İlişkide karşılaşılan küçük problemlerle kolayca başa çıkabilmek için üzerinde çalışmanız gereken 6 temel değer

İlişkinin ilk aşamasında her şey mükemmeldir. Her günü sevdiğiniz kişiyle geçirmek, birbirinizin fikirlerine önem vermek, saygınızı ve sevginizi her fırsatta ona hissettirmek istersiniz. Birbirinizle her şeyi paylaşır, her günü mutlu geçirirsiniz. Ancak ilişki ilerledikçe ve birbiriniz hakkında daha fazla şey öğrendikçe sevgi, saygı ve anlayış yerini rahatlığa ve umursamazlığa bırakır.  İlişkinizi sorgulamaya ve eksikliklerin farkına varmaya başlarsınız.

150211_FF_VdayIdeas

Aslında bu değişimin ve ilişkide çatırdamaların başlamasının nedeni, temelde yaşanan bir takım değişikliklerden kaynaklanır.

Sizler için sağlıklı bir ilişki temelinin olmazsa olmazlarını, başlıklar altında topladık. İlişkinizde bu 6 temel değeri canlı tuttuğunuz sürece, karşılaştığınız diğer problemlerin çözümünde çok daha rahat hareket edebildiğinizi göreceksiniz.

Karşılıklı saygı

Saygı, kelime olarak karşımızdaki insana gösterdiğimiz özel ve yoğun ilgi anlamına geliyor. Ancak ilişkide partnerlerin birbirlerine karşı gösterdikleri saygı, bu tanımın çok daha ötesinde bir anlama sahip. İlişkide saygı, karşımızdaki kişinin fikirlerine, isteklerine ve duygularına değer vermeyi; her ne koşul altında olursa olsun, O’nu sadece O olduğu için kabul etmeyi gerektiren bir durum. Bu, tabii ki onun fikirlerini ya da savunduklarını kendi düşünceleriniz gibi benimseyip, kendi düşüncelerinizi hiçe saymanızı gerektirmiyor. İsteklerinin ve düşüncelerinin sizin için değerli olduğunu ona hissettirmeniz fazlasıyla yeterli olacaktır.

Dürüstlük ve güven

Dürüstlük ve güven, ilişkide el ele yürüyen iki değer. Karşınızdaki kişiye tam anlamıyla güvenebilmeniz (özellikle günümüz ilişki dinamiklerini göz önünde bulundurduğumuzda) oldukça zor. Ancak ilişkinin başından itibaren birbirinize karşı dürüst ve açık olduğunuzda güven duygusu da beraberinde gelecektir. Güvenden kastımız yalnızca karşınızdaki kişinin aldatmayacağını düşünmeniz değil. Onun her ne koşulda olsun yanınızda olacağını, sizin fikirlerinize ve düşüncelerinize saygı duyacağını, ilişkiniz için elinden gelen fedakarlığı yapacağını bilmek, ilişkide güven duygusunun oluşumu için çok önemli. İlişkiniz derinleştikçe hayatınızla ilgili kimseye bahsetmediğiniz detayları paylaşmak isteyeceğiniz için karşınızda sizi yargılamadan ve küçümsemeden dinlemesine ihtiyaç duyacaksınız. Bu nedenle küçük beyaz yalanlardan bile arınmış bir ilişki, güven duygusunun oluşumu için büyük önem taşıyor.

İletişim

Partnerinizle bazı konuları konuşurken kendinizi rahatsız hissettiğiniz anlar mutlaka olmuştur. Bazı konular (özellikle ilişkinizle ve karşınızdaki kişinin kişilik özelliklerine atıfta bulunacaklarınız) iki taraf için de konuşması güç konular olabilir. Ancak konu her ne olursa olsun, ilişkide karşınızdaki kişiyle bir konuyu ya da hissettiklerinizi konuşurken kendinizi rahat hissetmelisiniz. Duygularınızı, düşüncelerinizi, hayallerinizi, beklentilerinizi, açık ve dürüst bir şekilde karşınızdaki kişiyle konuşabilmek, ilişkide sağlıklı iletişim için son derece önemli. Sizin açık olmanız ve ona güvendiğinizi ona davranışlarınızla belli etmeniz, karşınızdaki kişinin de sizinle aynı şeffaflıkta paylaşımlar yapmasına olanak tanır. Unutmayın, iletişim çift taraflıdır ve iyi bir konuşmacı olduğunuz kadar iyi bir dinleyici olmanızı da gerektirir.

Kişisel alan

Hayatınızın her anını sevdiğiniz kişiyle birlikte geçirmek istiyor olabilirsiniz, ancak sürekli bir arada olmak ve tüm aktiviteleri aynı kişiyle yapmak bir süre sonra ilişkinizin sağlığını tehlikeye atacaktır. İlişkiden önce ikinizin de sosyal hayatı, birlikte keyifli vakit geçirdiği arkadaşları vardı. İlişkiye başlarken kendi hayatınızdan, hobilerinizden ve arkadaşlarınızdan vazgeçmek gibi bir düşünceniz yoktu. Bu nedenle, hem olası bir ayrılık durumunda boşluğa düşmemek, hem de ilişkinizi sağlıklı kılabilmek adına ilişkinizin tüm hayatınız değil, hayatınızın bir parçası olmasına dikkat etmelisiniz.

Duygusal destek

Evlilk yemininde de yer aldığı üzere, iyi günde ve kötü günde partnerinizin yanında bulunmak, ona duygusal olarak destek olduğunuzu göstermek ve güven vermek sağlıklı bir ilişkinin olmazsa olmazlarından. Bu nedenle kötü gününüzde size destek olduğu kadar, iyi zamanlarınızda da mutluluğunuzu paylaşması; ya da tam tersi, iyi günlerinizde yanınızdayken kötü gününüzde de size destek olması ilişkinizin sağlam bir temele oturması için önem taşıyor.

Adalet ve eşitlik

İlişkide sevginin ve saygının karşılıklı olmaması ve bir tarafın verici, diğer tarafın alıcı olması ilişkiyi yıpratan bir faktör. İki tarafın da birbirinden farklı ilgi alanları ve fikirleri var. Sağlıklı ilişkide, iki tarafın da eşit ölçüde fikir belirtebilmesi gerekiyor. Örneğin, birlikte film izleyecekseniz hem sizin, hem de onun zevklerine hitap edebilecek filmleri seçip sırayla izlemek ya da eve alınacak mobilyalara birlikte karar vermek, küçük de olsa ilişkide eşitliği ve adaleti sağlayabilecek seçimler.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!