Sahiplerine benzeyen köpekler ve sevimli fotoğrafları

Bundan birkaç yıl önce İngiliz fotoğrafçı Gerrard Gethings’in fotoğraf projesi, İngiltere’de birçok kişiyi peşinden sürükleyen bir kart oyununa dönüştü. Oyunun içinden 50 adet kart çıkıyor. Bu kartların yarısında köpek fotoğrafları, yarısında da insan fotoğrafları yer alıyor ve oyun köpeklerle onlara benzeyen sahiplerinin eşleştirilmesine dayanıyor.

Köpeklerle sahiplerinin birbirlerine benzedikleri, uzun yıllardır söylenen bir mit. Üstelik birçoğumuz bunun gerçekliği konusunda hemfikiriz. Köpeklerle sahipleri neden birbirlerine benzerler? Karakteristik özellikler mi, evli çiftler gibi zamanla mı birbirlerine benziyorlar, köpeklerle sahiplerinin arasındaki ilişki mi onların benzemelerine neden oluyor?

Kaliforniya Üniversitesi’nden Prof. Michael Roy, insanların kendilerine benzeyen köpekleri sahiplendikleri tezinden yola çıkıyor. Bu tezini kanıtlamak isteyen Roy, köpek parklarına giderek köpekleri ve sahiplerini fotoğraflamış. Daha sonra da araştırmaya katılan kişilerden ayrı ayrı verdiği köpeklerle sahiplerinin fotoğraflarını eşleştirmesini istemiş. Araştırma sonucunda, katılımcılar hiçbir ipucu verilmemesine rağmen köpeklerle sahiplerini eşleştirmeyi başarmış.

Araştırma kapsamında bazı genellemelere de ulaşılmış. Örneğin uzun zaçlı insanlar genellikle uzun ve sarkık tüylü köpekleri tercih ediyor. Kilolu insanlar ise büyük ırk köpeklerle hayatlarını geçiriyor. Ancak bu genellemeler sadece dış görünüşle sınırlı değil. Asıl benzerlik, köpek sahipleriyle köpeklerin bakışlarında gizli. Araştırma kapsamında fotoğraflardaki köpeklerin ve sahiplerinin gözleri kapatıldığında, araştırmaya katılanların fotoğrafları eşleştirmesi zorlaşıyor.

Psikologlar ise Michael Roy’un araştırmasına paralel olarak, insanların genellikle kendilerine benzeyen tercihler yapma eğiliminin burada da ortaya çıktığını söylüyor. Aslında hepimiz, kendimize benzeyen kişiler veya hayvanlarla hayatımızı geçirmeyi seviyoruz. Yapılan çalışmalar, bu benzerliğin sadece dış görünüşle sınırlı olmadığını; köpekler ve sahiplerinin benzer kişilik özellikleri gösterdiklerini söylüyor.

Altında yatan neden her ne olursa olsun, köpekler ve sahiplerinin birbirlerine benzedikleri bir gerçek. İşte bunu bize eğlenceli bir şekilde göstermeyi başara fotoğrafçı Gerrard Gethings’in çektiği köpekler ve sahiplerinin karelerinden bazıları:


Benji ve Harper


Cenk ve Horst


Charlotte ve Caspar


Elle ve Yasmin le Bon


François ve Antoine


Harry ve Hattie


Henry ve Hope


Jessica ve Buddy


Monica ve Reggie


Sergei ve Spike

İlginizi çekebilir: Kedilerin ve köpeklerin karakteri, sahibinin karakterine mi benzer?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!