Koç Burcunun olumlu ve olumsuz genel özellikleri

Koç

12 burcun ilki olan Koç burcu Zodyak’ın başında yer alır. Güneş, her bahar bu burcu 20 Mart-19 Nisan tarihleri arasında ziyaret eder. Yıldız haritanızda Koç burcu gezegen yerleşimine sahip olmasanız da pek çok gezegen yıl boyunca Koç burcundan geçerek onun yakıcı enerjisini harekete geçirdiği için bu burcun enerjisini anlamak önemlidir. İşte, Koç burcuna dair bilinmesi gereken önemli özellikler…

Koç burcunun özellikleri (21 Mart – 20 Nisan)

 • Sembolü: Koç
 • Elementi: Ateş
 • Niteliği: Kardinal
 • Yönetici gezegeni: Mars (savaş ve enerji gezegeni)
 • Renk: Kırmızı
 • Gün: Salı
 • Uğurlu sayılar: 1,9
 • Uğurlu taşları: Opal, Turmalin, Yakut, Jasper, Akik
 • Vücutta tekabül ettiği yer: Baş ve yüz
 • Olumlu özellikleri: Enerjik, cesaret verici, durdurulamaz, cesur, adanmış, kahraman, şefkatli
 • Olumsuz özellikleri: Kibirli, benmerkezci, itkisel, buyurgan, inatçı, umursamaz, kıskanç
 • En sevdiği şeyler: Rekabetçi oyunlar, rahat giysiler, yolculuk, tartışmak, kendini şaşırtıcı sözlü ve fiziksel kahramanlıklarla ifade etmek, liderlik, fiziksel güçlükler, spor
 • Nefret ettiği şeyler: Görmezden gelinmek, dar alanlar, kaybetmek, “hayır” kelimesi, hareketsizlik, gecikmeler
 • Gizli tutkuları: Bir numara olmak
 • Güçlü yanları: Cesur, kararlı, öz güvenli, coşkulu, iyimser, dürüst, tutkulu olmaları
 • Zayıf yanları: Sabırsız, dengesiz, çabuk öfkelenen, saldırgan olmaları

Koç burcunun kişisel özellikleri

Burçlar üç farklı niteliğe göre gruplanır: Kardinal (öncü), değişken ve sabit burçlar. Koç burcu dört kardinal burçtan biridir. Bu burçlar mevsimleri başlatır. Koç, baharı; Yengeç, yazı; Terazi, sonbaharı; Oğlak ise kışı başlatır. Bu burçlar özgün olmayı severler ve yaptıkları her şeyde birinci olmayı isterler. Akım belirleyicidirler; arkadaş ortamlarında partileri, organizasyonları onlar başlatan onlardır.

Zodyak’ın ilk burcu olan Koç burcunun varlığı her zaman enerjik ve çalkantılı bir başlangıca işaret eder. Koç burçları çalışma ortamlarında da arkadaş ortamlarında da her zaman hareket, hız ve rekabet peşindedir; her şeyde birinci olmaya çalışırlar. Yönetici gezegenleri Mars’ın ateş elementine ait olması nedeniyle Koç burcu en aktif burçlardan biridir. Zaman zaman düşünmeden de olsa harekete geçmek onların doğasındadır.

Güneş, Koç burcuna olağanüstü organizasyon becerileri verir: Öğlen arasından önce tek seferde birden fazla işi bitirmeyi beceremeyen bir Koç burcuyla karşılaşma ihtimaliniz düşüktür. Amaçları için mücadele etmeyi görev edinir, birlikteliğe ve takım çalışmasına önem verirler.

Koç burcu insan vücudunda başı yönetir ve başla birlikte harekete geçer. Kelimenin tam anlamıyla başları dik yürürler. Doğal olarak cesurdurlar ve bir şeyi denemekten ya da risk almaktan nadiren korkarlar. Hangi yaşta olursalar olsunlar bir gencin gücüne ve enerjisine sahip olurlar; verilen herhangi bir görevi çabucak yerine getirirler.

İlginizi çekebilir: Burçlara göre seyahat rehberi: Bir sonraki tatil planınızı burcunuza göre yapın

Koç burcu kadınının özellikleri

Koş burcu kadını – Aşk

Koç burcu kadını âşık olduğunda dünyanın en çekici kadını gibi görünür. Duygularını tipik bir flört oyunu şeklinde gösterir ve uzun süre bekleyemez. Sevdiği kişiden bir hareket beklerken cinsel cazibesini göstermek için her şeyi yapar.

Koç burcu kadını – Cinsellik

Koç burcu kadınının libidosu yüksektir ama sadece doğru zamanda cinsel isteğini göstermeyi tercih eder. Kendini ne kadar çekici hissettiği çoğu zaman davranışlarından anlaşılır olsa da cinsel hayatının mümkün mertebe gizli kalmasını ister. Cinsellik konusunda içgüdülerinin farkındadır ve fiziksel yakınlaşma sırasında epey duygusuz olabilir: Cinsel ihtiyaçlarını karşılamayan bir erkekle evlenmek ve çocuk yapmak şöyle dursun, herhangi bir şekilde romantik bir ilişkiyi sürdürmek onlar için imkansızdır.

Koç burcu kadını – İlişkiler

Koç burcu kadını eğer aşıksa sadakatli biri olur ve her zaman sevdiği kişinin yanındadır. Pek çok durumda Koç burcu kadınının iki kişi için yeteri kadar enerjisi vardır. Lakin eğer aşık değilse ilişkisi son derece gelgitli olur. Özgürlüğüne düşkündür; duygularını çok fazla gösteren birine karşılık veremeyeceğini düşündüğü anda kolayca ilişkiyi bitirir.

Koç burcu kadınının sevdiği ve sevmediği şeyler

Koç burcu kadını sağlıklı bir libidosu ve güçlü düşünceleri olan, samimi ve tutkulu biridir. Yine de inatçı ve sabırsız olabilir. En büyük kusurları, başkalarının kendi işlerini kendileri yapma ihtiyacını anlamamalarıdır. Bu da karışmaması gereken işlere karışmasına yol açabilir.

Koç burcu kadınına ne hediye alınır?

Koç burcu kadını sade ve açık renkli pratik hediyeleri sever. Giydiği her şey açık ve saldırgan olmayan bir biçimde cinselliklerini sergilemelidir. Mücevher almak iyi bir seçenek olmayabilir; ya çok severler ya da hiç sevmezler. Bununla beraber pahalı ve dikkat çekmeyen bir hediye alırsanız bunu bir yakınlık belirtisi olarak görürler.

Uplifers olarak Koç burçları için Trendyol’da oluşturduğumuz koleksiyonu incelemek için tıklayın.

Koç burcu kadını hakkında detaylı bilgi için tıklayın: Koç Burcu Kadını Özellikleri: Koç Kadınını Yakından Tanıyın

Koç burcu erkeğinin özellikleri

Koç burcu erkeği – Aşk

Koç burcu erkeği âşıksa eğer öyle ya da böyle anlarsınız. Bu durumdayken davranışlarının iki ucu vardır. Bir savaşçı olarak aşkı için, istediği kişinin kalbi için savaşma ihtiyacı hisseder ve bu yolda onu hiçbir şey durduramaz. Yani ilgilendiği kişinin dikkatini kazanma çabasında ısrarcıdır. Diğer uçta ise Koç burcu erkeği kendi duygularını anlamaktan aciz bir adama dönüşür. Bu da onu mesafeli, hatta öfkeli hale getirir. Ne hissettiğini anlatamaz, konuşma yetisini kaybetmiş birine döner.

Koç burcu erkeği – Cinsellik

Bir Koç burcu erkeği her zaman cinselliğinden emindir. İlk adımı atmaktan çekinmez ve bedenine güvenir. Partnerinin onun vücuduna ilgi göstermesinden hoşlanır ve vücudunu sergileyecek kadar kendinden emindir. Kötü özelliği ise fazlasıyla sabırsız olmasıdır.

Koç burcu erkeği – İlişkiler

Genel olarak Koç burcu erkeği için ilişkiler kolay değildir. Sevgilisiyle iletişim kurmak, merhamet duymak ve iki kişi için düşünmek gerektiğinde zorlanırlar. Her şeyi tek başlarına yapmayı severler ve onların liderliğini takip edecek kadar enerjik bir sevgili bulmanın zor olduğunu düşünürler. Koç burcu erkeğiyle sağlıklı bir ilişki yaşamak istiyorsanız, maddi ve manevi anlamda bağımsız kalabilmeniz önemlidir.

Koç burcu erkeğinin sevdiği ve sevmediği şeyler

Koç burcu erkeği çekici, güçlü ve özgüvenlidir. Yeni ve heyecan verici şeylere her zaman hazırdır. İlk adımı atmaktan çekinmez. Bununla beraber kendinden başka kimse için pek bir şey hissetmez. Kaba, bencil ve itkisel olabilir. Her ilişkiye kendi üstünlüğünü ispat edeceği bir savaş arenası muamelesi gösterebilir.

Koç burcu erkeğine ne hediye alınır?

Keskin, kırmızı renkli şeyleri severler. Hediye olarak bir İsviçre çakısı, bir alet seti alabilirsiniz. Erkeksiliğini vurgulayan hediyeler hoşuna gider. Alacağınız hediye üzerinde çok düşünmeye gerek yok; o da sizinki üzerinde çok düşünmeyecektir.

Uplifers olarak Koç burçları için Amazon’da oluşturduğumuz koleksiyonu incelemek için tıklayın.

Koç burcu erkeği hakkında detaylı bilgi için tıklayın: Koç Burcu Erkeği Özellikleri: Koç Erkeğini Yakından Tanıyın

Koç burcunun burç uyumu

Koç burcunun en iyi anlaştığı burçlar İkizler, Yay ve Aslan’dır.

 • İkizler – Koç uyumu: Koç-İkizler ilişkisi her zaman hareket ve heyecan dolu enerjik bir ilişkidir. Koç ve İkizler, birlikte bilgiye olan açlıklarını gidermeyi, bir şeyler keşfetmeyi çok seveceklerdir. Cinsel açıdan ise Koç burcu yönetmeyi severken, İkizler burcu yenilikçi yönünü deneme fırsatına bol bol sahip olacağı için çok mutlu olacaktır.
 • Yay – Koç uyumu: Yay burcu, Koç burcunun doğal zevklerine hitap eden bir diğer enerjik burçlardan biridir. Her ikisi de sosyalleşmeyi sever, hareketli ve içgüdüseldir. Bu nedenle ilişkileri eğlence ve yeni keşiflerle dolu olacaktır. Ayrıca ten uyumları da son derece yüksektir; aralarındaki bu uyum ilişkilerine de yansıyacaktır.
 • Aslan – Koç uyumu: Eğer Aslan’la Koç, sahne ışığını paylaşmayı, almak kadar vermeyi öğrenebilirseler ilişkileri son derece enerjik ve özel bir birliktelik olur. Ayrıca cinsel açıdan da son derece uyumlu oldukları için aktif ve macera dolu bir cinsel hayatları olur.

Koç burcu, Başak, Oğlak ve Boğa burçlarıyla anlaşmakta zorlanabilir.

 • Başak – Koç uyumu: Koç burcunun liderlik arzusu, Başak burcunun kılı kırk yaran, eleştiren tarafıyla çatışır. Aynı zamanda cinsel enerjileri de birbirinden farklıdır. Koç burcu oldukça cesur ve girişkenken, Başak burcunun cinsel enerjisini açığa çıkarabilmesi için zamana ve sabra ihtiyacı vardır. Bu ilişki ancak her iki taraf da sabırlı olursa başarılı olabilir.
 • Oğlak – Koç uyumu: Koç burcu da Oğlak burcu da doğuştan liderdir ama ikisinin liderliği farklı yöndedir. Para konusunda kavga etme ihtimalleri yüksektir çünkü Koç burcunun müsrif bir tarafı varken Oğlak burcu daha tutumludur. Ayrıca Koç burcu çeşitliliği ve yeniliği severken Oğlak burcu geleneklere sadıktır; bu da yine anlaşmazlığa yol açar. Kısacası bu iki burç her açıdan uyumsuzdur.
 • Boğa Koç uyumu: Boğa burcu ve Koç burcunun hayata yaklaşımları birbirinden farklı olduğu için uzlaşmakta zorlanırlar. Koç burcu enerjik ve sürekli koşturmaca halindeyken Boğa burcu yavaştır ve harekete geçmek için acele etmez. Koç burcu macerayı ve yeni şeyler denemeyi severken Boğa burcu evde oturmayı tercih eder. Boğa burcu para kazanmaya önem verirken Koç burcu daha ziyade parayı harcamakla ilgilenir; yani para da çoğu zaman kavga konusu olur. Her ne kadar her iki taraf da üzerine düştüğünde bir dengeyi tutturabilseler de çoğu Boğa-Koç birliktelikleri kısa süreli olma eğilimindedir.

Koç-Koç ve Koç-Terazi uyumu ise belirsizdir.

 • Koç Koç uyumu: Aynı burçtan pek çok birliktelikte olduğu gibi iki Koç bir araya geldiğinde enerjik, harika bir ilişki de olabilir korkunç bir ilişki de. Çünkü hiçbiri ilişkideki yardımcı rolü oynamak istemez. Taraflar zaman zaman kontrolü diğerinin eline bırakmayı öğrenebilirseler uzun süreli bir ilişki olabilir.
 • Terazi Koç uyumu: Koç burcuyla Terazi burcu çoğu zaman başlangıçta aralarında güçlü bir bağ olduğunu düşünürler. Ayrıca her ikisinin de libidosu yüksek olduğu için birbirlerini cinsel açıdan da cazip bulabilirler. Ancak eğer Koç burcu ilişkinin diğer bölümlerinde eğlencesine düşkün olan Terazi’den çok fazla şey talep ederse Terazi’nin oynak ibresi daha güzel olanaklara doğru yönelir. Bazen fiziksel bağ ilişkiyi sürdürmeye yetse de ilişkinin akıbeti birbirlerinin eksikliklerini tamamlamalarına bağlıdır.

Koç – Koç uyumu

İki dinamik Koç burcunun bir araya gelmesi, tüm zamanların en mükemmel çiftlerinden birini oluşturabilir. Ne var ki, her ikisi de oldukça benmerkezci ve rekabetçi olduklarından, “gerçek olamayacak kadar iyi” söylemine uygun şekilde “gerçek olmayı” başaramayabilirler.

Koç – Boğa uyumu

Koç ve Boğa bir araya geldiğinde kurulacak ilişki “huzursuz” kelimesiyle tanımlanabilir. Hayatı yavaş ve derinlemesine yaşamayı, bilgiyi tüm duyularıyla almayı ve uzun uzun işlemeyi seven Boğa, Koç’u çok hızlı bulurken; Koç da Boğa’nın ağırlığı ve düşük temposundan yorulabilir. Ancak dünyayı birbirlerinin gözlerinden görmeyi başarabilirlerse, bu ilişkinin yürüme ihtimali vardır. Koç, Boğa’nın çıkmazlarından kurtulmasına yardımcı olabilir. Boğa ise Koç’a biraz yavaşlamanın ve hayattan zevk almanın yollarını öğretebilir.

Koç – İkizler uyumu

Koç ve İkizler ideal partnerlerdir. Her ikisi de yaptıkları her şeyde oyuncu bir tavır takınırken, hızlı ama özenli bir yaklaşıma sahiptir. Birlikte çıkacakları spontane yolculuklar, katılacakları sportif aktiviteler ve tüm sosyal çevrelerini ağırladıkları partiler, bu ikilinin bir çift olarak ışıldayacakları alanlardır.

Koç – Yengeç uyumu

Koç ve Yengeç’in gökyüzündeki yerleşimi, bu ilişkinin zorlu olabileceğinin sinyallerini verir. Koç da Yengeç de olaylara büyük pencereden bakmayı sever. Başlangıçlar konusunda genellikle iyidirler ancak devam edebilmek için birbirlerinin desteğine ihtiyaç duyabilirler. Güçlerini birleştirirlerse, zorlukların üstesinden harika bir şekilde gelebilirler. Ne var ki zaman zaman Yengeç’in tatlı, düşünceli duyarlılığı Koç’un ateşli, hızlı tempolu rekabetiyle çelişebilir. Birbirilerinin duygusal sürelerine saygı gösterebilirlerse, ilişkileri devam edebilir.

Koç – Aslan uyumu

Aslan ve Koç burcu genellikle uyumlu bir ikilidir. Maceradan keyif alan, vizyonlarını gerçekleştirmek için hırslı adımlar atmaktan çekinmeyen ve büyük projelerin insanı olan Koç ve Aslan, aynı zamanda hayatta hızlıca yol almak isterler. Ancak her ikisi de baskın karakterlere sahip oldukları için, ilişkiyi sürdürebilmek adına sırayla hareket etmeyi öğrenmeleri gerekir.

Koç – Başak uyumu

Başak ve Koç ilişkisi belirsizlikler taşır. Koç dürtüsel ve rekabetçidir; Başak ise. düşünceli ve hassas. Pek fazla ortak yönleri olmayan bu ikiliden Koç, Başak’ın organize etme ve altyapı oluşturma yeteneğine hayranlık duyarken; Başak da Koç’un hızlı aksiyon almasından etkilenebilir. Birbirlerine ilham verdikleri sürece ilişkilerini de sürdürebilirler.

Koç – Terazi uyumu

Koç ve Terazi, gökyüzüne göre zıt burçlardır. Bu nedenle tıpkı bir elmanın iki yarısı gibi birbirlerini tamamlayabilecekleri gibi, farklı dünyaların insanı da olabilirler. Koç burcu rekabet konusunda oldukça tutkuludur; ilişkide ise yalnızca “eğlence amaçlı” kavgalar çıkarabilir. Terazi ise uyumlu her durumda çatışmalardan kaçınmaya çalışır. Birbirlerinin zıtlıklarına alan açmayı başardıkları sürece dinamik bir ikili olacaklardır.

Koç – Akrep uyumu

Aksiyon odaklı, dinamik ve ateşli Mars tarafından yönetilen bu iki burç bir araya geldiklerinde isteklerinin peşinde yorulmadan koşabilirler. İlişkide Koç daha çocuksu, oyuncu ve neşeli bir tavır takınır; Akrep ise derin bir bağlılık, adanmışlık ve dönüşüm peşindedir. Başlangıçta yakınlaşmaları zor olmasa da, aynı sayfada kalabilmek için uğraşmaları gerekecektir.

Koç – Yay uyumu

Koç ve Yay ideal bir ikilidir; oldukça doğal, keyifli ve uyumlu bir ilişki kurabilirler. Her ikisi de aksiyon odaklıdır, kolayca harekete geçebilirler ve hayattan zevk almak konusunda isteklidirler. Anlaşmazlıklar genellikle, dürtüsel ve hızlı Koç’un, karar vermeden önce olabildiğince fazla bilgi toplamak için çabalayan Yay’ın yavaşlığını sorun etmesiyle ortaya çıkar.

Koç – Oğlak uyumu

Koç ve Oğlak, ne yazık ki çok da uyumlu bir ikili değildir. Her ikisi de oldukça işbitiricidir; inisiyatif almaktan ve zorlukların üstüne gitmekten çekinmezler. Bir araya geldiklerinde dağları yerinden oynatabilecek güçte olurlar. Ne var ki, Koç işlerini hızlıca halletmek ister; Oğlak ise adım adım ilerlemeyi tercih eder. Hızları konusunda senkronize olabildikleri sürece durdurulamaz bir ikili olurlar.

Koç – Kova uyumu

Kova ve Koç oldukça kolay anlaşabilen bir ikilidir. Her ikisi de özgür ruhlu, bağımsız ve kendi yolundan gitmeyi seven karakterlere sahiptir. Birbirlerinden öğrenebilecekleri çok şey vardır; Kova, Koç’tan hızı öğrenecek ve hayallerine doğru koşarken takip etmek konusunda sorun yaşamayacaktır.

Koç – Balık uyumu

Koç ve Balık ilişkisini tek kelimeyle tanımlamamız gerekirse “gel-gitli” diyebiliriz. Koç burcu, başarı odaklı, bağımsız bir yapıdadır; Balık ise kendini akışa bırakmayı sever. Koç, karşısına çıkan sorunlarla hemen ilgilenmek ve onları çözmek ister; Balık ise bu konuda Koç’a çok da yardımcı olamaz. Olayları birbirlerinin bakış açısıyla görmeyi başarabilirlerse, Koç, Balık’a kendini nasıl motive edebileceğini öğretirken, Balık da Koç’a sakinleşmenin ve gerçek tutkusunu keşfetmenin yollarını gösterebilir.

Koç burcuna uygun meslekler

Koç burcu parlak fikirler üretmeyi ve insanları fikirlerinin peşinden sürüklemeyi sever. Zodyak’ın en rekabetçi burcu olmasının yanında aynı zamanda ilk burcudur ve yaptıkları her işte ilk olmayı severler. Zorluklarla karşılaşmaktan keyif alırlar. Kendi alanlarında bir liderin sahip olması gereken cesarete sahiptirler. “Yönetici gezegeni Mars olan Koçlar, lider ruhları sayesinde itfaiyeci, ordu çalışanı, mühendis, antrenör, şovmen, kasap, marangoz, cerrah, matematikçi, müzisyen, mühendis, satışçı, elektronik mühendisi, dişçi olabilirler.”

İlginizi çekebilir: Yıldızlar aslında hangi işi yapmamız gerektiğini söylüyorlar

Koç burcu ünlüler

 • Leonardo da Vinci,
 • Vincent van Gogh,
 • Emma Watson,
 • Jackie Chan,
 • Robert Downey Jr.,
 • Lady Gaga,
 • Charlie Chaplin,
 • Mariah Carey,
 • Kristen Stewart,
 • Elton John,
 • Keira Knightley,
 • Quentin Tarantino,
 • Marlon Brando,
 • Victoria Beckham,
 • Sarah Jessica Parker,
 • Eric Clapton,
 • Ronaldinho,
 • Maria Sharapova

Eğer astronomik mutluluklar için astrolojik öneriler almak istiyorsanız, Uplifers’ın günlük burç yorumlarını takip edebilirsiniz.