Mutlu ilişkiye giden yol, fikir ayrılıklarında sağlıklı bir iletişim kurmaktan geçiyor

Çatışmalar ve fikir ayrılıkları ilişkilerin bir parçasıdır. İlişkide kişiler arası çatışmalar olacaktır, amaç çatışma ortaya çıktığında eşler arası sevgi ve saygının zarar görmesini önlemektir.

Mutlu ilişkiye giden yol, fikir ayrılıklarında sağlıklı bir iletişim kurmaktan geçiyor
Fikir ayrılıkları her ilişkide ortaya çıkabilir

Sorunların çözümlenmesini engelleyen başlıca faktör iletişim eksikliğidir. Birbirini dinleyen ve duygularını açıkça ifade eden eşler sorunlara daha kolay çözüm bulurlar. Çatışma ortaya çıktığında uygun şekilde iletişim kuramayan çiftler zamanla birbirlerinden uzaklaşırlar.

İlişkide tartışmalar engellenebilir mi?

Fikir ayrılıkları ve tartışmalar ilişkilerin bir parçasıdır. Ancak bu tartışmaların nasıl yaşandığı ilişkinin kalitesini etkiler.

Mutlu ilişkiye giden yol, fikir ayrılıklarında sağlıklı bir iletişim kurmaktan geçiyor
Sağlıklı bir iletişimle, fikir ayrılıklarının ilişkinize zarar vermesini engelleyebilirsiniz

Bir tartışma yaşandığında; haklı olduğunuzu ispatlamayı, bu süreci ikinizi de yıpratacak şekilde yaşamayı ve haklılığınızı karşınızdaki anlayana kadar konuyu uzatmayı mı istiyorsunuz? Yoksa mutlu ve huzurlu bir ilişki içinde olmayı mı istiyorsunuz?

Her zaman haklı olduğunu ispatlamaya çalışan egonuzun bunu yapmasına izin vermeyin! Her zaman haklı olamazsınız… Haklıysanız bile bunu egonuza hizmet edecek şekilde yaşamanız ile karşınızdaki sizi anlasın diye kendinizi anlatmaya çalışmanız arasında fark vardır.

Unutmayın ki karşınızdaki sizin rakibiniz değil, takım arkadaşınızdır!

Uzman Klinik Psikolog Romina Kuyumcuoğlu Psikolog
Romina Kuyumcuoğlu // Uzman Klinik Psikolog - Haliç Üniversitesi Psikoloji lisans eğitiminin ardından aynı üniversitede Klinik (Uygulamalı) Psikoloji yüksek lisansı yaparak uzmanlık eğitimini tamamladı. ... Devam