Hayatın her anında keşfetmeye açık olmak için denemeniz gereken 5 yol

Çoğumuzun bildiği üzere insan olmanın en temel özelliği keşif ve merak duygusudur. Yaşama gözlerimizi açtığımız ilk andan itibaren çevremizi, dünyayı anlamaya, yeni bir şeyler keşfetmeye başlarız, hep bir arayış içinde keşifler yapmaya çalışırız. Peki, keşfetmek neden bu kadar önemli? Keşfetme, zihnimizi besleyen, bilgimizi, görgümüzü artıran, yeteneklerimizi bulmamızı, kendimizi ve tüm dünyayı daha iyi anlamamızı sağlayan yaşam boyu devam eden bir süreç. Yeni keşifler yapmak, daha tatmin edici bir yaşamın en önemli anahtarı.

Potansiyelinizi açığa çıkarmak, güçlü/zayıf yönlerinizi bilmek, farkındalığınızı artırmak, tutkularınızı bulmak, yeni hedefler belirlemek, farklı kültürlerle, insanlarla tanışmak, yeniliklere açık olmak ve en önemlisi yaşamı daha anlamlı kılmak için keşfetmeye her an devam etmelisiniz. Yaşamın hızlı temposu ve karışık akıcılığında keşfetmeye zaman ve çaba ayırmak zormuş gibi görünse de aslında günlük hayatın her anında keşfetmeye açık olmak mümkün. İşte keşfetmeyi günlük yaşam tarzınıza hemen entegre edebileceğiniz beş yol:

Tutkularınızı bulun ve onların üzerine gidin

Hayatınızdaki en değerli şeylerden biri olan tutkularınıza ve ilgi alanlarınıza zaman ayırmak, sizin için neyin önemli olduğunu hatırlamanıza ve içsel olarak kendinizi beslemenize yardımcı olur. Sanat, yemek, müzik, spor, size iyi gelen, sizi harekete geçiren ne varsa bu konulara olan ilginizi keşfederek rutinlerinize ekleyebilirsiniz. Belki bir staj yapmak, zamanınızı gönüllü olarak harcamak, o alanda başarılı biriyle iletişime geçmek veya bir el işi kursuna katılmak sizin için doğru yol olabilir. Bu süreçte kendinize deneme izni verin ve zamanınızı bu keşiflere ayırın. Tutkularınıza yönelmek, yaratıcılığınızı ve yaşam enerjinizi artırarak size ilham verecektir.

Spontane olun ve tahmin edilebilir rutininizden çıkın

Hayatın monotonluğu sizi zaman zaman sıkabilir ve yenilikleri keşfetmekten alıkoyabilir. Bu yüzden hayatınızı hareketlendirmek ve keşiflere açık olmak için zaman zaman rutinlerinizden çıkmanız ve ‘tahmin edilemeyeni’ yapmanız gerekebilir. Örneğin, işe giderken farklı bir yoldan gitmek, başka bir ulaşım aracını denemek, her öğlen yediğiniz yerden farklı bir restorana gitmek, menüde hiç sipariş vermediğiniz bir lezzeti söylemek, favori kitap türünüzün dışında bir şeyler okumak, favori kafenizde değil evinize uzak olan bir yerde zaman geçirmek, kısacası her zaman yaptıklarınızdan farklı bir şeyler yapmak içinizdeki kaşifi harekete geçirebilir.

Açık fikirli yeni insanlarla bağlantı kurun

Çevremizdeki insanlar, düşüncelerimizi, duygularımızı, bakış açımızı ve hatta kararlarımızı etkileyen önemli faktörlerdir. My Philosophy For Successful Living kitabının yazarı Jim Rohn der ki “İnsan, en çok vakit geçirdiği 5 kişinin ortalamasıdır.” İşte bu kadar önem arz eder etrafımızdaki kişiler; yani benliğimizi şekillendirebilecek kadar. Dolayısıyla etrafınızdaki kişiler aynı kaldıkça siz de değişmek için fırsat bulamazsınız. Yeni kişilerle buluşmak, açık fikirli zihinlerle bir araya gelmek, yaşantınıza ve dünyaya dair alışmış olduğunuz bakış açılarından sıyrılmanıza, farklı yorumlar, farklı perspektifler geliştirmenize yardımcı olur. Farklı ortamlara girerek yeni insanlarla tanışabilir, onların yaşamlarını dinleyebilir, sıra dışı deneyimlerinden ilham verici çıkarımlar yapabilirsiniz. Yeni zihinler size keşif yolculuğunuzda rehberlik edebilir.

Zihninizde seyahat edin

Keşfetmek dendiğinde belki de çoğumuzun aklına ilk olarak ‘seyahat etmek’ geliyor. Evet; yeni insanlar tanımak, farklı kültürler deneyimlemek, sıra dışı yerler görmek için yolda olmak gibisi yok ama dünyanın farklı yerlerine ulaşmak yalnızca seyahatle olmaz. Hayal gücü de sizi yeni farklı yerlere taşıyabilir. Ne de olsa en hızlı ulaşım aracı ‘düşünce gücü’ değil mi… Zihninizin içinde de dilediğiniz yere seyahat edebilirsiniz. Belki fiziksel olarak uzak yerlere gidemeyebilirsiniz, ancak filmler, belgeseller, TV programları ve kitaplar sizi bambaşka yerlere götürebilir. Bir kitap okuyarak kendinizi eski zamanlarda bulabilir, belgesel izleyerek başka bir coğrafyayı ve kültürü tanıyabilirsiniz. Bu yaratıcı zihin yolculukları, sizi farklı bakış açılarıyla donatır, sınırlarınızı zorlamanıza yardımcı olur ve hayal gücünüzü genişletir. Böylece her an yeni keşifler yapabilirsiniz.

Dış görünüşünüzle oynayın

Kıyafetleriniz, dünyaya neyi temsil ettiğinizi ve kim olduğunuzu göstermenin etkili yollarından biridir ve tarzınızı, dünyaya nasıl görünmek istediğinizi, benliğinizi ortaya koyar. Hangi renkleri tercih ettiğiniz, ne tür parçaları üzerinizde taşıdığınız sizi dış dünyaya anlatır. Eğer, tercihleriniz hep aynı ise bu yeni keşifler yapmanıza engel olabilir ya da yeni keşifler yapmadığınızı gösterebilir. Çünkü kendinizi keşfettikçe hem iç dünyanızda hem de dış görünüşünüzde yenilikler yapmaya başlarsınız. Renklerle oynayın, size daha farklı, daha iyi hissettirebilecek parçaları deneyin, saçınızda değişiklik yapın, kendinizi en özgüvenli hissettiğiniz kıyafetlerle dışarıya çıkın, her günün her anın yeni bir keşif fırsatı olduğunu unutmayın!

Yaşam, bir keşifler dünyasıdır ve her yeni gün, yeni bir macera fırsatı sunar. Haydi, keşfetmeye başlayın! Keşfetmek, hayatımızın bir parçasıdır ve her adımımızda bize yeni bir kapı açar. Siz de hayatınıza keşif ruhunu katın ve bu heyecan verici yolculuğa çıkın.

İlginizi çekebilir: Kaşif zihniyeti (explorer mindset) geliştirmenin 3 adımı

Kaynak: tinybuddha

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!