Yeni bir ilişkiye başlamadan önce kendinize sormanız gereken 5 soru

Hepimiz, sonu “…ve sonsuza kadar mutlu yaşadılar” sözüyle biten kendi masallarımızın kahramanları olmak, hayalimizdeki insanı bir an önce bulmak ve mutlu bir ilişkiye sahip olabilmek için çabalıyoruz. Aşk, sevgi ve tutku insan doğasının vazgeçilmez parçaları. Piyasada doğru insanı nasıl bulacağımızı, doğru ilişkinin ne demek olduğunu, ilişkide yaşanan problemlerle nasıl başa çıkılması gerektiğini, mutlu ailenin formüllerini yazan yüzlerce kitap bulabilmek mümkün. Hayallerimizdeki ilişkileri konu edinen yüzlerce film, doğru ilişkiye nasıl ulaşabileceğimizi söyleyen binlerce psikolog var.

yeni ilişki

Ancak neyse ki hayalinizdeki ilişkiye ulaşabilmek için bu kitapları okumanıza, filmleri izlemenize ya da kapı kapı gezip psikolog aramanıza pek gerek yok. Çünkü problem aramanız gereken yer ilişkiler değil, kendinizsiniz. Bu nedenle hayalinizdeki ilişkiye hazır olup olmadığınıza kendinizden başka kimse karar veremez. Peki, ilişkiye başlamak için doğru zamanda olup olmadığınızı nasıl anlayacaksınız?

Sizler için yeni bir ilişkiye başlamadan önce kendinize sormanız gereken bazı sorular hazırladık. Bu sorulara dürüstçe yanıt verdiğinizde, kafanızdaki tüm soruların cevabını bulduğunu göreceksiniz.

1. Kendimle mutlu muyum?

Kendinizi sevmek, sadece kendinizi olduğunuz gibi kabul etmekten ve hali hazırda sahip olduklarınız için şükretmekten ibaret değil. Sevdiğimiz insanlara onları sevdiğimizi davranışlarımızla göstermek onları nasıl mutlu ediyorsa, kendimizi sevdiğimizi de kendimize zaman ayırarak ve kişisel gelişimimizi destekleyerek, yani düşüncelerimizi somutlaştırarak göstermeniz gerekiyor.

Bu nedenle yeni bir ilişkiye başlamadan önce kendinizi gerçekten seviyor ve hayatın tüm getirdiklerini pozitif karşılıyor olmanız çok önemli. Tüm bir günü alışverişe ve dolabınızı düzenlemeye ayırmak, günün belirli saatlerinde tek başınıza sevdiğiniz müzikleri dinlemek, kendinizle konuşmak ya da başarılarınızı küçük sürprizlerle taçlandırmak size kendinizi sevdiğinizi hissettirecek, küçük ama etkili yöntemler.

Kendinizi depresif hissettiğiniz ve sevmediğinizi düşündüğünüz zamanlarda nasıl davranışlar sergiliyorsunuz? Birlikte olacağınız kişiden sizi mutlu etmesini, size karşı nazik ve saygılı olmasını beklerken, siz kendinize karşı saygılı ve sevgi dolu musunuz?

2. Beni heyecanlandıran ve mutlu eden, hayattan zevk almamı sağlayan şeylere gereken önemi veriyor muyum?

Hayatınızda doğru insanı bulmak ve güzel bir ilişki yaşamak dışında zevk aldığınız şeyler var mı? Sabah sevgilinize daha fazla sarılabilmek için koşunuzu erteliyor ya da işe geç kalabiliyor musunuz? Çevrenizdeki insanlardan önce kendi tutkularınızın peşinde koşmak ve kendinize yatırım yapmak, yeni bir ilişkiye başlamadan önce yapmanız gereken en önemli şeylerden biri. Kendinize olan sorumluluklarınızı yerine getirmediğiniz sürece, karşınızdaki kişiden sorumluluk sahibi olmasını beklemek dürüstçe olmayacaktır. Kendisi için sorumluluk duygusu taşımayan ve tutkularının peşinden koşmayan biriyseniz, büyük ihtimalle karşınızdaki kişiden de bunu beklemeyecek ve ilişkinizin ileriki aşamalarında bu konuda problemler yaşayacaksınız. Bu nedenle, her şeyden önce kendi sorumluluklarınızın bilincinde olmalısınız.

3. Ne aradığımı biliyor muyum?

İnsan olmanın en doğal getirilerinden biri de ilgi görmeyi sevmemiz. Bu nedenle çoğu zaman bize diğer insanlardan daha fazla ilgi gösteren kişilere, ne istediğimizi sorgulamaksızın hayatımızda yer verme eğilimindeyiz. İlgiye olan bu zaafımız yüzünden yaşadığımız ilişkilerde karşı tarafın ilgisinde en küçük bir azalma hissettiğimiz an, ilişkimizde problemler belirmeye başlıyor.

Yeni ilişkinizde sadece ilgi gördüğünüz için biriyle beraber olmaktan kaçınmanın en etkili yolu, ne istediğinizden gerçekten emin olmanız. Bu nedenle hayatınızda olmasını istediğiniz kişinin nasıl biri olduğunu, size nasıl davranmasını istediğinizi, fiziksel ve duygusal özelliklerini düşünerek bir kağıda not edin. Zaman zaman bu listeyi kontrol ederek güncellemeler yapın ve birinin size ilgi gösterdiğini hissettiğiniz anlarda bu listeye göz atarak ne istediğinizi anımsayın.

4. Yeni bir ilişkiyi gerçekten istiyor muyum yoksa sadece boşluk mu doldurmaya çalışıyorum?

Dürüst olmak gerekirse, birçoğumuz düzeltmek istediğimiz problemleri olan kişileri partner olarak seçme eğilimindeyiz. Bunun en önemli sebebi, kendi hayatımızda da problem olduğunu kabul etmediğimiz şeyler olması ve odağı kendi problemlerimizden partnerimizin problemlerine kaydırarak kendi problemlerimizden uzaklaşma isteğimiz.

Kendi hayatıyla ilgili problemleri olan kişilerle birlikte olmak kendi problemlerimizden kaçmanın bir yolu olabilir, ancak hayatınızın sonuna kadar problemlerinizi ertelemek ya da boşluklarınızı doldurmak sizi uzun vadede mutlu etmeyecektir. Bu nedenle kendi problemlerinizden uzaklaşmak ve görmezden gelmek yerine, yeni bir ilişkiye başlamadan önce kendinizde geliştirmek istediğiniz noktalara odaklanmaya ve kapanmamış hesaplarınızı kapatmaya çalışın.

5. Hayatım yeni bir istikrarsızlığı göze alabileceğim kadar istikrarlı mı?

İlişkide problemler yaşanmasının en önemli sebeplerinden biri de, her iki tarafın da kendi beklentilerinin karşılama isteği olması. Orta noktada buluşma çabasının yetersiz olduğu zamanlarda, çoğu zaman kendimizden fedakarlık vermek durumunda kalabiliyor ve kendi beklentilerimizi azaltma yolunu seçebiliyoruz. Ancak bu fedakarlıklar ilişkimizde yaşanan problemleri azaltmaya yardımcı olsa da, kendimizle kişisel bir savaşa girmemize neden olabiliyor. Bu nedenle yeni bir ilişkiye başlamadan önce fedakarlık yapabileceğinizden, aşırı kırılgan olmayacağınızdan ve problemlerin yaşanmasını kabul edeceğinizden emin olmalısınız.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!