Evcil hayvan bakımı ve ev temizliği: 2020 yılının en çok okunan Pet Up yazıları

Yılbaşının gelmesine sadece birkaç gün kalmışken ve hepimiz 2021 yılı için dileklerimizi, hedeflerimizi ve hayallerimizi belirlerken; bir yandan da 2020 yılıyla olan hesaplaşmalarımızı tamamlayıp hem kendimizin, hem öğrendiklerimizin hem de çıkardığımız derslerin değerlendirmesini yapıyoruz.

Biz de Uplifers olarak Feel Up, Live Up, Pleasure Up, Style Up, Explore Up, Green Up ve Pet Up kategorilerimizden, tüm yıl boyunca sizlerin severek okuduğu yazıları bir araya getirerek ‘2020 yılının en çok okunan yazıları’ seçkisi yapmak istedik. Geçtiğimiz yılı hayvan bakımı, ev temizliği ve hijyen önerileri, evcil hayvanları daha iyi anlamanın ve sağlıklı iletişim kurmanın yolları gibi konuların yer aldığı ‘Pet Up’ kategorisiyle değerlendirmek isteyenler için işte 2020 yılının en çok okunan Pet Up yazıları:

Evcil hayvan sahipleri için elektrikli süpürge seçiminin önemi

Pek çoğumuz için evcil hayvanla yaşamak koşulsuz sevgiyi, paylaşmayı, dostluğu ve şefkat duygusunu deneyimlemenin en güzel yollarından biri. Ancak evde tüylü bir ev arkadaşınızın olması demek dökülen tüyler ve bu tüylerin evdeki hareketle birlikte havaya saçılarak her yere dağılması demek. Özellikle alerji, astım solunum zorluğu gibi problemlerden muzdaripseniz, toz ve tüy sorunu zihninizde çok daha büyük bir soru işareti yaratıyor olabilir. Evcil hayvan tüyleri, alerjenler, tozlar derken elektrikli süpürgenizin bu anlamda gerçekten hayatınızı kolaylaştırması gerekiyor. Nasıl mı?

Devamı: Evcil hayvan sahipleri için elektrikli süpürge seçiminin önemi 

Evinizde yapacağınız küçük değişikliklerle kışı daha sağlıklı, mutlu ve huzurlu geçirmenin yolları

Bahar ve yaz mevsimlerine oranla evde daha sık vakit geçirdiğimiz -hatta karantina nedeniyle bu yıl neredeyse tüm zamanımızı geçirdiğimiz- kış mevsimine bedensel olarak hazırlanmak, tüm kışı sağlıklı geçirmek için oldukça önemli. Beslenme, uyku, egzersiz düzenimizde yapacağımız değişikliklerin yanı sıra, evimizde yapacağımız küçük değişikliklerle de kışı evde sağlıklı, mutlu ve huzurlu geçirmemiz mümkün. Evinizi kışa hazırlamak için yapabileceklerinizin detayları yazımızda.

Devamı: Evinizde yapacağınız küçük değişikliklerle kışı daha sağlıklı, mutlu ve huzurlu geçirmenin yolları 

Evinizin her yanına dağılan evcil hayvan tüyleriyle başa çıkmak için 9 etkili öneri

Halılara ve kumaşlara takılan, bir araya gelerek büyük topaklar oluşturan, zaman zaman uçarak tüm evi ele geçirmeye çalışan ve temizlemenin hiç de kolay olmadığı tüylerin gerçek bir problem olduğunu kabul etmek gerekiyor. Evcil hayvanınızı ne kadar çok seviyor olursanız olun halıların ve kumaşların üzerinde biriken, koltukların ve hatta masanın üzerinde karşınıza çıkan ya da her adım attığınızda çorabınızın altını kaplayan tüyler, yalnızca temizlik konusunda değil, alerjiler konusunda da hayatı gerçekten zorlaştırıyor. Peki kıyıda köşede öbek öbek biriken ve umulmadık zamanlarda karşımıza çıkan evcil hayvan tüylerinden kurtulmanın etkili ve pratik yollarını öğrenmek ister misiniz?

Devamı: Evinizin her yanına dağılan evcil hayvan tüyleriyle başa çıkmak için 9 etkili öneri 

Kış mevsiminde evinizin hava kalitesini artırmak için öneriler

Havaların soğumasıyla birlikte vaktimizin büyük bir kısmını iç mekanlarda geçiriyor; sosyal aktivitelerimizden ofis saatlerine, hayatımızın pek çok farklı alanını evlerimize sığdırıyoruz. Evlerimizin sağlıklı, keyifli ve huzurlu yaşam alanları olabilmesi için, temiz, düzenli ve huzurlu ortamlar yaratmanın yanı sıra iç mekan hava kalitesini iyileştirmek de büyük bir öneme sahip. Peki kış aylarında evimizin iç mekan hava kalitesini nasıl artırabiliriz? 

Devamı:Kış mevsiminde evinizin hava kalitesini artırmak için öneriler 

Kış mevsiminde evinize ferah ve canlandırıcı dokunuşlar yapmanın püf noktaları

Kış mevsiminde, bahar ve yaz aylarında içimizi ısıtıp enerjimizi yükselten güneş yüzünü daha az gösteriyor olsa da, yaşam tarzınızda yapacağınız küçük değişikliklerle kışın ağırlığını üzerinizden atmanız mümkün. Diğer mevsimlere göre daha sakin, daha dingin ve daha az hareketli bir mevsim olan kışın ruhuna enerji katmanın en iyi yollarından biri, bu soğuk ve kapalı günlerde daha çok vakit geçirdiğimiz evimizin havasını değiştirecek ve yaşam alanlarımıza enerji katacak değişiklikler yapmak. Nasıl mı?

Devamı: Kış mevsiminde evinize ferah ve canlandırıcı dokunuşlar yapmanın püf noktaları 

Kediniz size ne demek istiyor: Kedilerin en sık yaptığı hareketler ve anlamları

Köpekler belki de kedilere kıyasla anlaması daha kolay hayvanlar olabilir. Ancak bu, kedilerin anlaşılır olmadığı anlamına gelmiyor. Belki de insanlar olarak biz onların davranışlarını iyi tercüme edemiyoruz. Peki kedilerin size ne anlatmak istediğini öğrenmek ister misiniz? İşte kedilerin en sık yaptığı hareketler ve anlamları.

Devamı: Kediniz size ne demek istiyor: Kedilerin en sık yaptığı hareketler ve anlamları

Sahiplerine benzeyen köpekler ve sevimli fotoğrafları

Köpeklerle sahiplerinin birbirlerine benzedikleri, uzun yıllardır söylenen bir mit. Üstelik birçoğumuz bunun gerçekliği konusunda hemfikiriz. Köpeklerle sahipleri neden birbirlerine benzerler? Karakteristik özellikler mi, evli çiftler gibi zamanla mı birbirlerine benziyorlar, köpeklerle sahiplerinin arasındaki ilişki mi onların benzemelerine neden oluyor? Köpeklerin ve sahiplerinin benzerliklerini anlamaya çalışan bilimsel bir araştırma, tüm bu sorulara ışık tutacak, oldukça ilginç sonuçlar ortaya koyuyor. Detayları yazımızda.

Devamı: Sahiplerine benzeyen köpekler ve sevimli fotoğrafları 

Hayvan severlere özel: Hayvanlarla kurulan sevgi dolu bağı anlatan filmler

Hayvanları konu edinen, klasikler arasına girmiş pek çok filmde hayvanların kendi dünyalarında yaşananlar, insanlarla kurdukları dostluklar bize çok şey anlatıyor. Sadece şirin kedileri ya da köpekleri düşünmeyin. Bazen orman hayvanları, deniz canlıları, fantastik hayvanlar, hatta bazen tehlikeli hayvanlar bile dünyanın en güzel filmlerine konu olabiliyor. Hayvan severlere özel, hayvanlarla kurduğumuz sevgi dolu bağı anlatan muhteşem filmlere göz atmak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Devamı: Hayvan severlere özel: Hayvanlarla kurulan sevgi dolu bağı anlatan filmler 

Köpeğiniz size ne anlatmak istiyor: Köpeklerin en sık görülen davranışları ve anlamları

Hepimiz zaman zaman uzun ve yorucu günler geçiriyoruz. Yanlış anlaşılmalar, iş yerindeki uzun toplantılar, yetiştirilmesi gereken projeler… Düşünün ki böyle bir günün sonunda yaklaşık 1 saatinizi trafikte geçirip evinize gidiyorsunuz, siz apartman kapısını açtığınız anda kokunuzu duyan köpeğiniz, heyecanlanmaya başlıyor. Evinizin kapısına geldiğinizde ise sonsuz sevgisiyle köpeğiniz sizi bekliyor ve sizden ilgi istiyor. Köpeğinizin bu davranışına anlam verebilseniz de, çoğu zaman ne anlama geldiğini bilmediğiniz, ilginç hareketleriyle karşılaşıyor olabilirsiniz. Köpeğinizi daha iyi anlamanın yoluysa, onun davranışlarının ne anlama geldiğini öğrenmekten geçiyor. 

Devamı: Köpeğiniz size ne anlatmak istiyor: Köpeklerin en sık görülen davranışları ve anlamları

“Nankör kedi” tarih oluyor: Araştırmalara göre kediler de köpekler kadar sadık

Kedilerle köpekler arasındaki sadakat konusu, yüzyıllardır devam eden bir tartışma konusu. Kimileri köpeklerin daha sadık olduğuna, kimileri de kedilerin nankör olduğuna inanıyor. Bu tartışmaya katılmak istemeyenler ise “Kediler de sadıktır ama onların sadakati köpeklerinkinden farklıdır, kediler özgürlüğüne düşkün hayvanlardır. Bir kedi size önem verebilir ama size itaat etmez” demekle yetiniyor. Peki bu konuyla ilgili bilim dünyası ne diyor? Kediler de en az köpekler kadar sadık hayvanlar mı yoksa kedilerin nankör olduğu miti doğru mu?

Devamı: “Nankör kedi” tarih oluyor: Araştırmalara göre kediler de köpekler kadar sadık

Hayvan bakımı, ev temizliği ve evcil hayvanlara dair tüm önerilerimizi Pet Up kategorisinde bulabilirsiniz. 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!