Fiddy Metodu: Gözenekleri temizleyerek siyah noktalardan arındıran cilt bakım trendi

Siyah noktalar, sivilceler, komedonlar ve ne yaparsanız yapın fazla sebumdan tam olarak arınmayan tıkalı gözenekler size de bir yerlerden tanıdık geldi mi? Özellikle yağlı ve akneye yatkın cilt tiplerinde yaygın olarak görülen tüm bu cilt problemleri yoğun stres, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, sigara kullanımı, hava kirliliği, genetik yatkınlık ve cilt pH’ına uygun olmayan cilt bakım ürünlerinin kullanımı gibi çeşitli faktörlerle ortaya çıkabiliyor. Cildiniz karma ya da yağlıysa ve başınız hiç bitmeyen yağ filamentleri, siyah noktalar, sivilceler ve fazla sebumla dertteyse, son yılların en popüler cilt bakım trendlerinden biri olan, cilde zarar vermeden gözenekleri derinlemesine arındırmayı sağlayan ve gözenek temizliğinde etkili olan tüm yöntemleri bir arada sunan Fiddy Metodu ile tanışmanızın vakti çoktan gelmiş olabilir.

Fiddy Metodu nedir?

Çabuk yağlanan ve siyah nokta oluşumuna müsait cilt tipine sahip kişiler için cildi makyaj kalıntılarından ve çevresel kirleticilerden arındırmak son derece önemli. Cilt tipine uygun, ağır kimyasallar içermeyen ve cildi kurutmayan temizleme ürünleri her ne kadar cildi yüzeysel kirlerden arındırsa da, güneş kremi gibi yağ bazlı cilt bakım ürünlerini arındırmakta ve derinlemesine temizlik sağlamakta yetersiz kalabiliyor. Dolayısıyla belirli aralıklarda kil maskesi gibi gözenek temizleyici özel bakımlara ve fazla yağı çözerek temizlemeye yardımcı yağ bazlı temizleyicilere ihtiyaç duyabiliyoruz.

Fiddy Snails kullanıcı adıyla yayın yapan, Kore kökenli cilt bakım bloggerı Jude Chao tarafından geliştirilen Fiddy Metodu, en basit haliyle ‘benzer maddelerin benzer maddeleri çözmesi’ mantığına dayanan, 3 aşamalı bir cilt temizleme pratiği. Sivilce ve siyah nokta temizliğinde sıkça kullanılan salisilik asit/BHA (Beta Hidroksi Asitler), gözenek temizleyen kil maskesi ve komedojenik olmayan (sivilce yapmayan) temizleme yağlarının kullanıldığı Fiddy Metodu; cilt bariyerine zarar vermeden, cildin pH dengesine zarar vermeden ve sebum dengesini bozarak kurutmadan gözenekleri derinlemesine temizlemeyi vaadediyor. Siyah nokta sıkma ya da çok fazla temizleme gibi agresif yöntemlere kıyasla cildi çok daha nazik şekilde temizleyen ve gözeneklerin derinlerindeki kirleri yüzeye çıkaran bu yöntemi cildinizin ihtiyaçlarına uygun şekilde, yaklaşık olarak haftada 1 kez uygulayabilirsiniz. Gelelim Fiddy Metodunun aşamalarına…

Fiddy Medotu nasıl uygulanır?

Fiddy Metodu, uygulama kolaylığı açısından her ne kadar zahmetsiz bir yöntem olsa da, tüm aşamaları göz önünde bulundurduğumuzda yaklaşık 1 saat kadar bir zamana ihtiyacınız olabilir. Fiddy Metodu’nu uygularken 3 farklı içerikte ürüne ihtiyacınız var: Salisilik asit (BHA ya da Beta Hidroksi Asit), kil maskesi ve temizleme yağı. Uygulama aşamasında izlemeniz gereken adımlar, dikkat etmeniz gerekenler ve kullanabileceğiniz ürünler ise şöyle:

1. Adım: Salisilik asit (BHA) ile gözeneklerde biriken kirleri yumuşatın

Öncelikle cildinizi jel ya da köpük formdaki bir yüz temizleyicisiyle fazla sebumdan ve yüzeysel kirlerden arındırarak işe başlayın. Cildinizi temizledikten sonra salisilik asit (BHA) içeren ürünü bir makyaj pamuğu yardımıyla tüm yüzünüze uygulayın. Cildiniz çok kuruysa ve bölgesel sivilceleriniz, siyah noktalarınız ya da gözenekleriniz varsa, bu aşamayı ve geri kalan tüm aşamaları sadece ihtiyaç duyulan bölgeye uygulayabilirsiniz.

Chao bu metodu uygularken pH değeri 3 ile 4 arasında olan, %2’lik konsantrasyona sahip bir BHA ürününün kullanılmasını öneriyor. Araştırmalarımız sonucunda bu özelliklere sahip olduğunu bulduğumuz BHA içerikli ürünler:

COSRX BHA Blackhead Power Liquid, NIP+FAB Salicylic Fix Pads, Mizon AHA & BHA Daily Clean Toner

BHA’lar yağda çözünebilen bileşikler olduğu için cilt yüzeyindeki sebumları aşarak gözeneklerin derinliklerine ve burada birikmiş yağ moleküllerine kolayca nüfuz edebilirler. Cildinize BHA uyguladığınızda, gözenekleri dolduran fazla sebum ve bu sebumda biriken kirler yumuşayarak parçalanır. BHA’nın etkisini tam anlamıyla gösterebilmesi için ikinci adıma geçmeden önce 20-25 dakika kadar beklemelisiniz.

2. Adım: Kil maskesi ile gözeneklerinizi temizleyin

BHA’yı cildinizden yıkamadan, direkt olarak üstüne kil maskesi uygulayın. Kullandığınız kil maskesini, üzerindeki yönergelere uygun şekilde, belirtilen süre kadar bekleterek ılık suyla durulayın. Hem BHA hem de kil maskesi cildi kurutan içerikler olduğu için, durularken çok sıcak su kullandığınızda cildiniz daha da kuruyabilir ve tahriş olabilir. Dolayısıyla bu adımda sıcak su kullanmamaya ve cildinizi kurularken tampon hareketlerle suyunu almaya dikkat etmelisiniz.

Sebum emici özelliğiyle yağlı ciltler için hayat kurtarıcı bir ürün olan kil maskesi seçiminde cilt tipinize uygun, yumuşak, sürülebilir ve daha az kuruyan herhangi bir doğal kil maskesini kullanabilirsiniz. Bizim önerilerimiz şöyle:

The Body Shop Tea Tree Skin Clearing Mask, Aztec Secret Indian Healing Clay, Kiehls Rare Earth Deep Pore Cleansing Masque

3. Adım: Temizleme yağı ile gözeneklerin derinliklerindeki kirleri yüzeye taşıyın

İlk bakışta ilginç gibi görünebilir ancak yağ bazlı makyaj ve cilt bakım ürünlerini tam olarak temizleyebilmek için benzer formülasyona sahip, yağ bazlı bir temizleyici kullanmanız gerekiyor. Çift fazlı temizlikte de kullanabileceğiniz bir temizleme yağı edinebilir ya da jojoba yağı ve skualen yağı gibi gözenek tıkamayan ve komedon yapmayan doğal bir yağ kullanabilirsiniz. Bizim önerilerimiz:

Miscea Temizleme Yağı, OleoBox Meraki Face Cleansing Oil, Misbahçe Jojoba Yağı

Kil maskesini temizleyip cildinizi nazikçe kuruttuktan sonra temizleme yağını sürerek 15 dakika kadar yüzünüzde bekletin. Yağ, gözeneklerin derinliklerindeki pisliklerin tamamının adeta bir mıknatıs gibi yüzeye çekilmesine yardımcı olacaktır. Bekleme süresi bittikten sonra yüzünüzün tamamına ya da uyguladığınız bölgeye 2-3 dakika boyunca, nazik ve yuvarlak hareketlerle masaj yapın. Eğer uygun ürünler kullandıysanız ve yukarıdaki uygulamaları belirtildiği şekilde yaptıysanız, bu aşamada dokunduğunuz yerlerde, gözeneklerinizden küçük tanelerin çıktığını hissedeceksiniz. Evet, tam da tahmin ettiniz gibi: İnce kum taneleri gibi elinize gelen bu pütürler, gözeneklerinizi tıkayan ve daha geniş görünmesine neden olan sebumla karışık kirler!

Kirlerin gözeneklerinizden çıktığını hissetmek haz verici bir deneyim olsa da, cilt yüzeyine yakın olan kılcal damarlarınızı zedelememek için cildinize çok fazla baskı uygulamamaya ve bu adımı 5 dakikadan fazla sürdürmemeye dikkat edin.

Cildinizi düzenli olarak temizliyor, çok sık makyaj yapmıyor ya da yağ bazlı cilt bakım ürünleri kullanmıyorsanız bu aşamada temizleme yağıyla cildinize masaj yaparken elinize tanecikler gelmeyebilir. Özellikle küçük gözenekleri olan, ölü derilerden arınmış ve kuru bir cilt yapısına sahip olanlarda hissedilebilir tanecikler oluşmasa bile, gözenekler yine de temizlenecektir.

Tüm bu aşamalardan sonra cildinizi jel ya da köpük formunda bir temizleyiciyle yağdan arındırın ve pürüzsüz, derinlemesine temizlenmiş cildinizin keyfini çıkarın! Bu yöntemi haftada bir kez düzenli olarak uyguladığınızda, gözenek, siyah nokta ve sivilce gibi problemlerinizde gözle görülür bir azalma olduğunu fark edeceksiniz.

İlginizi çekebilir: Siyah nokta temizleme: Nasıl yapılır, evde çözüm yöntemleri nelerdir?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!