Abhyanga masajı nedir ve nasıl uygulanır?

Abhyanga, belki de tüm masaj türleri arasında en çok saygı duyulan, hatta kimilerine göre her gün
yapılması gereken bir masaj.

ABD’nin Vermont eyaletine bağlı Stowe kentinde yer ala Stoweflake Mountain Resort and Spa‘da çalışan Ayurveda uzmanı Surinda Cavanagh, abhyanga masajının Hindistan’daki geleneksel tıp sistemi olan Ayurveda‘nın bir parçası olduğunu söylüyor ve “Abhyanga, binlerce yıldır uygulanan geleneksel bir vücut tedavisi” diyor.

Bir çeşit ritmik sıcak yağ masajı olan abhyanga için mevsimine ve kişinin ihtiyaçlarına göre dikkatli bir şekilde seçilen bitkisel yağların karışımı kullanılıyor. Abhyanga masajı gün geçtikçe daha çok ilgi görüyor çünkü masajın amacı sadece rahatlama değil bedensel bir iyilik haline kavuşma. Cavanagh bu konuda “Abhyanga sinir sistemi üzerinde derin bir gelişme ve rahatlama sağlıyor, bu da zihinsel ve bedensel iyileşmenin ilk adımı” yorumunu yapıyor. Abhyanga masajının bunun yanı sıra cildi güzelleştirme, kasları belirginleştirme ve uyku kalitesini artırma gibi olumlu etkileri de var. Hatta Ayurveda öğretisinde, her gün abhyanga masajı yapanların 100 yaşına kadar yaşayacağı söyleniyor.

Abhyanga masajı nedir ve nasıl uygulanır?
Bir çeşit ritmik sıcak yağ masajı olan abhyanga için mevsimine ve kişinin ihtiyaçlarına göre dikkatli bir şekilde seçilen bitkisel yağların karışımı kullanılıyor.

Abhyanga masajını siz de evde yapabilirsiniz ancak bu masaj sistemine başlamadan önce doktorunuza
danışmakta fayda var. Bazı durumlarda, abhyanga masajından uzak durulması tavsiye ediliyor. Bu
durumları şöyle sıralamak mümkün:

  • Vücudunuzun herhangi bir bölgesinde şişlik, acı hissi veya kitle varsa
  • Vücudunuzun herhangi bir yerinde kırılma veya enfeksiyon varsa
  • Vücudunuzda yüksek toksik birikim varsa veya büyük bir fiziksel rahatsızlık yaşıyorsanız
  • Yüksek ateş, üşüme veya halüsinasyon şikayetiniz varsa
  • Sindirim güçlüğü çekiyorsanız
  • Herhangi bir sağlık sorununuz varsa
  • Adet dönemindeyseniz
  • Hamileyseniz

Eğer bu şikayetlerden hiçbirini taşımıyorsanız, siz de bir an önce abhyanga masajına başlayabilirsiniz. Massachusetts’teki Kripalu Ayurveda Okulu’nun başındaki Larissa Hall Carlson, abhyanga masajına başlamak için üç önemli adımı şöyle sıralıyor:

1. Yağın önemi

Carlson, “Soğuk sıkım yöntemiyle elde edilmiş yüksek kalitede bir organik yağ ideal olacaktır çünkü bitkisel bir yağın en doğal ve vücut tarafından emilmesi en kolay hali bu şekilde elde edilir” diyor. Yağın, mevsimininde tüketilmesi de önemli bir ayrıntı. Ayurveda uzmanları genelde soğuk geçen sonbahar ve kış aylarında susam yağını, sıcak geçen yaz aylarında ise serinletici etkisi nedeniyle hindistan cevizi veya ayçiçeği çekirdeği yağını öneriyor. Eğer yağı sıcak olarak kullanmak istiyorsanız, kesinlikle doğrudan ısıtmayın. Bir kabın içine sıcak su koyun ve yağ şişesini sıcak su dolu bu kapta 10 dakika kadar bekletin. Sıcak yağı vücudunuzun tamamına uygulamadan önce her zaman ufak bir bölgede test edin.

Abhyanga masajı nedir ve nasıl uygulanır?
Ayurveda uzmanları yaz aylarında ise serinletici etkisi nedeniyle hindistan cevizi veya ayçiçeği çekirdeği yağını öneriyor.

2. Sayarak ilerleyin

Uzmanlar, abhyanga masajının koreografik bir masaj olduğunu söyler. Carlson bunun için eklemlerde yuvarlak hareketlerle, uzun kemiklerde ise ufak vuruşlarla masaj yapılması gerektiğini söylüyor. En önemlisi de bunları sayarak yapmak. Örneğin kaval kemiğinize aşağı doğru beş vuruş, yukarı doğru beş vuruş yaptıktan sonra diz eklemi üzerinde üç kez daire çizebilirsiniz.

3. Bunu bir farkındalık pratiği olarak düşünün

Soğuk sıkımla elde edilmiş bitkisel yağlarla vücudunuza masaj yaparken, zamanı rahatlamak için kullanın. Carlson, “Bu sadece vücudunuzu nemlendirmek için değil, aynı zamanda dikkat dağıtıcı şeylerden uzaklaşmak içi bir fırsat. Bu zaman dilimi, kendine dinlenme, sessiz kalma için zaman ayırmayanlar için çok önemli” diyor.

Kaynak:
Mother Nature Network

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!