Sonlanması gereken bir ilişkiyi bitirmenize engel olan 7 düşünce kalıbı

Yaşadığımız ve çevremizde gözlemlediğimiz ikili ilişkilerde ilişkiyi devam ettirmek ve bir ileri boyuta taşımak için yüzlerce sebep sayabiliriz. Ancak kabul etmek istemesek ve çoğunlukla göz ardı etsek de kimi ilişkileri sürdürmemek için de yüzlerce gerekçe olabilir. Belki de çoktan bitmesi gereken bir ilişki partnerlerden birinin veya ikisinin sahip olduğu engelleyici düşünce kalıpları yüzünden karada gitmeye çalışan bir gemi gibi can çekişiyordur. Oysa ki bazen gitme zamanı geldiğinde geçmişe bakmadan yola devam etmek ve her anı sıfır kilometre gibi yaşama cesaretini göstermek gerekir. Eğer partnerinizin beklentileri sizin beklentilerinizle uyuşmuyorsa, ilişkiniz yolunda gitmiyorsa, aranızdaki çekimin azaldığını hissediyorsanız ama yine de ilişkiyi bitirmiyorsanız hem kendinize hem de partnerinize haksızlık yapıyor olabilirsiniz. İlişkinizi bitirmeye hazır olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olacak ipuçları için “İlişkinizi bitirmeye hazır olduğunuzu ne zaman anlarsınız?” yazımıza göz atabilir; sonlanması gereken bir ilişkiyi bitirmenize engel olan düşünce kalıpları’nı öğrenmek için bu yazımızın devamına geçebilirsiniz.

“Birlikte olduğum kişi çok iyi bir insan ve onu kırmak istemiyorum.”

Gelin, biraz gerçekçi olalım. Dünyanın iyi ve dürüst insanlarla dolup taştığını söyleyemeyiz ama hayatını iyilik yapmaya adamış insanlar da tabii ki var. Eğer birlikte olduğunuz kişi de yaşadığı dünya ve çevresindeki insanlar için iyi bir şeyler yapmaya çabalıyorsa onu üzmek istemiyor olabilirsiniz. Ancak, birlikte olduğunuz insanın iyi bir kişiliği olması, ilişkinizin de mükemmel olması gerektiği anlamını taşımıyor. İlişki karşılıklı yaşanan ve birlikte olan iki bireyin kişiliklerinin değil, iletişiminin ön planda olduğu bir birliktelik şekli. Bu nedenle ayrı ayrı ne kadar mükemmel insanlar olursanız olun, bir araya geldiğinizde doğru bileşimi yaratmanız her zaman mümkün olmayabilir.

“Peki ya yıllardır biriktirdiğimiz onca anı?”

Birlikte deneyimlenen güzel anılar aldatıcı olabilir. Geçmişteki güzel günlerin hatrına, yolunda gitmeyen şeyleri görmezden gelmeye çalışmanız ilişkinizi daha büyük bir çıkmaza sürükleyebilir. Bu nedenle, ilişkinizin devam etmemesi gerektiğini düşündüğünüz an, mutlu anılarınızın ve ortak geçmişinizin yaşadığınız mutsuzluğu gölgelemesine ve problemlerinizin üstünü örtmesine izin vermemelisiniz. Yolunda gitmeyen birçok şey varsa, geçmiş güzel günler gelecekteki güzel günleri garantileyemez.

“Ama ben bir zamanlar bu kişiyi aşık olabilecek kadar sevmiştim.”

Büyük bir aşk ve tutkuyla başlayan ilişkilerin zamanla karşılıklı yapılan hatalar sonucunda değiştiğine şahit olmak çok üzücü olabilir. Birçoğumuz aşkın ve sevginin başlı başına ilişkiyi sürdürmek için yeterli olduğunu düşünebiliyoruz (ki böyle olsaydı her şey çok daha kolay olurdu); ancak ilişkiyi sağlıklı şekilde yürütebilmek için sadece aşk ve sevgi yeterli değil. İki tarafın da ilişkinin ihtiyaçlarını çok iyi anlayabilmesi ve bu ihtiyaçları giderebilmek için aynı ölçüde sorumluluk alması şart. Aşk, yalnızca birlikteliğin devam etmesini sağlayan bir illüzyon. Siz değiştiğinizde, ilişkiniz değiştiğinde aşk ve sevgi güçlenebilir. Ancak yaşanan değişimlerin her zaman olumlu değişimler olmayacağı ve aynı ölçüde akıntının yön değiştirip her şeyi mahvedebileceği ihtimalini de kabul etmeniz gerek. Yani, bir zamanlar çok severek ilişkiye başlamış olmanız ilişkinin devamlılığı için yeterli değil.

“Ya ondan daha iyisini bulamazsam?”

Bu konuda belki haklı olabilirsiniz, belki daha iyisini bulamayacaksınız… Ya da belki size daha uygun birini bulacaksınız, kim bilir. Ancak aradığınız şeyin daha iyisi değil farklısı olduğunu anladığınızda, her şeyin çok daha kolay olacağını göreceksiniz. Daha iyi kişiye göre değişen bir bakış açısı. İlişkiyi bitirmek isteyip “daha iyisini bulamam” düşüncesiyle hareket etmenin altında aslında ne aradığını bilmemek yatıyor olabilir. Belki kafanızda belirlediğiniz bir doğru partner tanımı olabilir. Ancak bu doğru insanla tanışana kadar, onun kim olduğunu asla bilemeyeceksiniz.

“Aynı yaşam tarzını sürdürebileceğim başka birinin karşıma çıkacağını düşünmüyorum.”

Birlikte olduğunuz kişi varlıklı ya da herkes tarafından saygı gören biri olarak tanınabilir ve bu nedenle geniş imkanlara sahip bir çift olarak yaşıyor olabilirsiniz. Ya da partneriniz de tam sizin gibi gerçek bir maceraperesttir ve ortak bir yaşam tarzına sahipsinizdir. Yaşam stilinize uygun olan ve istediğiniz hayatı yaşamanıza olanak sağlayan biriyle birlikte olmak güzel olabilir, ancak ilişkinizi ayakta tutan tek sebep bu ise, yeterli değil. Yaşamak istediğiniz hayatı tek başınıza da inşa edebilmeniz mümkün. Birlikte olduğunuz kişinin size hissettirdiklerinden çok, size sundukları için o kişiyle birlikteyseniz ya da sevginiz, aşkınız bitmiş olmasına rağmen ilişkiye devam ediyorsanız kendinizi suçlu hissetmeniz de olası.

“Belirsizliklerle dolu bir hayattansa gelecek planlarımızın olması daha cazip geliyor.”

Belirsizlikten nefret ediyorsanız yalnız olmadığınızı söyleyebiliriz. Çevrenizdeki birçok insan, sizin gibi gelecekte nasıl bir hayatının olacağını öngörememe korkusu taşıyor. Ancak her ne kadar çok ütopik gelse de, bazen gemileri yakıp nereye gittiği belli olmayan bir yolculuğa başlamak, düşündüğünüzden daha kolay olabilir. En azından birlikte olmamanız gerektiğini düşündüğünüz kişiyle sonunuzu bile bile uçurumdan atlamaya çalışmaktan daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Belirsizlik yaşamadan daha iyi ve mutlu bir yaşam olasılığınızın olup olmadığını görmeniz imkansız. Unutmayın, en güzel gün henüz yaşanmamış olandır.

“Daha iyi biriyle birlikte olmayı hak etmediğimi düşünüyorum.”

Daha iyisini mi hak ediyorsunuz? Bu soruyu en doğru şekilde cevaplayabilecek tek kişi sizsiniz. Yapmanız gereken tek şey kendinize karşı dürüst olmak. Belki de sadece kendinizi kötü hissetmek istediğiniz için ya da çevrenizdeki kişilerin olumsuz yorumlarını fazla önemsediğiniz için öyle düşünüyorsunuz. Bunu sizden iyi kimse bilemeyecektir. Çevrenizdeki kimse, buna ne kadar yakın olsanız da, aileniz de dahil, yaşadıklarınızdan çıkardığınız dersleri, hissettiklerinizi ve kafanızdaki değer yargılarını sizden daha iyi bilemez. Eğer kendinizi yanlış insanla birlikte olarak cezalandırmak istiyorsanız, bu kimsenin değil sizin seçiminiz.

Eğer yukarıdaki düşüncelere veya benzer yargılara sahipseniz ve bu nedenle belki de çoktan sonlanması gereken ilişkinizi sürdürmeye çalışıyorsanız hem kendinize hem de partnerinize haksızlık yapmamak ve mutluluk oyunu oynayarak yaşamınızdan çalmamak için büyük bir değişimi başlatacak küçük bir adım atabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: “Eyvah! Yine yanlış kişiyi seçtim!”: İlişkizedelik kader midir?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!