Evinizde yapacağınız küçük değişikliklerle kışı daha sağlıklı, mutlu ve huzurlu geçirmenin yolları

Güneş kendini daha az göstermeye, kara bulutlar gökyüzünü daha sık kaplamaya ve hava her gün daha da soğumaya başladı; yani kış kapıda. Bahar ve yaz mevsimlerine oranla evde daha sık vakit geçirdiğimiz kış mevsimine bedensel olarak hazırlanmak, tüm kışı sağlıklı geçirmek için oldukça önemli. Beslenme, uyku, egzersiz düzenimizde yapacağımız değişikliklerin yanı sıra, evimizde yapacağımız küçük değişikliklerle de kışı evde sağlıklı, mutlu ve huzurlu geçirmemiz mümkün. İşte adım adım evinizi kışa hazırlama rehberi:

Fazlalıklardan kurtularak rahatlayın.

Mevsim geçişleri, yaşam alanlarımızı fazlalıklardan arındırmak için en güzel dönemlerden biri. İçinde bulunduğumuz kışa geçiş döneminde uzun süredir kullanmadığınız, size artık fayda sağlamayan, eskiyen ve yıpranan tüm fazlalıkları belirleyerek ferah bir ortam yaratmak için ilk adımı atabilirsiniz. Böylelikle yalnızca iyi ve faydalı olanlara yer açmakla kalmayacak, kış mevsimine girerken evinizde yapmak istediğiniz düzenlemeler için de alan yaratabileceksiniz.

Evinizi arındırmak ve rahatlatmak için:

  • Kilerinizi ve mutfağınızı elden geçirip son kullanma tarihi geçmiş gıdaları ayıklayın.
  • Kışlıkları yerleştirirken, gardırobunuzdan çıkan yazlık kıyafetlerinizi eleyerek tamir etmek, satmak, bağışlamak ya da kullanılamayacak durumda olanları geri dönüşüme kazandırmak üzere ayırın.
  • Dekorasyonunuzdaki fiziksel olarak küçük ancak temizlenmesi zor olan, kullanmadığınız ya da artık beğenmediğiniz fazla objeleri kaldırın.
  • Ev bitkilerinizin daha canlı bir görünüme kavuşmaları için bakım yaparak kurumuş ve solmuş yapraklarını temizleyin.

Temizleyin, havalandırın ve ısıtın.

Tıpkı ilkbahara geçişin olmazsa olmazı ‘bahar temizliği’ gibi, detaylı bir temizlik tüm mevsim geçişlerinde yeni mevsime daha iyi hazırlanmanıza yardımcı olur. Evinizdeki fazlalıklardan kurtularak ilk adımını attığınız detaylı bir kış temizliği için, evinizde düzenli olarak yaptığınız temizliğin yanı sıra; kitaplık, raf ve dolap içlerini temizleyip havalandırarak yeniden düzenlemek, mutfak ve banyonuzda detaylı temizlik yapmak, uzun aralıklarla temizlenen dolap üstleri, koltuk altları, ampul ve aydınlatmaları da silmek de yapılacaklar listenize eklemeniz gerekenler arasında. Kış temizliğini kolaylaştırmak için, tüm yüzeylerde etkin bir şekilde çalışan, HEPA filtresi olan ve pratik kullanım özelliklerine sahip bir süpürge edinebilirsiniz.

Dyson’ın en akıllı ve en güçlü elektrikli süpürgesi V11™ kablosuz süpürge, gelişmiş filtrasyonu ile 0.3 mikrona kadar küçükpartiküllerin bile %99.99’unu hapsediyor.* Dynamic Load Sensor™ sistemi, temizleme sürecinde halılarla sert yüzeyler arasındaki motor hızını otomatik olarak değiştirerek her zemin türünde derinlemesine temizlik sağlıyor.  Siyah antistatik karbon fiber iplikler, ince tozu sert zeminden temizlerken, daha kalın naylon fırça başlığı, derinlemesine işlemiş kirleri halı ve kilimden temizlemenize yardımcı oluyor. Radial Root Cyclone™ teknolojisi sayesinde tozun filtreleri tıkamaması  için 79.000g güç üreten Dyson patentli siklonlar, emiş gücünde kayıp olmasını da önlüyor. Dyson V11™’in farklı zeminlere uygun farklı başlıkları, evinizin her alanında derinlemesine temizlik sağlıyor. Temizliği ve çalışma süresini akıllıca yöneten Dyson V11™ kablosuz elektrikli süpürgeler, LCD ekranıyla anlık çalışma modunu, performans bildirimlerini ve kalan şarj süresini de gösteriyor. 

Soğuk hava nedeniyle cam ve pencerelerin daha sık kapalı kalacağı, balkon ve bahçelerin daha az kullanılacağı döneme de giriş yaptık. Ancak sağlıklı bir ortam yaratmak söz konusu olduğunda en önemli başlıklardan biri de iç mekan hava kalitesi. Evinizde soluduğunuz havanın kalitesini artırmak için, düzenli olarak toz almak ve süpürmek oldukça önemli. Özellikle büyük şehirlerde dış mekan hava kirliliği oldukça yüksek olduğundan, evinizi pencereleri açarak havalandırmak yerine, havanızı temizlerken aynı zamanda da ısıtan bir hava temizleyici fan edinebilir; hem temiz hem de sıcak bir hava yaratabilirsiniz.

Dyson Hava Temizleyici fanların 360 derece yalıtımlı filtrasyon sistemi, aktif karbon ve HEPA filtreleri, ultra ince partikülleri, alerjen ve polenleri yakalar; polenler dahil olmak üzere, havadaki partiküllerin %99,95’ini temizler*. Evinizde soluduğunuz havayı temizlemenin yanı sıra ısıtma, serinletme ve nemlendirme gibi farklı özelliklere sahip Dyson hava temizleyicilerden ihtiyacınıza en uygun olanını seçebilirsiniz. Evinizin havasını yumuşatmak ve nemlendirmek için Humidify+Cool™, evinin havasını temizlerken ısıtmak da isterseniz Dyson Pure Hot+Cool™’u inceleyebilirsiniz.

Yatak odası temizliğini de es geçmeyin.

İnsan derisi tozlarıyla beslenen toz akarlarının en çok yatak gibi sıcak ve karanlık yerlerde geliştiğini, yatağınızda 1 milyondan fazla toz akarının barınabildiğini ve yataktaki her bir toz akarı, günde ortalama 20 defa dışkıladığını biliyor muydunuz?

Yalnızca yukarıdaki bilgilerden yola çıktığımızda bile, evlerimizde en çok zaman geçirdiğimiz -uyurken de olsa- yatak odamız ve yatağımızın da mevsim geçişlerinde özel ilgi gösterilmesi gereken alanlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Detaylı bir temizlik için, yatağınızı havalandırdıktan sonra birikebilecek toz, küf, mantar, deri kalıntıları, evcil hayvan tüyleri gibi kirleticileri de emiş gücü yüksek bir süpürgeyle süpürmenizde fayda var. Kullandığınız alez, yastık, yorgan, battaniye gibi ürünleri de yıkayarak ya da kuru temizleme ile temizleyebilir; huzurlu ‘kış’ uykuları için hijyenik bir adım atabilirsiniz.

Yeniden düzenleyerek kış ruhunu evinize taşıyın.

Soğuk kış günlerinin en güzel anları, sıcacık ve huzurlu evimizde geçirdiğimiz zamanlar. Evinizi kışa hazırlarken, bahsettiğimiz sıcak ve huzurlu ortamları yaratmak da, dekorasyonunuzda yapacağınız değişikliklerle mümkün.

Kış ruhunu evinize taşımak için dekorasyonunuza yumuşak dokulara ve sıcak renklere sahip minderler, battaniyeler ve koltuk örtüleri ekleyebilir; mumlar, tütsülerle ve aromatik bitkilerle evinizin havasını değiştirebilirsiniz.

Kışın, diğer mevsimlere göre evde daha sık vakit geçirildiği için, evinizi sosyal aktivitelerinizden mahrum kalmayacak şekilde düzenlemeniz de önemli. Örneğin egzersiz rutininizi eve taşımak için evinizde bir yoga, pilates ya da egzersiz köşesi oluşturabilir; ailece film izlemekten keyif alıyorsanız, tüm ailenin birlikte vakit geçirebileceği bir sinema alanı yaratabilirsiniz.

Dışarısı genelde yağmurlu olacağı için, kıyafetleriniz ve ayakkabılarınızla eve taşınan çamur, toz ve kirlerden arınmak için, evinizin girişinde bir temizlik alanı da yaratabilirsiniz.

Sağlıklı yaşama motivasyonunuzu artıracak değişiklikler yapın.

Kış hazırlıklarında atlanmaması gereken bir diğer konu ise, sağlığımız için beslenme ve uyku düzenimizde yapacağımız değişiklikler. Daha sağlıklı bir kış için sağlıklı lifler bakımından zengin besinlerin, vitamin kaynağı meyve ve sebzelerin, kuru yemişlerin ve sağlıklı yağların tüketimini artırmanızda fayda var. Evinizdeki sağlıksız atıştırmalık ve abur cuburları değiştirerek, mutfağınızı ve kilerinizi kış boyu sağlıklı kalmanıza yardımcı olacak besinlerle doldurabilirsiniz.

Uyku kalitenizi artırmak içinse, yatak odası dekorasyonunuzu sadeleştirerek ferahlatabilir, odanızın ısısını düşürerek serin ve uykuya elverişli bir hava yaratabilir, ışık geçirmeyen perdelerle kaliteli bir uyku ortamı yaratabilirsiniz.

Mutluluk, huzur ve keyif katacak dokunuşlar için: Hygge ruhunu benimseyin

Evinizde yarattığınız sıcacık dekorasyonun tadını bir kitap ya da sevdiğiniz bir müzik eşliğinde, sıcak çikolatanızı ya da bitki çayınızı yudumlarken çıkardığınız anların tamamı Hygge ruhunun bir yansıması. Kuzey ülkelerinden doğan bir yaşam felsefesi olan Hygge, aynı zamanda kuzey insanlarının soğuk havalarda bile dünyanın en mutlu insanları olmasının da nedeni.

Evinizde keyifli ve sağlıklı bir kış havası yaratmak için yukarıda saydığımız önerilerin yanı sıra, keyif aldığınız iç mekan aktivitelerini yapmanıza yardımcı olacak alanlar yaratmak, keyifli müzik listeleri oluşturmak, dekorasyonunuzda kışın karanlığını bastıracak aydınlık detaylara yer vermek, renklerin gücünden faydalanmak ve bitkilerin yaşam enerjisini evinize taşımak da etkili öneriler arasında.

 

*2 pil, kutunun içinden çıkmaktadır. Tak-çıkar piller, makinenin içindeyken veya dışındayken şarj edilebilir. 
*Temizleme başlığında ATSM F558 testlerine tabi tutulmuştur.

 

Bu içerik Dyson katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!