Kişisel bakım, stil ipuçları, sürdürülebilir moda: 2021 yılının en çok okunan Style Up yazıları

Bu yıl kişisel bakımınıza yeterince önem verdiğinizi düşünüyor musunuz? Ya da tarzınızda değişiklikler yaptınız mı? Peki, moda ile olan ilişkinizi nasıl değerlendirirsiniz? 2021, stilinizi yenilediğiniz, cilt bakımınızı hiç atlatmadığınız bir yıl oldu mu? Yoksa, tüm değişimler için 2022’yi mi bekliyorsunuz?

Çoğumuz 2021’in bitmesine sayılı günler kala yeni yıl için hedeflerimizi belirlerken bir yandan da bitirdiğimiz yılı değerlendirme eğiliminde olabiliyoruz. Biz de Uplifers olarak Feel UpLive UpParent UpPleasure UpStyle UpExplore UpHome Up ve Green Up kategorilerimizden yıl boyunca sizlerin en çok severek okuduğu yazıları bir araya getirerek muhteşem bir ‘2021 yılının en çok okunan yazıları’ seçkisi oluşturduk. Bu yazımızda da Style Up kategorimizi ele aldık. İşte moda dünyasından cilt bakım önerilerine, aromaterapiden sürdürülebilir markalara birçok farklı konuya yer verdiğimiz Style Up kategorisinden bu yılın en çok okunan yazıları:

10. Stilinizi oluştururken ilham alabileceğiniz televizyon programları

Öyle programlar vardır ki izledikten sonra yerimizde duramayız, “Hemen bir şeyler yapmam gerekiyor.” diye düşünürüz. Zorlukların üstesinden gelerek başarıya ulaşmış bir karakterin yaşam öyküsünden etkilenip hemen çalışmalarımıza dönmek isteriz ya da büyük bir değişim geçiren, hayatını değiştirmiş birini konu alan motivasyon deposu bir filmi seyrettikten sonra “Ben de değişmek için bir şeyler yapmalıyım.” diye içimizden geçiririz…

Değişim rüzgarlarını estirmeye başlamak için de aklımıza ilk olarak tarzımız gelir. Bu değişim yolculuğundan sizi motive edecek, tepeden tırnağa değişimin gücünü gösteren, kıyafet seçimlerimizden duruşumuza nasıl yenilenebileceğimizi etkili bir şekilde sunan ilham verici televizyon programlarından, moda rüzgarları estiren sevilen film ve dizilere birçok seçeneği bulabileceğiniz yazımızı incelemenizi öneririz.

Yazıyı inceleyin: Stilinizi oluştururken ilham alabileceğiniz televizyon programları

9. Fiddy Metodu: Gözenekleri temizleyerek siyah noktalardan arındıran cilt bakım trendi

Siyah noktalar, sivilceler, komedonlar ve ne yaparsanız yapın fazla sebumdan tam olarak arınmayan tıkalı gözenekler size de bir yerlerden tanıdık geldi mi? Özellikle yağlı ve akneye yatkın cilt tiplerinde yaygın olarak görülen tüm bu cilt problemleri yoğun stres, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, sigara kullanımı, hava kirliliği, genetik yatkınlık ve cilt pH’ına uygun olmayan cilt bakım ürünlerinin kullanımı gibi çeşitli faktörlerle ortaya çıkabiliyor.

Cildiniz karma ya da yağlıysa ve başınız hiç bitmeyen yağ filamentleri, siyah noktalar, sivilceler ve fazla sebumla dertteyse, son yılların en popüler cilt bakım trendlerinden biri olan, cilde zarar vermeden gözenekleri derinlemesine arındırmayı sağlayan Fiddy Metodu ile tanışmak için yazımıza göz atabilirsiniz.

Yazıyı inceleyin: Fiddy Metodu: Gözenekleri temizleyerek siyah noktalardan arındıran cilt bakım trendi

8. Kuru fırçalama ile bedeninizi içten dışa temizleyin

Günde sadece 5 dakikanızı ayırarak bedeninizi içten dışa temizleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Vücudunuzdaki toksinlerin üçte birini en büyük organınız olan cildiniz aracılığıyla atıyorsunuz. Kuru fırçalama yapmaksa gözeneklerinizi açmaya ve deride hapsolan toksinleri daha rahat atmanıza yardımcı oluyor.

Kişisel bakımınızı geliştirecek ve cilt sağlığınıza sayısız katkı sağlayacak kuru fırçalamanın faydaları ve kuru fırçalama yaparken dikkat edilmesi gerekenler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yazıyı inceleyin: Kuru fırçalama ile bedeninizi içten dışa temizleyin

7. Doğanın şifalı gücü: Aromaterapi ve kullanım alanları

Türkiye Aromaterapi Derneği’nin tanımına göre aromaterapi; “aromatik bitkilerden elde edilen uçucu yağların fiziksel, fizyolojik ve psikolojik rahatsızlıkların iyileştirilmesi ve tedavisinde kontrollü olarak kullanımıdır.” Tamamlayıcı ve holistik tıp anlayışı içinde önemli bir yere sahip olan aromaterapinin bitkisel tedavi ve doğal şifa yöntemi olarak kökeni antik çağlara dayanır. Bugün konuştuğumuz modern aromaterapi ise 1930’lu yıllarda, Fransa’da ortaya çıkmıştır.

Cilt problemlerinden, bedende hissedilen pek çok ağrıya, kas ve eklem rahatsızlıklarından, solunum yolları hastalıklarına kadar pek çok bedensel rahatsızlığın tedavisinin yanı sıra stres, anksiyete ve uyku problemleri tedavilerinde destekleyici olarak kullanılan aromaterapinin kullanım alanlarını ve yaygın olarak tercih edilen uçucu yağları yazımızda bulabilirsiniz.

Yazıyı inceleyin: Doğanın şifalı gücü: Aromaterapi ve kullanım alanları

6. Sürdürülebilir giyim: Yavaş moda anlayışını benimseyen 3 yerli marka

Hızlı moda, doğamıza ve sağlığımıza zararlı, ucuz maliyetli kumaşlarla yapılan, hayvan ve insan haklarını pek de önemsemeyen, kısa ömürlü ve uygun fiyatlı ürünlerin yapıldığı, ismi gibi tüketimi de hızlı olan, ancak iş gezegenimizde çözünmeye geldiğinde isminin aksine oldukça yavaş hareket eden ve yıllarca doğamızda çözünmeyi bekleyen ürünlerin üretildiği bir moda akımı. Yavaş moda ise, hızlı olan akranının aksine ortaya çıkmış, uzun süreli, yüksek kaliteli ve modası geçmeyecek ürünler ile bizleri buluşturan bir başka akım. Tabii yavaş moda yalnızca bu açıklamayla sınırlı değil.

21. yüzyılda yaratılan ve moda akımının hızla değişmesi ile çevremize verdiği zararın artmasına karşın yazarımız Gizem Okut’un yavaş modayı ve yavaş modayı benimsemiş markaları kaleme aldığı yazısını mutlaka incelemenizi öneririz.

Yazıyı inceleyin: Sürdürülebilir giyim: Yavaş moda anlayışını benimseyen 3 yerli marka

5. Denizden gelen ilham: Ceren Civaoğlu Tugay ile “Commodores” markası üzerine bir sohbet

2021 yılının en çok okunan bir diğer Style Up yazısı ise Ceren Civaoğlu Tugay ile Commodores markası üzerine yaptığımız eğlenceli röportaj. İlhamını denizden alan, çok sevdiğimiz “Commodores” markasını biraz daha yakından tanımak için yaptığımız keyifli sohbetimizde Ceren Civaoğlu Tugay’a tasarımları hakkında merak ettiğimiz  her şeyi sorduk…

Ceren Civaoğlu Tugay’ın yaşam tarzını, Commodores’in ortaya çıkış hikayesini, ürünlerin sahip olduğu tasarımların tarzını ve çok daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.

Yazıyı inceleyin: Denizden gelen ilham: Ceren Civaoğlu Tugay ile “Commodores” markası üzerine bir sohbet

4. Leoya ile keyifli bir sohbet: Bedensiz, cinsiyetsiz, zamansız bir moda anlayışı

Tüketim kültürünün giderek daha da yaygın hale geldiği günümüzde beden ölçüsü ya da cinsiyet gibi kalıplara bağlı kalmadan; doğal malzemeler kullanarak ve çevre dostu üretim süreçleriyle gelecek nesillere olan sorumluluğun bilincinde olan markalar moda dünyasında ön plana çıkıyor.

Kendi tanımlamalarıyla “bedensiz, cinsiyetsiz ve zamansız” parçalarla çevre dostu olduğu kadar şıklığınızın da tamamlayıcısı tasarımlarıyla son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz, ilhamını Laodikya Antik Kenti’nden alan LEOYA markası ile yaptığımız keyifli röportaja yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yazıyı inceleyin: Leoya ile keyifli bir sohbet: Bedensiz, cinsiyetsiz, zamansız bir moda anlayışı

3. Evde cilt bakımı rehberi: Öneriler, uyarılar ve tüm bilinmesi gerekenler

Cilt bakımı yaptırmak kendinize tanıdığınız lükslerden biri olabilir. Bir sonraki en iyi seçenek ise evde cilt bakımı uygulamalarıdır. Sonuçta pürüzsüz bir cilde sahip olmak hepimizin hayali. Neyse ki günümüzde çok sayıda cilt bakım ürününe ve yardımcı cihazlara erişmek oldukça kolay. Bu sayede evde cilt bakımı yapmak da son derece konforlu bir hal alıyor.

Yazarımız Merve Dökmeci’nin evde cilt bakımına dair her adımı detaylıca ele aldığı yazısını inceleyerek evde derinlemesine cilt temizliği yapabilir, kusursuz bir cilt için ihtiyacınız olan tüm bilgileri edinebilirsiniz.

Yazıyı inceleyin: Evde cilt bakımı rehberi: Öneriler, uyarılar ve tüm bilinmesi gerekenler

2. Dress code, yani kıyafet kodu nedir: Hangi kod ne anlama geliyor?

Kelime olarak kıyafet kodu, giyim kodu anlamlarına gelen ‘dress code’ kavramı en temel düzeyde “bir ortam için uyulması gereken veya beklenen kıyafet türü” anlamına geliyor. Yani dress code veya bir diğer deyişle kıyafet kodu, sizlere davet edildiğiniz veya gireceğiniz bir ortamda nasıl giyinmeniz gerektiğini belirten bir kavram. Bir kesim tarafından sıkıcı olarak algılansa da bir kesim bu detaylardan keyif alıyor. Gittiğiniz davette tarz olarak aşırı veya sönük kalmamanız adına size tek kelime ile verilen bir bilgi aslında.

Stil ve İmaj Danışmanı Yasemin Bülbül’ün dress code çeşitlerini ele aldığı yazısını inceleyerek gireceğiniz farklı ortamlara uygun tarzlar yaratabilirsiniz.

Yazıyı inceleyin: Dress code, yani kıyafet kodu nedir: Hangi kod ne anlama geliyor?

1. Kolajen nedir: Kolajenin faydaları ve kolajen üretimini artıran besinler

Yıllara meydan okuyan genç bir cilde sahip olmak için kolajen üretimini artırdığı iddia eden bakım ürünlerini, takviyeleri kullanmadan önce kolajen hakkında daha fazlasını öğrenmeye ne dersiniz? Vücudumuzdaki en bol protein olarak bilinen kolajenin cilde yapı sağlamak ve kanın pıhtılaşmasına yardımcı olmak gibi önemli görevleri var. Kolajen dendiğinde akla ilk olarak cilt sağlığı gelse de bu protein, bundan daha fazlası. Cildimizle birlikte kemiklerimizde, tendonlarımızda, bağlarımızda da bulunuyor ve cildimizin destek yapısının % 75’ini oluşturuyor.

Kolajenin çeşitlerini ve faydalarını ele aldığımız, aynı zamanda kolejen üretimini artıran besinlere ve kolajeni azaltan faktörlere de yer verdiğimiz yazımızı inceleyerek bütüncül sağlığınız için gerekli adımları atabilirsiniz.

Yazıyı inceleyin: Kolajen nedir: Kolajenin faydaları ve kolajen üretimini artıran besinler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!