Evcil hayvan sahiplerine özel temizlik ipuçları

Evini bir -ya da birkaç- tüylü dostla paylaşanlar bilirler; bir evcil hayvanla birlikte yaşamak harika bir deneyim. Koşulsuz sevgi, bitmek bilmeyen ilgi, keyifli oyunlar, eğlenceli numaralar ve çok daha fazlası… Evcil hayvanlar, eve ilk patilerini attıkları günden itibaren evin neşe kaynağı olmanın yanı sıra, aynı zamanda sadık birer de dost oluyorlar. Ancak keyifli pek çok şey gibi, evcil hayvanlarla birlikte yaşamanın da kendine has zorlukları mevcut. Özellikle de söz konusu temizlik olduğunda…

Bir evcil hayvanla birlikte yaşamaya başladıktan sonra, evin her yerini ele geçiren tüyler, hayvan kepekleri, pati izleri ya da lekeler, kendinizi her an temizlik yapmak zorunda hissetmenize neden olabilir. Ancak böyle olmak zorunda değil. İşte evcil hayvan sahiplerine özel pratik temizlik ipuçları:

Düzenli olarak tüylerini tarayın.

Pek çok evcil hayvan sahibinin en büyük problemlerinden biri, tüyler. Evin her yanına dağılan tüylerle başa çıkabilmenin ilk ve en etkili adımı ise sorunun kaynağına inerek tüylerin dökülmesini önlemek. Bazı kedi ve köpekler diğer cinslere kıyasla daha fazla tüy döküyor olabilir. Diğer yandan kedi ve köpeğinizin beslenme alışkanlıkları ve mevsim değişikliği gibi pek çok faktör de tüy dökümünü artırıyor olabilir. Bu noktada öncelikle veterinerinize danışarak kedi ve köpeğinize uygun bir mama tercihi yapabilirsiniz.

‘Gülü seven dikenine katlanır’; ancak siz tüylerle yaşamak zorunda değilsiniz. Kedi ve köpeğinizin tüylerini düzenli olarak taramak da, tüylerin evin her köşesine dağılmasını önlemenin bir diğer yolu. Kedi ve köpeğinizin tüylerini belirli aralıklarla tarayarak, dökülmeye yüz tutmuş tüyleri toplayabilirsiniz. Pek çok kedi ve köpeğin, taranmaktan keyif alması da cabası.

Son olarak topladığınız tüylerin çöpü her açışınızda etrafa yayılmasını önlemek için, tüyleri bir poşete sararak atmanızda fayda var.

Kirli patileri hemen temizleyin.

Düzenli olarak dışarı çıkardığınız köpeğinizin ya da bahçede bir tur atıp içeri girmekten keyif alan kedinizin patileriyle çamur ve tozları eve taşıması çok olası. Ekstra bir temizlik işlemine ihtiyaç duymamak adına kedi ve köpeğinizin patilerini dışarıdan gelir gelmez temizlemenizde fayda var. Evin giriş kapısının ya da bahçe ve balkon kapısının önüne kedi ve köpeğiniz için özel bir paspas da koyabilirsiniz.

Mama kabının ve kedi tuvaletinin çevresini temiz tutun.

Kumunu sık sık dağıtan ya da keyifle, ancak bir o kadar da dağınık yemek yiyen bir tüylü dostunuz varsa, alacağınız küçük önlemlerle dağınıklığı ve kirlenmeyi önlemeniz mümkün. Kedi kumunun girişine bir paspas atmak, kedinizin patileriyle kumunu her yere taşımasını önlerken; mama ve su kabının altına koyacağınız geniş bir tepsi, yemek kalıntılarının etrafa dağılmasını önlemenize yardımcı olabilir.

Kedinizin kumunu sık sık değiştirmek de hem kedinizin sağlığını ve hijyenini korumak, hem de koku oluşmasını engellemek için oldukça etkili bir çözüm. Son olarak, kedi kumuna karbonat serperek de kokuların azalmasını sağlayabilirsiniz.

Şık, kullanışlı ve pratik aksesuarlar tercih edin.

Evinizde kedi ve köpeğinize özel, vakit geçirmekten keyif aldığı bir alan yaratmak tüylerin tek bir alanda yoğunlaşmasını sağlarken, evinizi temizlemenizi de kolaylaştırabilir. Tam da bu noktada kedi ve köpek yatağı seçerken, kılıfı değiştirilebilen seçeneklere yatırım yapmak da oldukça akıllıca bir fikir. Tırmalamaktan keyif alan bir dostunuz varsa, tırnak bakımını aksatmamak ve tırmalama oyuncaklarına alıştırmak da, tırmık izlerinin yaratacağı dağınıklık hissinin önüne geçebilir.

Düzenli olarak süpürün.

Her ne kadar kural da koysanız, önlem de alsanız; patili dostunuzun tüylerinin etrafa yayılmasını tamamen önlemenin sihirli bir formülü yok. Ancak yalnızca kedi-köpek tüyleriyle değil, toz, alerjen, kepek, deri döküntüleri gibi pek çok kirleticiyle de başa çıkmanın oldukça etkili bir yolu var: Düzenli olarak süpürmek.

Dyson V10™ sizin ve evcil hayvanınızın yanında!

Bir evcil hayvanla beraber yaşarken kullandığınız süpürgenin kolaylıkla her yere taşınabilmesi, hassas ve sert zeminlerde aynı anda kullanılabilmesi, yüksek emiş gücüne ve farklı başlıklara sahip olması, temizliğe ayıracağınız zamanı kısaltarak hayatınızı kolaylaştırıcı bir etkiye sahip olacaktır.

Dyson V10™, özellikle kablosuz kullanımıyla büyük kolaylık sağlarken, 60 dakika kablosuz çalışma süresi, emiş gücünü ayarlamanızı sağlayan 3 farklı modu, geniş toz haznesi ve sızdırmaz filtrasyon sistemiyle en ince toz ve partikülleri hapsetmenize yardımcı oluyor. Evin en ince köşelerini süpürmek için kullanabileceğiniz aralık temizleme başlığı hazneye ya da süpürgeye takılabilirken, ulaşılması zor yerleri temizlemenize yardımcı oluyor. İkisi bir arada olan fırça ve geniş ağızlı başlık sayesinde farklı yüzeyler arasında kolaylıkla geçiş yapabiliyor.

Yatak ve koltuklarınızı rahatça süpürebilmeniz için tasarlanan ve içinde motor bulunan mini motorhead; inatçı kirleri ve tozları yatağınızdan ve döşemelerinizden kolayca söküp alıyor. Farklı alanlarda kullanım kolaylığı sağlayan başlıkları ve pratik duvar askı ünitesi ile Dyson V10™ kedi ve köpeğinizin dolaştığı her yerde etkili ve derinlemesine temizlik sunuyor.

Dyson V10™ sizin ve evcil hayvanınızın yanında!

Evinizi süpürürken kedi ve köpeğinizin sıkça zaman geçirdiği alanları, yatak ve koltuk altlarını, ve özellikle sık sık pati izleriyle dolan pencere pervazlarını ve kapıları da unutmamanızda fayda var.

Evinizin hava kalitesini önemseyin.

Evimizin havasını temizlemek söz konusu olduğunda aklımıza ilk gelen seçenek camları açmak olsa da; özellikle hava kirliliğinin yüksek olduğu büyük şehirlerde bu girişimimiz pek de faydalı sonuçlanmıyor. Diğer yandan dışarıda giydiğimiz kıyafetler, evcil hayvanlarımızın taşıdığı toz ve kirler, alerjenler, yemek kokuları gibi eve sinen kokular da evimizin havasını kirletmeye devam ediyor. İç mekan hava kalitesini artırmanın en etkili yolu ise HEPA filtresine sahip bir hava temizleyici fana yatırım yapmak.

Dyson mikrobiyoloji laboratuvarlarında geliştirilen öncü Dyson teknolojisi, havada uçuşan ince toz gibi küçük partikülleri yakalayıp hapseden hava temizleyiciler tasarlıyor. Özellikle soğuk günlerde evin havasını temizlerken ısıtmak da isteyenler için tasarlanan Dyson Pure Hot + Cool™ hava temizleyici ısıtıcı fan; hava kirliliği seviyesini otomatik olarak algılar ve havayı kirleten çok çok küçük maddeleri yakalar. Air Multiplier™ teknolojisini kullanarak temizlenmiş ve ısıtılmış havayı odaya dağıtır. Havadaki partikül ve gazları otomatik olarak algılar, tanılar ve gerçek zamanlı olarak raporlar. Gazları uzaklaştıran aktif karbon filtreleri ve sızdırmaz HEPA filtreleri, alerjenler ve havayı kirleten maddeler gibi ultra ince parçacıkların %99,95’ini yakalar.*

Uzun menzilli, arıtılmış ısı projeksiyonu ile tüm odayı eşit şekilde ısıtan Dyson Pure Hot + Cool™, sıcak havalarda, güçlü bir arındırılmış hava akımı ile sizi serinletir. Ayrıca Dyson Link uygulaması sayesinde oda içerisindeki hava kalitesini gerçek zamanlı olarak inceleyebilir, isterseniz uygulamayı kumanda şeklinde kullanabilirsiniz.

Dyson Hava Temizleyici Fanlar

Son olarak, bir evcil hayvanla beraber yaşarken evinizde ferahlık ve tazeliği sağlamanın önemli aşamalarından biri de evdeki kokuları yok etmek. Mama kabı, kedi kumu gibi koku kaynaklarını ortadan kaldırmanız mümkün değil; ancak evinizin havasını değiştirmek için esansiyel yağlardan ya da bambu palmiyesi, brezilya orkidesi ve eğrelti otu gibi hem hayvanlar için zararsız, evinizin havasını temizlemeye yardımcı, ve dekorasyonunuzu güzelleştirme gücüne sahip bitkilerden faydalanabilirsiniz.

 

* Aktif karbon ve cam HEPA filtresi ile havadaki gazları ve ince partiküllerin %99.95’ini hapseder. Filtrenin verimliliği, bağımsız laboratuvarlar (IBR US) tarafından EN1822 test koşullarında 0.1 mikron boyutundaki ultra ince partiküller üzerinde (DEHS) laboratuvar şartları altında test edilmiştir.

Bu içerik Dyson katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!