Uzun soluklu ve güçlü bir ilişkiye başlamadan önce nasıl hazırlanmak gerekir?

Uzun süreli ve duygu yüklü bir ilişkiye sahip olmayı herkes ister. Peki o zaman neden günümüzde birçok insan böyle bir ilişkiyi bulamamaktan yakınıyor? Belki de bu sorunun cevabı, insanların ilişkiye hazırlıksız yakalanmalarında yatıyordur. Her ilişkinin kendine has zorlukları var. Bazen insanlar bir ilişkiye başlarken bu zorlukların gerçekten farkında olmadan bazı sözler verebiliyor.

Uplifers olarak, hayatınızın aşkıyla karşılaştığınızda kendinizi duygusal olarak nasıl hazırlamanız gerektiğine dair önerileri derledik:

Tek kişilik değil iki kişilik düşünün

Bir ilişkinin iyi gidebilmesi için öncelikle düşünce şeklinizi değiştirmeniz gerekiyor. Tek başınıza olduğunuzda, daha az karmaşık ve tek kişilik bir düşünce sisteminde yaşadığınız için kendinizi hayatın merkezine oturtmak daha kolay. Ancak uzun sürmesini istediğiniz bir ilişki içindeyseniz, hayat biraz daha karmaşıklaşacağı için daha geniş düşünmeniz gerekir. Bu da kendinizi güncellemeniz, yenilemeniz anlamına geliyor. Bir ilişkinin yolunda gitmesi için düşünce şeklinizi yeniden programlamanız gerekiyor. Bunu düzgün bir şekilde yaptığınızda, hayatınız ve ilişkiniz kendiliğinden daha anlamlı bir hal alacaktır.

ilişki 1
Bir ilişkinin iyi gidebilmesi için öncelikle düşünce şeklinizi değiştirmeniz gerekiyor.

Geçmişi geride bırakıp, yeniye odaklanın

Hayatın herhangi bir alanında beklentileri yükseltmek, düşünceleri yenilemeyi de gerektirir. Geçmişten gelen eski düşüncelere saplanıp kalanlar ise gerçekten anlamlı bir gelişimi hiçbir zaman tecrübe edemez. Eğer gerçekten başarılı bir ilişki istiyorsanız, öncelikle kendi düşüncelerinizi yenileyin. Eski düşünce biçimleri olduğunuz yerde kalmanızı sağlar, onlar bunun için tasarlanmıştır. Yeni, güzel bir ilişkiyi ilerletmek istiyorsanız öncelikle kendinizi yenileyin.

Ne istediğinizi bilin

Bir bilgisayar programcısı yeni bir program yaratmak istediğinde, her zaman bir hedefi, varış noktası vardır. Programlar, belirli hedeflere hizmet etmek için tasarlanır. Eğer programcı, nereye varmak istediğini anlamamışsa, hedefe uygun programı nasıl tasarlayabilir? Aynı şey insanlar için de geçerli. Düşünce şeklinizi değiştirmeden önce neden ve nereye ulaşmak istediğinizi belirleyin.

İlişkiniz için mesai harcayın

Hayatınıza yeni birisi girdi ve artık “ben” değil “biz” odaklı düşünmeye başladınız. Hayatınızdaki referans noktası değiştiği için hayat kurallarınızı da değiştirmeniz gerekir. Hayatınıza başka bir insanı dahil etmek, her şey hakkındaki düşünce şeklinizi değiştirmek anlamına gelir çünkü hayat artık daha da karmaşık bir hal almıştır. Peki insan bunu neden yapar, neden hayatını bilerek karmaşıklaştırır? Yanıtı çok basit; herkes hayatın bu şekilde daha keyifli ve değerli olduğunu biliyor.

ilişki 2
Evlilik, hayatta verilebilecek en ciddi sözlerden biri.

Gerçek bir ilişki, ciddi sözler vermeyi gerektirir

Birçok insan evlenmeden önce kendisini ciddi bir düşünce süzgecinden geçirir. Bunun sebebi, insanların tutamayacağı sözler vermekten kaçınmak istemesi. Evlilik, hayatta verilebilecek en ciddi sözlerden biri ve bu sözü verdiğinizde tutacağınızdan emin olmanız gerekir.

Geçmişi geçmişte bırakın

Yalnız yaşayan bir kişi için geçmişten gelen düşünceler pek fazla acı verici olmayabilir. Ancak biriyle evlendiğinizde, geçmişten gelen bir düşünce hala sizinle birlikte gelmişse ve “eğer onu seçmeseydim” diye düşünüyorsanız, bu fazlasıyla acı verici olabilir. Bu yüzden ciddi bir ilişkiye başlamadan önce, geçmişi geride bıraktığınızdan emin olun.

Duygusal gücünüzü yönlendirin

Geçekten güçlü bir ilişki istiyorsanız, duygularınızı o yöne doğru kaydırın. Duygular, o ilişki için gereken çabayı harcamanız için size yardımcı olacak ve yol gösterecektir.

Kaynak:
Advanced Life Skills

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!