İhtiyacınıza göre 4 detoks banyosu tarifi

Kurumsal bir işte çalışmanın şüphesiz birçok getirisi var. Fakat bunların beraberinde gelen yorgunluk ve strest de inkar edilemez unsurlar. Öte yandan kendinizi iyi hissetmediğiniz zamanlarda, bedeniniz için de doğru kararlar veremiyorsunuz. Örneğin; sabah egzersiz yapmak yerine ofisteki kurabiyeler çok daha çekici olabiliyor.

Tüm bunlar demek oluyor ki; kurumsal hayat, vücutta fazla toksik yüklenmesine neden olabiliyor. Bu ise vücudunuzdaki istenmeyen kimyasallardan kurtulmak için detoks yapmanız gerektiği anlamına geliyor. Detoks birçok şekilde yapılabiliyor; bunlardan biri de detoks banyosu yöntemi.

detoks banyosu
Detoks banyosu, yoğun iş günlerinin ardından rahatlamak ve dinlenmek için oldukça faydalıdır.

İlginizi çekebilir: Yaz mevsiminde bedenini ve zihnini yenilemek isteyenler için detoks önerileri

Detoks banyosu sadece arındırıcı değil, aynı zamanda son derece rahatlatıcıdır. Ayrıca yoğun bir günün ardından dinlenmek için de mükemmel bir yöntem olan detoks banyosuna, bazı malzemeler ekleyerek uzun çalışma saatlerinde üstünüze çöken kırgınlık, halsizlik gibi belirtileri de hafifletebilirsiniz. Aşağıda yer verdiğimiz 4 banyo tarifinden ihtiyacınıza uygun olanı seçip gününüze biraz Zen katabilirsiniz. Banyodan önce ve sonra çokça su içmeyi unutmayın. Eğer detoks banyosunda yeniyseniz, 10 dakikalık kısa banyolarla başlayın ve haftada 2-3 defayı geçmeyecek şekilde, banyoda kalma sürenizi yavaş yavaş 40 dakikaya kadar çıkartın.

Gerginlik ve stres

İngiliz tuzu olarak da bilinen epsom tuzu, kasları rahatlatan ve sinir sistemini yatıştıran magnezyum sülfat bakımından zengindir. Dolayısıyla epsom tuzuyla banyo yapmak, bütün gün bilgisayar karşısında kasılan omuzlarınızı rahatlatmak için oldukça iyi bir yöntem olacaktır. Sıcak suya 1-2 bardak tuz atmanız yeterli. Eğer rahatlamaya çok ihtiyacınız varsa suya ekleyeceğiniz 10 damla lavanta özü yağı, sizi güzel bir gece uykusuna hazırlamada oldukça yararlı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Dijital detoks beyinde ve bedende ne gibi değişiklikler yaratıyor?

Uykusuzluk

Yaklaşan önemli bir sunumunuz mu var? Eğer bunun stresi sizi uyutmamaya yetiyorsa, zihninizi rahatlatıp uyumanızı sağlayacak bir şeye ihtiyacınız var demektir; çünkü araştırmaların da gösterdiği gibi yeterince uyumak, iş hayatında çok önemlidir. Banyo suyunuza 1 bardak banyo tuzu ve bir bardak da karbonat atın. Bu şekilde arıtılmamış çeşme suyunu klordan arındırmış olacaksınız. Ardından 10 damla papatya özü yağı damlatarak yaptığınız banyonuzdan sonra dinlendirici bir uykuya merhaba diyebilirsiniz.

Grip ve soğuk algınlığı

İşiniz çok yorucuysa, bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir ve vücudunuzu grip ve soğuk algınlıklarına karşı daha duyarlı hale getirebilir. Hastalıkları önlemek için yüzde 3’lük hidrojen peroksitten iki şişe ve 1 çorba kaşığı rendelenmiş zencefili banyo suyunuza katın. Zencefil, vücut ısısını artırır, terlemeyi ve toksinlerin atılmasını sağlar. Hidrojen peroksit ise vücudunuza oksijen verir ve detoks yapmasını sağlar. Ayrıca tıkanıklıkları temizlemek için de, banyonuza 10 damla okaliptüs özü yağı ekleyebilirsiniz.

Cilt problemleri

Vücudunuzdaki toksinlerin artışı egzama, kuru cilt, tırnak mantarı gibi cilt problemlerine davetiye çıkarabilir. Eğer bu sorunlardan birine sahipseniz, banyo suyunuza 1-2 bardak elma sirkesi eklemeyi deneyin. Sirke, cildin pH dengesini düzenler. Ancak pek hoş kokulu olmadığı için suya 10 damla lavanta ya da gül özü yağı eklemenizde de yarar var.

İlginizi çekebilir: Saçlarınız için pratik detoks önerileri

Kaynak:

mindbodygreen.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!