Fazla vaktinizi almayarak yenilenmenizi sağlayacak günlük detoks yöntemleri

Detoks yapmak için en uygun zaman mevsim geçişleridir. Ancak yenilenmeye ihtiyaç duyduğunuz her anın detoks için uygun olduğunu belirtmekte fayda var. Öte yandan her gün iş ve ev arasındaki yoğunluk, telaş ve koşturmaca derken farkında olmadan çok fazla strese maruz kalıyoruz. Ve genellikle yoğun iş temposundan dolayı uzun detoks ritüllerine vakit bulamayabiliyoruz. Bu yüzden çok fazla zamanınızı almayacak bazı günlük detoks alışkanlıkları edinmek, zihninizi temizlemeniz için ideal olabilir. İşte çok az vaktinizi almasına rağmen size büyük rahatlık sağlayacak günlük detoks yöntemleri:

günlük detoks yöntemleri
Çok fazla zamanınızı almayacak bazı günlük detoks alışkanlıkları edinmek, zihninizi temizlemeniz için ideal olabilir.
  • Kuru fırçalama

Dişlerin fırçalanmaya ihtiyacı olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak aynı durum vücut için de geçerli. Vücuttaki en büyük organ olan deri, her gün vücuttaki toksinlerin yüzde 25’ini atar. Dakikada 30,000 ölü deri hücresi attığımızı düşünürsek kuru fırçalamanın önemini daha iyi anlarız. Kuru fırçalama yaparken cildinizi kızartıp tahriş etmemeye dikkat etmelisiniz. Bu işlemi duştan sonra yapmanız, cildinizin dökülen kuru bölümlerini atmaya daha yardımcı olacaktır. Ayrıca kuru fırçalama yaparak kan akışınızı hızlandırabilir, selülit görünümünü azaltabilir ve sindirim sisteminize yardımcı olabilirsiniz.

  • Sıcak havluyla ovma

Bunu evde spa uygulaması olarak adlandırsak yanlış bir şey söylemiş olmayız. Duştan önce veya sonra, ya da gün içinde dilediğiniz herhangi bir zaman bu işlemi uygulayabilirsiniz. En doğru şekilde yapmak için küveti sıcak suyla doldurup birkaç damla lavanta özü yağı damlatın. Ardından havluyu sıcak suyla ıslatıp cildinizi yavaşça ovmaya başlayın. Havlu soğuduğunda sıcak suya batırarak tekrar ısınmasını sağlayın. Kaslardaki gerginliği ve stresi azaltarak zihni rahatlatan ve lenf sistemini harekete geçiren bu yöntemin bedeninizi ne denli rahatlattığını göreceksiniz.

İlginizi çekebilir: Sonbaharda yenilenmenize yardımcı olacak detoks tarifleri

  • Yağ çekme yöntemi

Binlerce yıldır uygulanan bu yöntem, ağız ve diş sağlığı için birebir. Bir çay kaşığı Hindistan cevizi yağını ağzınıza alıp yutmadan 10 dakika boyunca çalkalayın ve tuvalete tükürün. Ağzınızda beklettiğiniz yağ artık toksik özellikler taşıdığı için lavaboya tükürmemeniz mühim. Ağızdaki binlerce bakterinin giderilmesine yardımcı olan yağ çekmenin diş beyazlatmaya, çürükleri önlemeye ve ağız kokusuna iyi geldiği biliniyor.

  • Dil kazımak

dil kazıyıcı
Dil kazıyıcı

Ağız kokusunu gideren bu yöntem, ağızdaki ve dolayısıyla burun ve boğazdaki fazla mukusun atılmasını sağlar. Tat alma tomurcuklarınızı yeniler ve iştahı düzenler. Oval şekilde ince metal ya da plastik çubuklar olarak satılan dil kazıyıcıları, dişlerinizi fırçaladıktan sonra kullanıp ardından ağzınızı durulamalısınız. Bu işlemi yaparken dilinizde beyazlık kalmayana kadar devam etmelisiniz.

  • Limonlu su

Limon C ve B vitaminleri, kalsiyum, demir, potasyum ve lif açısından zengin bir meyvedir.  Sabah kahvaltıdan 15 ila 30 dakika önce, aç karna içilen limonlu su bağışıklık sisteminizi güçlendirir, beyin ve kalp sağlığınıza iyi gelir. Toksinleri temizleyerek sindirim sistemini de geliştiren limon, aynı zamanda ciltteki kızarıklıkların ve kırışıklıkların azalmasına da yardımcı olur. Öte yandan limonun fazla asidik olduğunu düşünüyor ve bu yüzden limonlu su içmeye mesafeli yaklaşıyorsanız, limonun tüketildiği andan sonra vücutta alkali değere sahip olduğunu bilmenizde fayda var.

  • Detoks banyosu

Detoks banyosu, diğerlerinden daha fazla zaman alan bir detoks yöntemi olabilir. Ancak her gün yapmak yerine haftada bir ya da iki kez yapıldığında da etkisini hayli gösteren bu yöntem, zihninizi ve bedeninizi rahatlatmak için ideal. Bağışıklık sisteminizi güçlendiren ve hastalıklardan koruyan detoks banyosunu birçok farklı şekilde uygulayabilirsiniz.

İhtiyacınıza göre hangi detoks banyosunun sizin için ideal olduğunu ve nasıl yapacağınızı öğrenmek için İhtiyacınıza göre 4 detoks banyosu tarifi yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaynak:

mindbodygreen.com

healthylivinghowto.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!