Sağlıklı bir ilişki için çatışmaları çözebilmede iletişimin rolü

Çatışmalar ilişkilerin bir parçasıdır. İlişkide kişiler arası çatışmalar olacaktır, amaç çatışma ortaya çıktığında eşler arası sevgi ve saygının zarar görmesini önlemektir.

Sorunların çözümlenmesini engelleyen başlıca faktör iletişim eksikliğidir. Birbirini dinleyen ve duygularını açıkça ifade eden eşler sorunlara daha kolay çözüm bulurlar. Çatışma ortaya çıktığında uygun şekilde iletişim kuramayan çiftler zamanla birbirlerinden uzaklaşırlar.

ilişki 1

İlişkide var olan bir sorunu yok sayma ve çözümü erteleme sorunun büyümesine neden olur. Bu nedenle ilişkideki bir sorunun mutlaka ele alınması ve çözüme ulaştırılması gerekir. Sorunlar görmezden gelindiğinde eşler birbirlerinden uzaklaşırlar.

Sorunlar karşısında pasif agresif davranışlarda bulunmamak önemlidir. Küsme ya da eşten uzaklaşmak gibi davranışlar yapılacak en yıkıcı davranışlardandır. Duygusal cezalandırma hiçbir sorunu çözüme ulaştırmaz.

İlişkinin en büyük düşmanı gurur

İlişkilerde canımızı sıkan şeyler olduğunda, kırıldığımızda veya kızdığımızda ‘‘gurur yapıp’’ susarız bazen. Sessiz kalarak karşımızdaki ne hissettiğimizi anlasın isteriz.

Amacınız sorunun büyümesi ve konunun uzaması ise gurur yapmaya devam edilebilir.

Ancak bu yolun işe yaramadığının farkındaysanız ve amacınız sorunun bir an evvel çözülmesi ise, farklı bir yol izlemeniz gerekecek.

Kırgınlığınızı, kızgınlığınızı, üzüntünüzü karşınızdaki kişi siz söylemeden anlayamaz. Bu yüzden, sağlıklı bir iletişim kurmanın önemini iyi kavramak çok önemli.

Uzman Klinik Psikolog Romina Kuyumcuoğlu Psikolog
Romina Kuyumcuoğlu // Uzman Klinik Psikolog - Haliç Üniversitesi Psikoloji lisans eğitiminin ardından aynı üniversitede Klinik (Uygulamalı) Psikoloji yüksek lisansı yaparak uzmanlık eğitimini tamamladı. ... Devam