“Nankör kedi” tarih oluyor: Araştırmalara göre kediler de köpekler kadar sadık

İngilizcede bir şaka vardır, der ki; “Köpekler sahiplerine, sahipler de kedilerine sadıktır.

Kedilerle köpekler arasındaki sadakat konusu, yüzyıllardır devam eden bir tartışma. Kimileri köpeklerin daha sadık olduğuna, kimileri de kedilerin nankör olduğuna inanıyor. Bu tartışmaya katılmak istemeyenler ise “Kediler de sadıktır ama onların sadakati köpeklerinkinden farklıdır, kediler özgürlüğüne düşkün hayvanlardır. Bir kedi size önem verebilir ama size itaat etmez” demekle yetiniyor.

Belki bu bakış açısı doğru olabilir. Fakat aynı soru bilim insanlarının da kafasını karıştırmış olacak ki yakın zamanda yapılan bir araştırmanın sonuçları, bize daha anlaşılır bilgiler veriyor.

Kediler nankör değil

Oregon Devlet Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, 1970’lerde ebeveyn-çocuk arasındaki bağı ölçmek için tasarlanan bir çalışmayı, bu sefer kedilerle sahipleri üzerinde denedi. Araştırmada ebeveynler ve çocukları yerine 108 kedi üzerinde inceleme yapıldı. Bu araştırmaya göre kedilerin nankör olduğu veya sadık olmadıkları iddiası gerçeği yansıtmıyor.

Araştırma kapsamında, incelenen 108 kedi içindeki 70 yavru kedi, sahipleriyle birlikte tanımadıkları bir odada 2 dakika bırakıldı. Daha sonra sahibi 2 dakikalığına odadan çıkarıldı. Araştırmacılar, bu 2 dakikalık yalnızlık süresince kedilerin yüzde 64,3’inin “güvenli bağlanma” belirtileri gösterdiğini söylüyor. 70 yavru kedinin sahipleri odaya geri döndüklerinde ise kedilerin rahatladıkları, çevrelerinde olup bitenle ilgilenmeye başladıkları tespit edildi. Kedilerin geri kalanının ise stresli ruh halini korumaya devam ettikleri, bazılarının daha sırnaşık oldukları, bazılarının ise tamamen sahiplerinden kaçarak “güvensiz bağlanma” belirtileri gösterdiği anlaşıldı.

Benzer bir araştırma ebeveynler ve çocukları üzerinde yapıldığında, çocukların yüzde 65’inin “güvenli bağlanma” belirtileri gösterdiği, köpekler üzerinde yapıldığında ise köpeklerin yüzde 58’inin “güvenli bağlanma” belirtileri gösterdiği tespit edilmiş. Bir önceki araştırmada, kedilerin yüzde 64,3’ünün “güvenli bağlanma” belirtileri gösterdiği tespit edilmişti. Bu sonuca bakılırsa, kedilerin bırakın nankör olduğunu, köpeklerden daha sadık olduğunu söylemek bile mümkün.

Kedinize nasıl davrandığınız, onun davranışlarını belirliyor

Araştırmanın başındaki isimlerden Dr. Kristyn Vitale, “Kediler, stresli olduklarında sahiplerinden güven duygusu bekliyor. Kedi sahipleri bunu mutlaka göz önünde bulundurmalı. Kedi sahiplerinin stresli oldukları zamanlardaki davranışları, kedilerin davranışları üzerinde doğrudan bir etki yaratıyor” diyor.

Bilim bir kere daha kalıplaşmış düşüncelerin aslında sorgulanması gerektiğini, doğru olmayabileceğini bize gösteriyor. Kedilere veya köpeklere “sadık, nankör” gibi tanımlamalar getirmek yerine, onları hayatımızın neresine koyduğumuz ve onlara nasıl yaklaştığımız daha çok önemli hale geliyor.

İlginizi çekebilir: Kediniz size ne demek istiyor: Kedilerin en sık yaptığı hareketler ve anlamları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!