İlişkide özgürlüğe giden yol farklılıklarınızı kabul etmekten geçer

Eşler arasında çıkan anlaşmazlıkların zaman zaman sıkıntılara sebep olduğunu biliyoruz. Bu anlaşmazlıkların çözülmesi için bireyler, ilişkiye dair bazı noktaların aslında sorun olmadığını kabul etmelilerdir.

sağlıklı ilişki 2

İlişkideki sorunlardan ilki bireysel farklılıklardır. Bir ilişkide bireysel farklılıkları kabul etmek ilişkinin en temel koşullarındandır. Eşler her ne kadar uyumlu ve dengeli de olsa; kişisel farklılıkları, yetişme şekilleri ve değer yargılarının farklılığından dolayı, birbirlerinden farklı duyguları, düşünceleri ve davranışları olacaktır.

İlişkide ‘‘biz’’, ‘‘ben’’ ve bir de ‘‘sen’’ alanları vardır ve alanlar arası dengenin iyi kurulması gerekir.

Bu üç alan içinde; ortak ilgi alanları, paylaşımlar ve seçimler ‘‘biz’’i oluşturur. Kişilerin kendine ait ilgi alanları ve tercihleri de ‘‘ben’’ alanını oluşturur. Eşler, karşı tarafın alanına müdahale etmemelidir. Siz kendi alanınızdakileri ne kadar özgür seçebiliyorsanız eşiniz de kendi alanını (her ne kadar sizin zevklerinize uymuyor dahi olsa) aynı şekilde özgürce seçebilmedir. Elbette ki, kişisel ilgi alanlarının size veya ilişkinize zarar vermemesi önemlidir.

Bireysel farklılıkların kabulü, kişinin ilişki içinde ‘’kendi olabilme özgürlüğüne’’ sahip olmasını sağlar.

Kendiniz olarak kalabildiğiniz ve karşınızdakine kendi olabilme özgürlüğünü sağladığınız; sevginin, saygının ve şefkatin var olduğu bir ilişki yaşamanız dileğiyle…

İlgili makaleler:

İlişkide karşılaşılan küçük problemlerle kolayca başa çıkabilmek için üzerinde çalışmanız gereken 6 temel değer

Başarılı bir ilişkinin 16 özelliği

İlişkilerde yaşanan yanlış anlaşılmaları ortada kaldırmanın yolları

Uzman Klinik Psikolog Romina Kuyumcuoğlu Psikolog
Romina Kuyumcuoğlu // Uzman Klinik Psikolog - Haliç Üniversitesi Psikoloji lisans eğitiminin ardından aynı üniversitede Klinik (Uygulamalı) Psikoloji yüksek lisansı yaparak uzmanlık eğitimini tamamladı. ... Devam