Duygularınızı nasıl yönetebilirsiniz: Duygularla sörf yapma sanatı

Duygular da dalgalar gibi gelir ve gider. Bir okyanusu düşünün; dalgalar bazen küçüktür, bazen de büyük. Biz ne yaparsak yapalım dalgalar gelmeye devam eder. Eğer denizin içindeyseniz ve kıyıya yakınsanız, yapılacak en iyi ve en eğlenceli şey dalgalarla oynamaktır. Aksi takdirde dalgaların altında kalabilirsiniz, dalgaların gücü karşısında hiçbir şey yapamamak hem acılı hem de korkutucu bir deneyim olabilir. İşte duygular da aynen böyledir. Ve tıpkı dalgalar gibi duygularınızı da yönetebilirsiniz. Duygularla sörf yapma sanatının inceliklerini sizin için derledik…

“Dalgaları durduramazsınız ama dalgalarla sörf yapmayı öğrenebilirsiniz.”
Jon Kabat-Zinn

1. Önce temel şeyleri öğrenin.

Dalga sörfünün temelini bilmeden okyanusa açılıp beş metrelik dalgalarla mücadele edemezsiniz. Önce deneyimli sörfçülerden veya eğitmenlerden öneriler alarak, bu işin temelini öğrenerek başlamanız lazım. Ancak her nedense duygular söz konusu olduğunda, onlarla nasıl mücadele etmemiz gerektiğini doğuştan biliyormuş gibi davranırız. Oysa duyguları yönetmek de diğerleri gibi bir beceri işidir ve önce temelini bilmeniz gerekir. Farklı duyguları, neden ortaya çıktıklarını ve onları nasıl yönlendirmeniz gerektiğini öğrenmeniz, daha sonra da bu teorik bilgileri pratiğe dökmeniz gerekir.

Duygularınızla bir profesyonel gibi sörf yapmanın yolu
Duygular da dalgalar gibi gelir ve gider. Bir okyanusu düşünün, dalgalar bazen küçüktür, bazen de büyük.

2. Bırakın ayaklarınız ıslansın.

İşin temelini öğrendikten sonra şimdi sıra suya girmekte. Dalgaların kırıldığı noktada badi badi yürüyerek başlayın ve dalgaların ruhunu çözmek için burada belki de saatlerce vakit geçirin. Boyutunu, hızını ve nasıl geldiklerini keşfedin. Nasıl karşılık vereceğinizi bilmek için onlara yaklaşmanız gerekir. Aynı şey duygular için de geçerli. Onların temelini anladıktan sonra ayağınızı suya sokmanız, onların nasıl gelip gittiğini izlemeniz, yarattıkları değişik hisleri tanımanız ve adlandırmanız gerekir. Birçok insan sadece “iyi” veya “kötü” demeyi bilir. Oysa duygularınıza biraz daha yaklaşırsanız, onları “mutlu, üzgün, öfkeli” diye tanımlayabilirsiniz. Ancak bu da duygularınızla sörf yapmak için yeterli değil. Onları ne kadar tutarlı bir şekilde tanımlarsanız, duygularınızla sörf yapmanız da bir o kadar kolaylaşır.

3. Havayı tanıyın.

Dalgalar büyülü bir şekilde kendiliğinden oluşmaz. Birçok hava olayı, hava akımları, rüzgar ve atmosfer basıncının birleşiminin bir sonucudur. Sörf yaptığınız yerdeki havayı tanımak, hem kazaları önlemek hem de dalgalarla ahenk içinde sörf yapabilmek için kilit öneme sahiptir. Bu konuda da duygularla dalgalar çok benzer. Duygular da yoktan var olmaz, onların da bir kaynağı vardır. Her bir duygunun ortaya çıkmasının bir nedeni vardır. O duyguyu anlamak için nereden geldiğini de anlamamız gerekir. Bazı duyguların kaynağını tahmin etmek kolay olabilir ancak bazen de o duygunun nereden geldiğini veya onu neyin tetiklediğini anlayamayız. Böyle zamanlarda dedektif rolüne bürünmeli ve her şeyi sorgulamalıyız. O duygu ortaya çıktığında ne düşünüyordunuz? Hayatınızda son dönemde ne oldu?

İlginizi çekebilir: Duygularınızdaki iniş çıkışları kabullenmenin önemi

4. Dalgalarla dost olun.

Okyanusta karşınıza çıkan dalgaları seçemezsiniz, onlar siz isteseniz de istemeseniz de gelir. Dalgalarla mücadele etmek veya onları durdurmaya çalışmak boşuna bir çabadır. Bunun yerine zamanınızı, onlarla sörf yapmayı öğrenmek için harcayabilirsiniz. Bazen bazı duygularınızın da fazla geldiğini düşünebilir ve bir an önce kaybolmasını isteyebilirsiniz. Ancak siz onlarla mücadele ettikçe, onlar daha da güçlenir. Onlarla iyi geçinmenin tek yolu duygularınızı kabul etmek ve gelip gitmelerini beklemektir.

Duygularınızla bir profesyonel gibi sörf yapmanın yolu
Sörf yaptığınız yerdeki havayı tanımak, hem kazaları önlemek hem de dalgalarla ahenk içinde sörf yapabilmek için kilit öneme sahiptir.

5. Dalganın gücünü dizginleyin.

Okyanustaki dalgalarla sörf yapma konusunda uzmanlaştığınızda, bir yerden başka bir yere varmak için veya çeşitli artistik figürler sergilemek için dalgaları kullanabilirsiniz. Bunu gerçekten iyi yaparsanız, bir dalgaya istediğiniz şeyi yaptırmayı da öğrenebilirsiniz. Duygular da size hayat boyu rehberlik etmek için var. Herhangi bir durumla mücadele etmek için ihtiyacınız olan şeyleri size kazandıran şey duygulardır. Öfke, bazı şeyleri düzgün yapmak için enerji ve motivasyon verir. Korku, sürekli hazırlıklı olmanızı sağlayacak şekilde sizi uyanık tutar. Gurur, güven verir. Bu duygular aslında birer hediyedir, tabii onları kendi avantajınıza olacak şekilde kullanmayı bildiğiniz sürece.

İlginizi çekebilir: Duygularını kontrol altına al, yaşamın değişsin

6. Duygularınızla bir profesyonel gibi sörf yapın.

Denizin içindeyken dalganın gelişini gördüğünüzde yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Dalga ya sizi götürür ya da altına alır. Her gelen dalgada deneme ve onu yakalama şansına sahipsiniz. Sörf tahtasının üstüne çıktığınızda dalgayı sürmek ya da kaçırmak bir tercihtir. Hayatta da her zaman böyle bir tercihiniz var: Duygu patlamaları yaşamak ya da bu enerjiyi yaratıcı çözümler için kullanmak sizin tercihiniz. Duygular, aynı zamanda onları nasıl kullanacağınıza dair çözümleri de beraberinde getirir. Ancak her zaman birden fazla seçenek vardır. Burada kilit nokta, kendinizi gözlemlemek, farkına varmak ve duyguların size sunduğu önerilere değer verip daha iyi sonuçlar getirecek bir karar vermek.

Tüm bunların yanında şunu da unutmayın; bir şeyi öğrenmek bir gecede olmaz, zaman alır, sabır, pratik ve dikkat gerektirir. Duygularınızla sörf yapmayı öğrenirken de emek harcamanız gerekir.

Kaynak
Pick the Brain

İlginizi çekebilir: Yanlış duygu diye bir şey yok, onları kabul etmekten çekinmeyin

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!