Eğlenirken zeka geliştirmenin sırrı: Hobiler

Toplumda zekanın asla geliştirilemeyeceğine dair genel bir algı söz konusu. Hatta neredeyse akıllı ve zeki olup olmadığınızın doğuştan belli olduğuna ve bunu değiştirmek için hiçbir şey yapılamayacağına inanılıyor.

Aslında, tüm bunların yanlış olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Her ne kadar bazı insanlar zeka seviyelerini artırmak konusunda kendilerini engelleseler de, birçok insan için, pek çok alışkanlık edinerek zekayı geliştirmek mümkün!

Hobilerimiz hayatımızın ayrılmaz birer parçası ve bir kere kendimizi geliştirdiğimizde, düzenli olarak kendimizi hobilerimize adıyoruz. Hobilerin eğlenceli olduğu kadar canlandırıcı da bir etkisi var ve zekamızı geliştirme konusunda bize ilham veriyor.

İşte sizi daha akıllı ve zeki yaptığı bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış 10 hobi:

1) Müzik enstrümanı çalmak

gitar çalan kız
Müzik enstrumanı çalmak konsantrasyonunuzu olumlu yönde etkileyecektir.

Konfüçyus bir keresinde müzikle ilgili şunları söylemiştir: ‘Müzik, insan doğasının onsuz yapamayacağı bir mutluluk üretiyor.’ Müziğin beyni canlandırdığı yapılan araştırmalarla da kanıtlanmıştır.

Müziğin, farklı kompleks duyguları ve psikolojik durumları çağırma gücü vardır. Çeşitli araştırmalar gösteriyor ki, hem müzik dinleme hem de bir müzik enstrümanı çalma hafızayı güçlendiriyor.

Müzik enstrümanı çalmak, kusursuz bir şekilde çalana kadar sabırlı olmayı ve tahammül etmeyi öğretecektir. Ayrıca enstrüman çalmanın konsantrasyonunuz için de olumlu etkisi vardır.

2) İstekli bir şekilde okumak

Biyografilerden bilim kurguya kadar farklı konularda kitaplar, dergiler okumak zeka seviyenizi yükseltmeniz açısından oldukça faydalı bir aktivitedir.

Okumak stresi azaltır, farklı duyguları deneyimlemenize yardımcı olur ve farklı konular hakkında birçok şey öğretir. Tüm bu faktörler kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur. Kendinizle barışık olmak, kendi iyiliğiniz için yapabileceğiniz en iyi şeydir.

Okumak; bir konu hakkındaki bilginizi zenginleştirme, her türlü duruma kendinizi hazılama ve amaçlarınıza ulaşmak için daha üretken olma açısından oldukça önemlidir.

3) Düzenli meditasyon yapmak

Meditasyonun faydaları denince, ilk akla gelen kendinize odaklanmanıza ve kendi içinizde ‘gerçek sizi’ bulmanıza yardımcı olması geliyor. Meditasyon, stresi azalttığı gibi her türlü endişeyi de kafanızdan atmanıza yardımcı olur. Zihninizi meditasyon yoluyla sakinleştirmek daha verimli şekilde plan yapmanıza, düşünmenize ve öğrenmenize katkı sağlayacaktır.

Düzenli meditasyon yapma, kendi üzerinizde tam hakimiyet kurmanızı sağlar. Meditasyon, dikkatinizi dağıtan şeyler konusunda farkındalık sağlama ve irade gücünü sağlayan etkili metotlar sayesinde çalışırken zekanızı en üst seviyeye çıkarmak konusunda etkili bir aktivitedir.

4) Düzenli egzersiz yapmak

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Her ne olursa olsun, beyniniz vücudunuzun farklı bir kası gibidir. Düzenli egzersiz yapma, beyninizin ve bedeninizin arzu ettiğiniz gibi işler bir şekilde çalışmasını sağlar. Gerilimi azaltır ve rahat uyku uyumanızı sağlar.

Doktorlar daha iyi kan dolaşımının beyin işlevini artırdığı görüşünde birleşiyorlar. İnsan ve sıçanlar üzerindeki çeşitli araştırmalar gösteriyor ki, kardiyovasküler egzersizler yeni beyin hücreleri üretilmesini sağlıyor ve bu sayede genel beyin performansını geliştiriyor.

5) Yeni bir dil öğrenmek

Yeni bir dil öğrenmek her ne kadar kolay bir iş olmasa da, zekanızı artırmak konusunda size sayısız avantaj sağlıyor. Yeni bir dil öğrenme süreci gramer kurallarını yapısını analiz etmenizi, yeni kelimeler öğrenmenizi gerektirdiğinden zekanızı ve beyin sağlığınızı da geliştiriyor.

Yapılan deneylere göre, yüksek sözel dilsel zekaya sahip kişiler plan yapma, karar verme ve problem çözme konusunda daha başarılı oluyorlar.

6) Farklı yemekler yapmak

Birçok kişi, yemek yapmanın sadece vakit kaybı olduğunu ve kaçınmamız gereken bir aktivite olduğunu düşünüyor.

Aslında, eğer yemek yapma fırsatınız varsa mutlu olabilirsiniz. Düzenli yemek yapma, farklı yemekler deneme, yüksek derecede yaratıcılığa sahip olmayı gerektirir. Bu kişiler hep en iyisine ulaşmaya çalışırlar ve yeni şeyler denemekten korkmazlar. Ayrıca bu kişiler detaylara önem veren kişilerdir.

Yemek yaptığınız her an, birden çok işi yapmayı ve çabuk karar vermeyi öğreniyor olursunuz. Edindiğiniz tüm bu kabiliyetler, sizi daha zeki bir insan haline getirecektir.

7) Yeni yerler keşfedin

Seyahat etme yalnızca sıkıntınızı gidermenize yardımcı olmaz, aynı zamanda zekanızı geliştirmenize de yardımcı olur. Fiziksel ve mental antrenmanlar seyahatle birleşince stresten kurtulmanıza yardımcı olur. Stresten arındığınız zaman, yapmanız gereken işlere, görevlere daha çok odaklanabiliyor ve konuların derin anlamını daha iyi kavrayabiliyorsunuz.

Gittiğiniz her yeni yer size yeni bir şey öğrenme fırsatı sunar. Seyahat ettiğinizde farklı insanlar, yemekler, kültürler, hayat tarzları ve toplumlar keşfedersiniz ve bu durum sizi daha önce hiç düşünmediğiniz fikirleri düşünmeye yönlendirir.

8) Düzenli spor aktivitesine katılmak

Düzenli bir spor aktivitesinde bulunmak kaslarınızı çalıştırmakla kalmaz, aynı etkiyi beyniniz için de gerçekleştirir. Düzenli spor yapmak beyninizi daha esnek hale getirir ve genel beyin sağlığınızı geliştirir.

Spor insanlara ayrıca fayda da sağlamaktadır. Spor karşılaşması izlemenin beyin fonksiyonlarının artışıyla ilgisi bulunmaktadır. Spor takımında yer almak ya da bireysel spor yapmak sorumluluk duygusunu, koordinasyonu, yetenekleri ve kendine güveni geliştirir.

En iyi atletlerin farklı tür zekaları olduğu bilinmektedir. Bu futbolda da, basketbolda da veya krikette de böyledir. Beyin performansınızı artırmak için düzenli spor yapmalısınız.

9) Duygularınızı kağıda dökün

yazı yazan adam
Duygularınızı kağıda dökmek yeteneğinizi, hayal gücünüzü ve kavrama yeteneğinizi de geliştirir.

Yazmanın birçok faydası bulunmaktadır ve zeka seviyenizi artırması da bunlardan sadece bir tanesidir.

Yazmak, yalnızca dilsel yeteneklerinizi geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda odaklanma, yetenek, hayal gücü ve kavrama yeteneğinizi de geliştirir.

İlgili yazı: Zekanızı geliştirmenin bilimsel olarak kanıtlanmış 25 yöntemi

Yazarlar, genellikle yüksek zeka seviyesindeki insanlar olarak değerlendirirler. Farklı şekillerde yazabilirsiniz. İster duygularınızı kağıda dökün, isterseniz de kendi bloğunuzu açın, ama mutlaka yazın. Kafanızdaki şekillere kelimeler yüklersiniz. Ayrıca kendinizi daha iyi ifade edebilmeyi öğrenmek zekanızı artırmanın mükemmel bir yoludur.

10) Beyin jimnastiği yapın

Nasıl ki vücudunuzun fit olması için düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız, beyninizi geliştirmek için de egzersiz yapmalısınız. Beyninizi yeni şeyler için zorlamak, beyninizin yeteneğini zenginleştirecek ve zehir gibi bir zekaya sahip olmanıza yardım edecektir.

Beyninizi çalıştırmanın birçok farklı yolu bulunmaktadır: Sudoku, puzzle, board oyunları ve bulmalacalar. Tüm bu aktiviteler beyninizin yeni bağlantılara şekil vermesine yardımcı olur. Bu tarz aktiviteler farklı durumlara yaratıcı yollarla cevap vermenizi sağlar, olaylara farklı perspektiften bakmanıza yardımcı olur ve sizi daha üretken biri haline getir.

Kaynak:

lifehack.org

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!