Evlerde enerji temizliği: Negatif enerjiden kurtulmak için öneriler

Zaman zaman kendinizi en mutlu, en güvende olmanız gereken evinizde huzursuzluklara karşı savaşıyormuş gibi hissediyor musunuz? Ortada elle tutulur bir sebep yokken kendinizde veya evde yaşayan diğer bireylerde sıkıntılı bir şeyler olduğunu seziyor musunuz? Cevabınız evetse böyle hissediyor olmanızın sebebi evinizdeki negatif enerji olabilir. Eğer negatif enerji tanımı ya da enerji kavramı size fazla spirütel geliyorsa bu soruları “Evinizdeki dağınıklık sizi rahatsız ediyor mu?” ya da “Evinizde arzu ettiğiniz kadar ferah bir ortamı yakalayamadığınızı düşünüyor musunuz?” şeklinde de genişletebiliriz. Her iki durumda da eviniz için, kendiniz için “daha iyisi”ni istiyorsanız yazımızdaki öneriler işinize yarayabilir.

Tıpkı evimizi temiz tutmak için özen gösterdiğimiz, çaba harcadığımız gibi evimizin enerjisini de tazelemek, ferahlatmak için bir şeyler yapmamız gerekiyor. Peki, “Evde negatif enerji olduğunu nasıl anlayabilirim ve ondan nasıl kurtulabilirim? ” diye düşünüyorsanız yazımızın devamında sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz. Enerjiye inanıp inanmadığınıza karar veremiyorsanız yazımızda yer alan önerileri evinizi daha düzenli ve temiz tutmak için işinize yarayacak ipuçları olarak da değerlendirebilirsiniz. “Enerji temizliği“” dendiğinde aklınızda karanlık ortamlarda yapılan ritüeller canlanıyor olabilir ama her zaman öyle olmak zorunda değil. Size kendinizi iyi hissettirecek, evinizi misler gibi kokutacak, dağınıklıktan kurtulmanıza, evdeki düzen ortamını sağlamanıza ve yeni yıla girmeden fazlalıklardan arınmanıza yardımcı olacak önerilerle evinizi temiz tutarken bir yandan da negatif enerjiden arınabilirsiniz.

Evinizde kötü enerjinin bulunduğuna dair sinyaller

Evinizde negatif enerji olduğunu anlamanın en belirleyici sinyallerinden biri çoğumuzun tahmin edebileceği üzere uzun süren huzursuzluk hissidir. Kendinizin veya evdeki diğer bireylerin sürekli mutsuz hissetmesi, evinizin enerjisinin temizlenmeye ihtiyacı olduğunu gösterebilir. Çünkü iyi, temiz enerjiyle dolu bir ev içinde yaşayan herkese kendini taze ve canlı hissettirir, ev halkı mutlu ve hayat dolu olur. Öte yandan, kötü enerji evde yaşayan herkesi etkisine altına alır ve olumsuz hislere yol açar. Ayrıca, kendinizi devamlı yorgun, bitkin ya da tükenmiş hissetmenizin altında da evinizdeki kötü enerji yatıyor olabilir. Peki başka neler evdeki kötü enerjinin habercisi olabilir? Gelin birlikte bakalım:

Dağınıklık: Bir evdeki negatif enerjinin en büyük belirtilerinden biri dağınıklıktır. Dağınıklık, enerjinin evin içinden akmasını engeller, kötü enerjiyi içine hapseder. Ve dağınıklık devam ettikçe kötü enerjinin etkisi de yayılarak artar.

Yoğun şikayetler: Her şeyin iyi görünmesine, ters giden bir şeyin olmamasına rağmen evdeki bireyler devamlı bir şeylerden şikayet ediyor, sürekli bardağın boş tarafına odaklanıyor ve pozitif kalmakta güçlük çekiyorlarsa sebebi evdeki negatif enerji olabilir.

Suçlama ve eleştiriler: Evdeki herkes birbirini devamlı eleştiri yağmuruna tutuyorsa ya da büyük küçük suçlamalarla karşısındaki kişilerin duygularını incitiyorsa evinizin enerjisi temizlenmeye ihtiyaç duyuyordur.

Olumsuz ilişkiler: Evde yaşayanların birbirleriyle ilişkisi günden güne kötüleşiyor, birbirleriyle geçinmekte zorlanıyorlarsa kötü enerji etkisini gösteriyor olabilir. Eğer tek başınıza yaşıyorsanız bu durum dışarıda görüştüğünüz insanlarla aranızdaki ilişkilerde geçerli olabilir. Uzun zamandır çevrenizdekilerle iyi anlaşmakta, sağlıklı iletişim kurmakta zorluk yaşıyorsanız sebebi belki de evinizdeki kötü enerjidir.

Yukarıda bahsettiğimiz sinyallerden hiçbirini deneyimlemiyor olsanız da yine de evinizin enerjisini temiz tuttuğunuzdan emin olmak her zaman iyi bir fikirdir. Hastalandığınızda, tartıştığınızda, kendinizi iyi hissetmediğinizde, aşırı stresle boğuştuğunuzda ya da sadece canınız istediğinde evinizin enerjisini temizlemek için bir şeyler yapabilirsiniz.

Evinizin enerjisini temizlemenin yolları

İşte kendinizi mutlu, huzurlu ve güvende hissetmek istediğiniz evlerinizin enerjisini temizlemenin farklı yolları:

1. Niyetinizi belirtin

Evinizdeki kötü enerjiyi temizlemeye başlamadan önce ilk yapmanız gereken niyetinizi açık bir şekilde belli etmek. “Nasıl yani?” diye şaşırmadan hemen açıklayalım. Düşüncelerimizin, içimizden geçenlerin yaşamımızı şekillendirdiğinin çoğumuz farkındayız; bu nedenle alanınızı temizlemek için nasıl hissetmek istediğinize karar vermeniz gerekir. Evinizde mutlu, huzurlu, konforlu, rahat, pozitif hissetmek istersiniz değil mi? Öyleyse bunu dile getirin. “Daha iyi hissetmek için evimden negatif enerjiyi temizlemek istiyorum.” diyerek başlayabilirsiniz.

2. Dağınıklıktan kurtulun

Fiziksel dağınıklık hem zihninizin odaklanmasını hem de evinizin enerjisini olumsuz etkiler. O nedenle evinizi dağınıklıktan kurtarmanız, gereksiz her şeyden arındırmanız gerekir. Bir gününüzü evinizi düzenlemeye ayırın ve ihtiyacınız olmayan şeyleri evinizden çıkararak işe başlayın. Bozuk, arızalı, çalışmayan, kırık ya da zarar görmüş eşyalarınızı ya tamir edin, elden çıkarın ya da geri dönüşüme yollayın. Tüm camlarınızı açın, evinize temiz, taze havanın girmesine ve tüm eşyalarınıza nüfuz etmesine izin verin. Evinizde sadece size kendinizi iyi hissettiren eşyaları bırakın. Doğru eşyaları doğru yerlere yerleştirin. Doğru enerji akışı için dilerseniz Evde en çok kullanılan yaşam alanı olan salonlarda Feng Shui başlıklı yazımıza göz atın.

3. Sesler çıkarın

Evet, biraz gürültü yapmanız gerekecek. Sesler, negatif enerjinin parçalanmasına yardımcı olur. Davul, zil, gong ya da dilediğiniz bir enstrümanı kullanarak evinizin kapınızdan başlayıp tamamını dolaşacak şekilde bir rota oluşturun ve sesle birlikte evinizin içinde saat yönünde ilerleyin. Eğer bir enstrüman ile ses çıkarmak istemiyorsanız ellerinizi kullanarak alkış sesi çıkarabilir ve alkışlayarak evinizin her yerini turlayabilirsiniz. Ses dalgaları kötü enerjinin dışarı atılmasını sağlar. Ne kadar basit bir yöntem, değil mi? Hiç yorulmadan aksine eğlenceli zaman geçirerek negatif enerjiyi evinizden uzaklaştırabilirsiniz. Eğer bu eylemi inanıp inanmadığınıza karar veremediğiniz kötü enerjinin gitmesi için yapmak istemiyorsanız evde eğlenmek için bir çeşit oyun olarak düşünüp uygulayabilirsiniz. Sonuç olarak bir şey kaybetmezsiniz, aksine evinizde keyifli zaman geçirmiş olursunuz.

4. Kristal taşlar kullanın

Hem bedeninizdeki hem de evinizdeki negatif enerjiyi çekip alacak kristal taşları yanınızda, üzerinizde taşıyabileceğiniz gibi ev dekorasyonunuza da ekleyebilirsiniz. Negatif enerjiyi emen taşlar arasında en güçlü etkiye sahip olanlardan biri olarak bilinen siyah turmalin ile evinizin enerjisini temizleyebilir, dilerseniz selenit taşı ile birlikte de kullanabilirsiniz. Dumanlı kuvars, ametist veya şungit taşı ile de evinizdeki negatif enerjiden kurtulabilirsiniz.

5. Adaçayı yakın

Adaçayı yakmanın çok eski zamanlardan beri negatif enerjiyi temizlediğine inanılır. Güçlü kokusu ile bir tütsüyü andıran adaçayını kasenin içine yerleştirerek yakın ve evinizde gezdirmeye başlayın. Her odanın içine girerek her yere yayılmasını sağlayın, köşelere özellikle dikkat edin çünkü köşeler negatif enerjinin saklanmayı en sevdiği yerlerdir. Yanmış adaçayının dumanının evinizin her yerine ulaşmasını sağlarken içinizden olumlamalar yapmayı unutmayın. Enerjiye inanmıyorsanız da sadece evinizi hoş bir kokunun sarması için de adaçayı yakabilirsiniz.

6. Kapı ve pencereleri temizleyin

Kapılar ve pencereler evimizdeki enerji için giriş görevi görür. Bu nedenle bu bölgelerin arındırılması, temiz tutulması çok önemlidir. Birçok enerji uzmaı tuz, su, limon ve özellikle sirke ile kapı kollarını, pervazları, pencere kenarlarını temizlemenin negatif enerjiden arınmak için etkili bir yöntem olduğuna dikkat çeker. Ayrıca, negatif enerjinin evinize girmesini önlemek için bu bölgelere temizledikten sonra deniz tuzu da dökebilirsiniz. Eğer “negatif enerji”nin varlığı aklınıza yatmıyorsa, bu yöntemi sıklıkla tozların biriktiği kapı ve pencereleri temizlemek için kullanabilirsiniz.

7. Tütsü ve mumlardan faydalanın

Kokusunu sevdiğiniz, size huzur, mutluluk veren tütsüleri edinin ve yakarak evinizde dolaştırın. Eğer yanan tütsüyü tutmaktan çekiniyorsanız bir tütsülüğün içinde yakın ve bırakın dumanı odanın içine dağılsın. Evin farklı odalarında da yakmayı unutmayın. Işıkları kapatın ya da biraz kısın, en sevdiğiniz mumları yakın. Işığın evinize yayılmasına ve huzur getirmesine izin verin. Kötü enerjinin varlığına ya da yokluğuna inanıp inanmamakta kararsızsanız hoş bir ortam, huzurlu bir ev atmosferi için yakacağınız birkaç mumdan zarar gelmeyeceğini düşünebilirsiniz.

8. Aynaları çoğaltın

Pozitif enerjiyi artırmak için ev dekorasyonunuzda aynalara daha fazla yer verin. Feng Shui’de de önemli bir yer tutan aynalar enerjinin yayılarak çoğalmasını sağlar. O nedenle evinizdeki pozitif enerjinin etki alanını çoğaltmak için aynalardan destek alabilirsiniz. Fakat aynaları kullanırken keskin kenarlı olanları tercih etmemeye, yuvarlak, yumuşak geçişli tasarımdakilere yönelmeyi unutmamanız gerek.

9. Köşeleri tuzlayın

Tuzun temizlikte ve sterilize etmekte kullanıldığını hemen hemen hepimiz biliriz: Yüzey temizliğinden enerji temizliğine… Evinizi negatif enerjiden tuzdan farklı şekillerde faydalanarak arındırabilirsiniz. Negatif enerjinin yoğunlukla biriktiği köşelere bir tutam tuz koyabilir, dilerseniz suda çözdüğünüz tuzu sprey şişesi yardımıyla evinizin her odasına sıkabilirsiniz. Eğer tuzla uğraşmak istemiyorsanız ya da negatif enerjinin varlığından emin olamıyorsanız Himalaya kaya tuzu lambası satın alıp evinizin uygun bir köşesine yerleştirebilir, şık bir dekorasyon ürünü olduğunu düşünebilirsiniz.

Yeni yıla tertemiz, derli toplu bir evde girmek kadar o evin pozitif enerjiyle dolu olması da çok önemli. Siz de yeni yıl öncesini evinizdeki negatif enerjiyi arındırmak ve evinizin enerjisini her zaman yüksek tutmak istiyorsanız bu yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Renklerin enerjisi evinizde: Rengarenk ev dekorasyonu fikirleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!