İç mekanlarda sirkadiyen ritminize göre aydınlatma seçiminin püf noktaları

Gün içinde kapalı alanlarda ne kadar vakit geçirdiğinizi hiç düşündünüz mü?

Aydınlatma, kapalı alanlarda kalabilmemizi sağlayan en önemli etkenlerden biri. Çevremize dair sahip olduğumuz bilgilerin büyük bir kısmını görme duyumuzla edindiğimiz düşünülecek olursa, -sağlıklı gözlerin yanı sıra- ışığın hayatımızda ne denli önemli olduğu anlaşılabilir. Yeterli ışık çevremizde olup bitenlerin farkına varabilmemizi sağlarken; ışığın tonu, miktarı ve rengi bulunduğumuz ortamın görüntüsünü, algısını, verdiği hissi ve ambiyansını da değiştirme gücüne sahip.

Çalışma alanlarından mutfaklara, oturma odasından yatak odasına, tüm yaşam alanlarımızda ışık ve aydınlatma modumuzu, davranışlarımızı ve verimliliğimizi etkileme gücüne sahip. 2017 yılında 3 bilim insanına Nobel Tıp Ödülü kazandıran ‘sirkadiyen ritim’ de insan vücudunun biyolojik ritminin ışıkla şekillendiğinin altını çiziyor.

Doğru ışıklandırmanın önemi

İster yemek yapıyor, isterseniz çalışıyor olun; aydınlatma, en az dekorasyonunuz ve eşyalarınızın yerleşimi kadar önemli. Yetersiz ışıklandırma, göz ve baş ağrıları başta olmak üzere, yorgunluk, bel ve sırt ağrılarının da öncelikli nedenleri arasında. Diğer yandan doğru ışıklandırma güvenlik sorunlarını ve hata yapma olasılığını da en aza indirme gücüne sahip. Peki yaşam alanlarımızı doğru şekilde aydınlattığımızdan nasıl emin olabiliriz?

Öncelikle bulunduğunuz ortama ve kullanım amacınıza göre, genel aydınlatma ya da lokal aydınlatmalardan farklı şekillerde faydalanın. Aydınlatmak istediğiniz alanlarda yansıma ve gölge oluşumunu önlemek için ışığınızı doğru şekilde konumlandırın. Örneğin, duvar ve tavan lambaları gibi genel aydınlatmaları, özellikle güneş ışığının ulaşamadığı alanlarda sıcak ve aydınlık bir ortam yaratmak; masa lambası gibi lokal aydınlatmaları, çalışma alanlarında odaklanmanızı kolaylaştırmak; spot ışıkları gibi özel lambaları, dekorasyonunuzda ön plana çıkarmak istediğiniz alanlara dikkat çekmek için kullanabilirsiniz.

Dyson Lightcycle Morph ile günün her saatinde doğru ışık

Baş Mühendis Jake Dyson’a göre, zamanımızın %90’ını kapalı mekanlarda geçiriyoruz. Dyson’ın yeni aydınlatması Dyson Lightcycle Morph™, doğru ışığı sağlama için gün ışığını takip ediyor ve farklı alanlardaki kullanımı için ışık ayarını kendisi değiştirebiliyor.

Diğer Dyson ürünleri gibi Dyson Link mobil uygulamasına bağlanabilen Dyson Lightcycle Morph™, kendiniz için kişisel bir ışık deneyimi yaratmanızı sağlıyor. Dyson Lightcycle Morph™’un sahip olduğu farklı aydınlatma modları da uygulama üzerinden oldukça pratik bir şekilde seçilip değiştirilebiliyor.

  • Ders çalışma modu: Ders çalışmak için önerilen seviyeleri ve akşam saatlerinde mavi ışığa maruziyeti düzenler.
  • Hassas mod: Görsel performansı iyileştirmeye yardımcı olur ve renkleri, gün ışığına çok yakın olarak gösterir.
  • Rahatlama modu: Düşük yoğunlukta rahatlatıcı renk sıcaklığı sunar.
  • Uyandırma modu: Daha doğal bir uyanma ortamı için lambanızı, açılacak ve kademeli olarak aydınlanacak bir şekilde ayarlamanızı sağlar.

Dyson Lightcyle Morph™ ile günün her saatinde doğru ışık

 
Dyson Lightcycle Morph™ aydınlatmanızı farklı şekillerde pozisyonlamanız da mümkün:

  • Özel lamba modu: Sanat çalışmalarını ve dekoratif ürünleri sergilemek için yüksek kalitede ışık sunar.
  • Çalışma lambası modu: Odaklı, güçlü ışık sunar ve göz yorgunluğunu azaltmak üzere tasarlanmıştır.
  • Dolaylı lamba modu: Yumuşak arka plan aydınlatması veya mekan duygusunu artırmak için optik başlık döndürülebilir.
  • Ambiyans lambası modu: Azaltılmış mavi ışık ile rahatlatıcı bir ortam için rahatlatıcı bir parlaklık oluşturur.

Dyson Link uygulaması üzerinden kullanıcının konumuna erişebilen Dyson Lightcycle Morph™, ışığı bulunulan konumdaki lokal gün ışığına ve kullanıcının yaşına göre ayarlayarak, gün boyunca doğru ışık sunuyor. Hareket ve parlaklık sensörleri ise, enerji tasarrufu ve çalışma alanınızda sürekli aydınlatma sağlamanıza yardımcı oluyor.

Yer lambası ve masa lambası olarak iki farklı versiyonu olan Dyson Lightcycle Morph™’un içerisinde yer alan led lamba solma yapmazken, içerisindeki Heat Pipe teknolojisi sayesinde 60 yıla kadar dayanıyor.

Dyson Lightcycle Morph™, 60 yıl dayanan led teknolojisi

 
Dyson Lightcycle Morph™ ile tanışmak için tıklayın.

 

Bu içerik Dyson katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!