Kediniz size ne demek istiyor: Kedilerin en sık yaptığı hareketler ve anlamları

Birçoğumuz, köpekleri anlamanın daha kolay olduğunu düşünüyoruz. Köpeklerin hem yüz ifadelerinin hem de vücut dillerinin daha anlaşılır olduğuna inanılır. Kedilerin ise köpeklere göre daha anlaşılmaz olduğu düşünülür. Birçok kedi sahibi, kedilerinin aslında onlarla pek ilgili olmadığını, kedinin kendisine ait bir dünyası olduğunu ve bu dünyayı anlayamadıklarını söylüyor.

Oysa bu pek de doğru değil. Hayvan davranışları üzerine çalışan birçok araştırmacı, kedilerin de aslında köpekler kadar iletişime açık olduğunu söylüyor. Georgia Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nden Prof. Sharon Crowell-Davis, kedi davranışları üzerine yaptığı bir sunumda, kedilerin de aslında köpekler kadar anlaşılır olduğunu, sadece bizim onları yanlış anladığımızı veya ne anlatmak istediklerini anlayamadığımızı söylüyor. Kaliforniya Üniversitesi’nden Mikel Delgado da “Zamanla aslında kedilerin sandığımız kadar gizemli hayvanlar olmadığını anladık” diyor.

Köpekler belki de kedilere kıyasla anlaması daha kolay hayvanlar olabilir. Ancak bu, kedilerin anlaşılır olmadığı anlamına gelmiyor. Belki de biz onların davranışlarını iyi tercüme edemiyoruz.

Peki kedilerin size ne anlatmak istediğini öğrenmek ister misiniz? İşte kedilerin en sık yaptığı hareketler ve anlamları:

1. Mırıldamak kedinizin her zaman mutlu olduğu anlamına gelmeyebilir

Kediler mutlu olduklarında mırıldar. Ancak her mırıldama, kedinizin mutlu olduğu anlamına gelmiyor. Kediler hasta olduklarında veya kusmak istediklerinde de mırıldamaya benzer bir ses çıkarırlar. Aslında kediniz mırıldadığında size “Yanımdan ayrılma, sana ihtiyacım var” demek istiyor. Mırıldamak, bir kedinin yardım istediğinin en güzel örneği.

2. Eve geldiğinizde kediniz size sürtünüyorsa, “Hoş geldin” demek istiyor olabilir

Eve geldiğinizde kediniz kapının önünde bacaklarınıza sürtünüyorsa, ilgi istediğini düşünebilirsiniz. Aslında bir bakıma doğru ama eksik. Kediler avlandıktan sonra başka kedilerle sürtünür, kuyruklarını kıvırıp birbirlerine sürter. Bu aslında bir süre ayrılan kedilerin birbirlerine yeniden selam verme yöntemidir. Siz eve geldiğinizde bacaklarınıza sürtünen kediniz de size selam vermeye, “Hoş geldin” demeye çalışıyor. Aslında kediniz, diğer kedilerle kurduğu iletişim yöntemini sizinle de kuruyor.

3. Kedilerin de yüz ifadeleri var

Birçok insan kedilerin farklı yüz ifadeleri olmadığını düşündükleri için buna dikkat etmiyor. Oysa araştırmacılar, biraz dikkat edildiğinde kedilerin de ruh hallerinin yüz ifadelerine yansıdığını söylüyor. Kediler de strese girdiklerinde veya canları acıdığında, yüzlerindeki kaslar geriliyor. Mutlu olduklarında ise yüz kasları gevşiyor. Bu da ruh hallerinin yüz ifadelerine yansımasına neden oluyor.

4. Kediler ve sahipleri arasında gizli bir dil var

Araştırmacılar, kedilerin sadece diğer kedilerle iletişim kurmak için miyavlamadığını söylüyor. Evde yaşayan kediler, dışarıdaki kedilerle hiçbir iletişimleri olmamasına rağmen miyavlıyor. Bunu yapmalarının amacı, miyavlamayı sahipleriyle iletişim kurmak için bir yöntem olarak kullanmalarından kaynaklanıyor çünkü sanılanın aksine miyavlamalardan oluşan evrensel bir kedi dili yok. Her kedi, sahibiyle kendi arasında özel olan ve miyavlamalardan oluşan bir dil geliştiriyor.

5. Düzenli olarak bir şeyleri deviriyorsa, canı sıkılıyor olabilir

Kediniz düzenli olarak bir şeyleri deviriyor veya vuruyorsa, canı sıkılıyor ve eğlenmek istiyor olabilir. Kediniz, ortalığı birazcık dağıtarak sizin ilginizi çekeceğini bildiği için bu yönteme başvuruyor.

İlginizi çekebilir: Evinizin her yanına dağılan evcil hayvan tüyleriyle başa çıkmak için 9 etkili öneri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!