmeye devam ediyor.

Pratik tüyo: Tavan ve duvarlarınız için beyaz gibi çok kirlenen renklerdense gri, bej gibi renkleri tercih edebilir hatta mümkünse kir tutmayan boyalara yönelebilirsiniz. Ayda bir ya da 3 ayda 1 nemli bir bez yardımıyla silebileceğiniz tavan ve duvarlarınızın köşelerinde biriken toz ve örümcek ağlarını ise Dyson V11™’in uygun aksesuarları yardımıyla kolaylıkla erişerek süpürebilirsiniz.

Erişilmesi zor alanlar: Dolap üstleri ve aydınlatmalar

Eğer pratik temizlik adına “görünmeyen kirleri” görmezden geldiğiniz bir yaklaşımınız varsa, etkili temizlik için bunu değiştirme zamanı geldi. Çünkü dolap üstleri, raflar, aydınlatma ve avizelerin üst kısımları, evde toz ve kir birikimine en müsait alanlar arasında. Özellikle girintili çıkıntılı, taşlı ya da çok parçalı tasarımlara sahip aydınlatmalar temizliği zor olsa da ihmal edilmemesi gereken alanlardan.

Pratik tüyo: Dyson V11™’in bükülüp farklı açılarda kilitlenerek kullanılabilen up-top adaptör başlığı, erişmesi zor, temizlemesi daha da zor olan bu alanları kolaylıkla temizlemenize yardımcı olmak için farklı başlıklarla kombinlenebiliyor ve dilediğiniz tüm başlıklarla uyum sağlıyor. Avizeler, dolap üstleri ve yüksek raflar gibi erişilmesi zor alanların temizliği için kullanabileceğiniz bu başlık, oldukça pratik kullanımı ve yüksek çekiş gücüyle yorulmadan temizlik yapmanızı sağlıyor.

Dyson Up-top Adaptör.mp4

Perdeler

Tıpkı duvarlar gibi perdelerde biriken toz ve kirler, temizlik esnasında gözden kaçırılabiliyor. Özellikle yumuşak dokulu kumaşlar, toz ve kirin yanı sıra koku birikimine de neden olabiliyor.

Pratik tüyo: Perdeleriniz yıkamaya uygunsa temizlikle eşzamanlı olarak yıkayabilir, makineden çıkarır çıkarmaz asarak ütü derdinden kurtulabilirsiniz.

Mobilyalar ve elektronik eşyalar

Sıra geldi biriken tozların en çok göründüğü alanlardan biri olan mobilyalar ve televizyon, monitör gibi elektronik eşyalara. Her ne kadar mobilya, dolap, vitrin gibi alanların temizliğinde pek çoğumuz geleneksel yöntemleri kullanıyor olsak da; evdeki tüm mobilyaları önce nemli bezle toz alarak sonra da kurulayarak temizlemek oldukça zaman alan bir yöntem.

Pratik tüyo: Toz tutan tüm eşyaları yaz aylarında kaldırmak ve mobilyaların üstünü mümkün olabildiğince boş bırakmak pratik bir çözüm olsa da her zaman uygulanamayabilir. Oyun hamuru ya da patafix gibi yumuşak malzemelerle ulaşılması zor yerlerdeki kirleri temizleyebilir; Dyson V11™’in yumuşak naylon kıllara sahip yumuşak toz alma fırçası ve mini yumuşak toz alma fırçasıyla, mobilyalarınızdaki, hassas eşyalarınızdaki ve yüzeylerdeki tozların kolayca temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Dyson Yumuşak Toz Alma Fırçası.mp4

Aynalar ve cam yüzeyler

Aynalar ve cam yüzeyleri temizlemek genellikle en çok çekinilen işlerden biri olsa da, bu yüzeylerin temizliği, özellikle eve katacağı ferahlık hissi için oldukça önemli.

Pratik tüyo: Cam yüzeylerin temizliğinde bebek şampuanı ve gazete kağıdı gibi geleneksel yöntemlerden ya da mikrofiber bezlerden faydalanabilir, böylelikle su ve silme izinden kurtulabilirsiniz.

Koltuklar

Toz ve kirlerin yanı sıra evcil hayvan tüylerinin, maytların ve hatta kokuların en çok biriktiği alanların başında gelen koltuklar, temizlik esnasında asla ihmal edilmemesi gereken şeylerin başında geliyor.

Pratik tüyo: Sık kullanılan alanlardaki koltuklarınız için yıkanabilir koltuk örtüleri kullanarak hem lekelenmelerini hem de minderlerinin arasına pisliklerin girmesini engelleyebilirsiniz.  Ayrıca koltuklarınızı toz ve evcil hayvan tüylerinden arındırmak için Dyson V11™’in soft roller temizleme başlığını kullanabilir; kumaşa zarar vermeyecek hoş kokulu bir deterjan ve nemli bir bezle silerek son dokunuşu yapabilirsiniz.

Yatak, döşeme ve minderler

Her gece üzerinde uyuduğumuz yatağımız, özellikle sıcak havalarda terlediğimiz, saç ve cilt döküntüleriyle kaplı. Ve dolayısıyla yalnızca çarşafları değiştirmek, bu alanı hak ettiği şekilde temizlemek için yeterli değil.

Pratik tüyo: Yıkanabilir ve hatta su geçirmez bir alez kullanmak, yatağınızın daha uzun süre temiz kalmasını sağlayabilir. Ancak yine de düzenli olarak süpürülmesi gereken alanlardan biri olan yatağınız için Dyson V11™’in döşeme başlığını kullanarak, tozu, kirleri ve alerjenleri temizleyebilirsiniz.

Dyson Döşeme Başlığı.mp4

Bitkiler

Ev dekorasyonunun olmazsa olmazı bitkilerden dökülen yapraklar, sulama suyuna karışan topraklar da önemli kirleticiler arasında. Diğer yandan özellikle deve tabanı, kauçuk gibi büyük yapraklı bitkiler de toz birikimi için uygun bir zemin oluşturuyor.

Pratik tüyo: Bitkilerinizin yapraklarını tek tek silmek çok zaman alıyorsa; güneşin tam tepede olmadığı sabah ya da akşamüstü saatlerinde banyoda, balkonda ya da bahçenizde duş aldırarak hem onları hem evinizi ferahlatabilirsiniz.

Dolap araları

Temizlemesi son derece zahmetli olan dolap aralarının temizlenmesi, özellikle de mutfak ve banyo gibi nemli, bakteri, küf ve mantar oluşumuna müsait alanlarda hijyen ve sağlık açısından son derece önemli. 

 

Pratik tüyo: Evinizde ulaşamadığınız alanları temizlemek için Dyson V11™’in’in ince kenarların ve ulaşılması zor alanların titizlikle temizlenmesi için tasarlanan aralık temizleme başlığından ya da evinizde ve arabanızda tozların yer ettiği zorlu ve dar alanlara ulaşmak için uzayıp bükülen esnek aralık temizleme başlığından faydalanabilirsiniz.

Halılar, paspas ve kilimler ve zeminler

Yukarıdan aşağı temizliğin son aşaması zeminleri temizlemek. Özellikle uzun tüylü halılar, toz birikimini artırabilirken, evde evcil hayvanınız ya da küçük bir çocuğunuz varsa, bu alanların düzenli süpürülmesinin de önemi artıyor.

Pratik tüyo: Dyson V11™’in Dynamic Load Sensor (DLS) sistemi, süpürge başlığındaki direnci saniyede 360 kez kontrol eder; halılarla sert yüzeyler arasındaki motor hızını otomatik olarak değiştirir. Kablosuz teknolojisi ile evinizin her yerini temizler ve her zemin türünde derinlemesine temizlik sunar. Ayrıca nikel tork başlığında yer alan sert naylon fırçalar dipteki kirleri çekmek için halının derinlerine inerken; karbon fiber iplikler sert zeminlerdeki ince tozları temizlemenize yardımcı olur.

Dyson V11™’in inatçı kir fırçasının sert naylon kılları ile kalın halılara, yoğun kullanılan alanlara, paspas ve kilimlere gömülmüş kirleri söküp çıkarmanız da oldukça pratik olacak.  

Dyson V11™’in tasarımı, farklı başlıklara pratik şekilde ulaşabilmenizi kolaylaştıran bir aparat depolama alanına sahiptir. Evinizin ulaşılması güç bölgelerinde kullanabileceğiniz farklı aparatlara anında ulaşabilirsiniz. Tamamen kapalı filtre sistemi 0,3 mikron kadar küçük partikülleri %99,99 oranında hapseder ve temiz hava yayar. Farklı görevler için en iyi hale getirilen Dyson V11™ temizlik modları ile güç ve çalışma süresinin doğru dengesi, ihtiyaç duyduğunuz her yerde.

Dyson V11™ ile tanışmak için tıklayın.

 

Bu yazı Dyson katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!
Advertisement