Kuru fırçalama ile bedeninizi içten dışa temizleyin

Günde sadece 5 dakikanızı ayırarak bedeninizi içten dışa temizleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Vücudunuzdaki toksinlerin üçte birini en büyük organınız olan cildiniz aracılığıyla atıyorsunuz. Kuru fırçalama yapmaksa gözeneklerinizi açmaya ve deride hapsolan toksinleri daha rahat atmanıza yardımcı oluyor.

Kuru fırçalamanın faydaları

Kuru fırçalamanın son derece basit bir teknik olmasına rağmen sayısız faydası olduğunu söyleyebiliriz. Kuru fırçalama yaptığınız takdirde vücudunuzda gerçekleşecek değişimlerden bazılarını şu şekilde sıraladık:

  • Ölü deriyi atmanıza yardımcı olur. Üstelik bu konuda vücut peeling’inden çok daha etkilidir.
  • Lenf sisteminizi uyararak vücudunuzdaki toksinleri atmanızı sağlar. Fırça ne kadar sertse bu konuda o kadar faydalı olacaktır.
  • Selüliti azaltır. Selülit oluşumu aslında yağ hücrelerinizde birikip atılamayan toksik maddelerden kaynaklanıyor. Kuru fırçalama ise bu maddelerin çözülüp atılmasına yardımcı oluyor.
  • Gözenekleri açar. Cildi, içinde hapsolan yağ ve kirden arındırır. Bu şekilde derinizin nefes alması kolaylaşır.
  • Kan akışını hızlandırır. Bu ise enerjinizin artmasını sağlar.
kuru fırçalama
Kuru fırçalama lenf sisteminizi uyararak vücudunuzdaki toksinleri atmanızı sağlar.

Yukarıda değindiğimiz etkilerinden olabildiğince fazla yararlanabilmek için kuru fırçalamayı düzenli hale getirmeniz gerekiyor. Ayrıca her gün uygulandığında en iyi sonucu veren kuru fırçalama tekniğiyle ilgili bazı püf noktalar mevcut:

Kuru fırçalama yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Öncelikle sentetik olmayan doğal kıllara sahip bir fırça almanız gerekiyor. Aldığınız fırçanın uzun saplı olması da önemli, çünkü bu şekilde vücudunuzun her noktasına erişebilirsiniz.

Sizler için seçtiğimiz at kılı fırça önerilerimize göz atmak için tıklayın.

Kıyafetlerinizi çıkarın, tercihe bağlı olarak fırçanıza birkaç damla kokusunu sevdiğiniz bir esansiyel yağ ya da sprey formunda bir cilt bakım ürünü ekleyin ve ayaklarınızdan başlayıp yukarı doğru ilerleyerek tüm vücudunuzu fırçalayın.

Kuru fırçalama rutininize ekleyebileceğiniz muhteşem kokulu esansiyel yağları burada bulabilirsiniz. 

Her bölgeyi birkaç kere fırçaladığınızdan emin olun. Göğüsler gibi vücudunuzun hassas bölgelerine geldiğinizde daha yumuşak şekilde fırçalamaya özen gösterin. Fırçalama alışkanlığınız geliştikçe teniniz fırçaya karşı daha az hassas olacaktır.

Kuru fırçalamayı genellikle duştan önce yapmanız öneriliyor. Sonrasında aldığınız duşun ardından nemlendirici cilt bakım ürünleri kullanmanızsa cildinizin kurumaması ve beslenmesi açısından hayli önemli.

Kuru fırçalama sonrası cildinizi nemlendirmek için kullanabileceğiniz cilt bakım ürünlerini burada bulabilirsiniz. 

Ayrıca fırçalama esnasında çok sert olmamaya da özen göstermelisiniz. İşlemden sonra teninizin pembeleşmesi normal, ancak kızarıp acıması daha fırçalamayı daha yumuşak şekilde yapmanız gerektiğinin bir işareti olabilir.

 

İlginizi çekebilir: Fazla vaktinizi almayarak yenilenmenizi sağlayacak günlük detoks yöntemleri

Kaynaklar: mindbodygreen.com, wellnessmama.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!