Kış mevsiminde evinize ferah ve canlandırıcı dokunuşlar yapmanın püf noktaları

Her mevsimin kendine özgü bir güzelliği var; ancak kış, pek çoğumuz için karanlık, soğuk ve gri… Kış mevsiminde, bahar ve yaz aylarında içimizi ısıtıp enerjimizi yükselten güneş yüzünü daha az gösteriyor olsa da, yaşam tarzınızda yapacağınız küçük değişikliklerle kışın ağırlığını üzerinizden atmanız mümkün.

Diğer mevsimlere göre daha sakin, daha dingin ve daha az hareketli bir mevsim olan kışın ruhuna enerji katmanın en iyi yollarından biri, bu soğuk ve kapalı günlerde daha çok vakit geçirdiğimiz evimizin havasını değiştirecek ve yaşam alanlarımıza enerji katacak değişiklikler yapmak.

İşte kış mevsiminde evinize ferah ve canlandırıcı dokunuşlar yapmanın püf noktaları:

Güneş yoksa: Aydınlatmanın önemi

Kışın gökyüzü daha karanlık, ancak eviniz öyle olmak zorunda değil. Soğuk kış günlerinde evinizde daha sıcak ve keyifli alanlar yaratmanın en etkili yollarından biri doğru aydınlatmak. Özellikle gri kış günlerinde, keskin ışık yayan tavan aydınlatmaları yerine yer aydınlatmaları ya da duvar aydınlatmalarına yönelebilir, daha sıcak renkli, bakır telli ampuller tercih edebilirsiniz.

Kış mevsimi ayrıca güzel kokuları için satın alınan ancak uzun süredir dolapta bekleyen mumları değerlendirmek için de en güzel zamanlardan biri. Farklı renkler ve boyutlardaki mumlar, görüntüsüyle dekorasyonunuza, ışığıyla ortama bambaşka bir ambians katarken hoş kokusuyla evinizin havasını da değiştirecek. Bizim kış için önerimiz vanilya, tarçın gibi sıcak kokulu mumlar.

Ferahlık için: Temizliğin gücü

Uzun ve yorucu bir iş gününün belki de en güzel anı, mesai sonrası eve döndüğümüz an. Eğer bir de bizi temiz ve düzenli bir ev bekliyorsa… Bahar temizliği nasıl eve baharın enerjisini davet ediyorsa, kış temizliği de kışın ağırlığını üzerinizden atmak konusunda en az o kadar etkili.  

Yenileyici ve ferahlatıcı bir kış temizliği için evinizin tüm alanlarında, temizlik esnasında çoğu zaman atlanan yerlere vakit ayırabilir; temizliğin yanı sıra küçük düzenlemeler de yapabilirsiniz. Pencereleri, ampulleri, tavanları silebilir, kitaplık ve rafları düzenleyebilir, dekoratif objelerinizi elden geçirebilir, mutfak ve banyo dolaplarınızı yeniden yerleştirebilir, kilerinizde uzun süredir bekleyen ve kullanım süresi dolmuş ürünleri atabilirsiniz.

Düzenli temizliğin olmazsa olmazlarından toz almak ve süpürmek de kış temizliğinde atlanmaması gereken noktalardan. Temizlik modları farklı görevler için en iyi hale getirilen Dyson’ın en güçlü akıllı elektrikli süpürgesi V11™, gücün ve çalışma süresinin doğru dengesi ile ihtiyaç duyduğunuz her an sizinle. Kablosuz ve kolay kullanımı ile, kablo derdi olmadan 60 dakikaya varan çalışma süresi ve ile dip bucak temizlik için de oldukça elverişli.

Eğer çocuklu bir aileyseniz ya da evde tüylü dostlarınız varsa, ev temizliği esnasında onların sıkça kullandığı alanları da temizlemeniz şart. Dyson’ın en güçlü akıllı elektrikli süpürgesi V11™’in tamamen kapalı filtre sistemi 0,3 mikron kadar küçük partikülleri %99,97 oranında hapsederken, temiz hava yayarak süpürme işleminden alacağınız verimi artırır. Dyson V11™, kablosuz tasarımıyla da çocuklarınız ve evcil hayvanlarınız varken süpürmeyi de oldukça kolaylaştıracak.

Keyifli ve aydınlık dokunuşlar: Dekorasyon önerileri

Mevsimler değiştikçe, ev dekorasyonunuzda da yapacağınız küçük değişiklikler, mevsimin ruhuna ayak uydurmanızı sağlarken, evinize yepyeni bir hava katabilir.

  • Bir tutam renk: Yazın açık, kışın ise daha koyu renklere yönelme eğilimindeyiz; dekorasyonda bile. Eğer mümkünse, evinizde bir duvarı daha koyu bir renge boyayarak sıcak bir alan yaratabilir; renk değiştirmeyi düşünmüyorsanız, koltuk örtüleri, nevresimler, dekoratif objeler gibi parçalarda renk değişikliğine gidebilirsiniz.
  • “Kat kat”ın gücü: Kıyafetleriniz, minderler, örtüler… Kışın en güçlü dekorasyon ve giyim formüllerinden biri de kat kat kullanımlar. Farklı renkler, desenler ve dokulardaki dekoratif eşyaları bir arada kullanmaktan çekinmeyin.
  • Sıcak dokular: Oturma odası dekorasyonunuzdaki minder ve kırlentleri daha sıcak renkli, kadife, yün gibi daha kalın kumaşlı kılıflarla değiştirin. En çok kullandığınız oturma alanlarını hem üşüdüğünüzde sizi sıcak tutacak, hem de dekorasyonunuza renk katacak örtü ve battaniyelerle süsleyebilirsiniz. Yere atacağınız tüylü ve yumuşak kilim ve halılar evinize sıcacık bir hava katarken tüylü dostlarını da mutlu edecek.

  • Bitkilerden yardım alın: Evinizin yanı sıra zihinsel iyiliğiniz için de yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri evinizi biraz yeşillendirmek. Zahmetsiz, bakımı kolay ev bitkileri, evinizi canlandırmak için pek çok dekorasyon önerisinden daha etkili. Bitki bakımı size göre değilse, taze çiçekler de tercih edebilirsiniz.
  • Kişiselleştirin: Çocukluk fotoğrafınız, en sevdiğiniz tatilden kalma bir anı ya da bir oyuncak… Kişisel objeler evinizi mutlu anılarla doldurmanızı sağlayacak.
  • Ayna ayna söyle bana: Aynalar ya da cam dekoratif objeler ışığı yansıttıkları için alanların daha aydınlık görünmesini sağlar. Diğer yandan duvara asacağınız bir ayna alanlarınızda daha geniş bir his yaratarak ferahlık hissini de artıracaktır.

Ferah ve sıcak: Havalandırın ve ısıtın

Evinizin havasını değiştirmek için, zaman zaman pencereleri açmak ve içeri temiz havanın dolmasına izin vermek şart. Özellikle kış aylarında sıkı sıkıya kapatılan pencereler ve perdeler, hava akışını engellerken, kalorifer kullanımı ortamdaki havayı kurutabiliyor. Ancak havalar bu kadar soğukken ve özellikle büyük şehirlerde hava kirliliği en büyük sorunlardan biriyken, bu her zaman çok mümkün olmayabiliyor.

Evinizi ısıtırken içerideki havanın kalitesini de koruyacak bir değişiklik için, ortamı ısıtırken havayı da temizleme özelliği olan ısıtıcı bir fan edinebilirsiniz. Dyson Pure Hot+Cool™  hava temizleyici fan özelliğinin yanı sıra ısıtıcı özeliğine de sahip olduğu için evinizde olması gereken hava ve ısıtma kalitesini sağlıyor. Evdeki zararlı partikülleri ve kimyasalları algılayıp havayı temizliyor.

Dyson Pure Hot + Cool™ hava temizleyici ısıtıcı fan, bulunduğu odadaki hava kirliliği seviyesini otomatik olarak algılar ve havanızı kirleten 0.3 mikron küçüklüğündeki partikülleri yakalar ve içerisindeki aktif karbon ve cam HEPA filtrelerinde hapseder. Air Multiplier™ teknolojisi sayesinde temizlenmiş ve ısıtılmış havayı odaya dağıtır.

 

Bu içerik Dyson katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!