Yıldızlar aslında hangi işi yapmamız gerektiğini söylüyorlar

Hızlı yaşamın beraberinde getirdiği ve son zamanlarda çok popüler olan hatta onu da tükenme aşamasına getirdiğimiz bir rahatsızlığımız var; tükenmişlik sendromu. Tükenmişlik sendromunun ne olduğunu hemen hepimiz bilir durumdayız ama bir kez daha tanımlamakta fayda var: Fazla çalışma ile ortaya çıkan aşırı duygusal yorgunluk ve bunun sonucunda iş ve sorumluluklarını yerine getirememe durumu.

Tükenmişlik sendromunu insanlık ırkı olarak toplu bir şekilde yaşıyor olmamızın temel nedeni; teknolojinin hayatımızın merkezinde konumlanmış olması. Teknolojinin nimetlerini maddi olanaklarımız yettiği sürece sömürdüğümüz kesin, ama teknolojinin de bizi sömürdüğü kesin. Çünkü teknoloji, merkezimizde olduğundan beri işi bitiremez olduk, iş bitmez oldu. Arkadaşlarımızla eğlenmek için dışarı çıktığımızda, evimizde bir film izlemek istediğimizde ya da kendimizle baş başa kalıp bir kitap okumak istediğimizde iş, telefondan bize ulaşmayı ve bizi bulunduğumuz o güzel andan koparmayı başarıyor. Bu da, zaten pek de aşığı olmadığımız işimize karşı, iş arkadaşlarımıza karşı doldurulamaz bir duyarsızlık yaşamamızın kapılarını aralıyor. Bazı şanslı insanlar var, onlar hep hayal ettikleri işi hayal ettikleri şekilde yapabiliyorlar ve o şanslı kitlenin bu sendromdan pek de etkilenmediğini düşünüyorum, çünkü onlar için çok olmayan yok değil asla.

burçlar
Peki meslek seçiminde doğru mesleği bulmak için burçlardan yardım alabileceğinizi biliyor muydunuz?

Eminim pek çoğunuz haftada en az 1 kez ne işim var benim burada diyordur, kendini bulunduğu yere ait hissetmiyordur. Peki, mesleğinizi seçerken hiç burçlarınızı dinlediniz mi? Çünkü yıldızlar aslında bize hangi mesleklere yoğunlaşmamız gerektiğini söylüyorlar. Kim bilir, belki yıldızları dinlersek biz de o şanslı insanlar arasındaki yerimizi alabiliriz.

Koç ve yükseleni Koç olanlar 

Koç, gücün burcudur ve efor ya da güç gerektiren iş neredeyse onlar da oradadır. Koç, diğerlerinden önce kendini düşünür, çünkü diğerlerini mutlu etmek için önce bireysel anlamda mutlu olunması gerektiğini bilecek kadar olgundur. Yönetici gezeni Mars olan Koçlar, lider ruhları sayesinde itfaiyeci, ordu çalışanı, mühendis, antrenör, şovmen, kasap, marangoz, cerrah, matematikçi, müzisyen, mühendis, satışçı, elektronik mühendisi, dişçi olabilirler.

Boğa ve yükseleni Boğa olanlar

Çeşitliliği bünyesinde barındıran Boğa aynı anda birden fazla alanda başarılı bir şekilde çalışabilen nadir burçlardandır. Uzlaştırıcı, yaratıcı özellikleri ile ön planda olan boğalar, takım liderliği, yaşam koçluğu, iş adamı, şarkıcı, finansal danışman, dadı, hemşire, biyolog, moda tasarımcısı, mimar, amatör, güzellik uzmanı, dansçı, şair, restoran işletmecisi, kuaför olabilirler.

İkizler ve yükseleni İkizler olanlar

Çevrenizdeki meraklı tipleri bir düşünün, çoğu İkizler çıkacaktır. İkizlerin bu merak dürtüsü iletişim, araştırma gibi konular üzerine yoğunlaşmalarını ve monotonluktan uzaklaşmalarını sağlar. Bundan dolayıdır ki, İkizler ağırlıklı olarak muhabir, reklamcı, gazeteci, halkla ilişkiler uzmanı, medya çalışanı, öğretmen, hukukçu, radyocu, sihirbaz, dj, editör, çevirmen, bilim adamı, matematikçi olurlarsa daha mutlu bir iş hayatı yaşayabilirler.

Yengeç ve yükseleni Yengeç olanlar

yazar
Yengeç burçları insan ruhuna çıplak elle dokunabilirler. Bu bağlamda sanat tarihçisi, yazar ve psikolog gibi meslekler onlara uygun mesleklerden birkaçı olabilir.

Merhamet duyguları tavan yapmış burçtur ve insan ruhuna çıplak elle dokunabilen bir yetenekleri vardır. Bundan dolayıdır ki, insanlık için var olan iş kollarında başarılı olmaları ve tükenmişlik sendromundan uzak kalmaları olasıdır. Psikolog, yazar, koleksiyoner, küratör, tarihçi, anaokulu öğretmeni, çevreci, mimar, müzisyen, çocuk bakıcısı, can kurtaran, aile planlamacısı, hemşire, diyetisyen, doktor, sanat tarihçisi olabilirler, güzel de olurlar.

Aslan ve yükseleni aslan olanlar

Aslan için önce kendisi, sadece kendisi vardır. Onun yönetici gezegeni Güneş’tir ve diğer her şey onun çevresinde döner. Emir almaktan pek de hoşlanmayan aslanlar görsel anlamda tatmin olacakları işleri tercih ederek tükenmişlik sendromundan biraz da olsa uzak durabilirler. Aslanlar, profesyonel sporcu, model, mimar, otel yöneticisi, politikacı, animatör, rehber, reklamcı, oyuncu, borsacı, halkla ilişkiler uzmanı, organizatör, cerrah, yönetmen olabilirler.

Başak ve yükseleni başak olanlar

Nerede bir sabır abidesi görsek, nerede titiz ve dikkatli birine rastlasak o muhakkak Başak burcudur. Başaklar detay gerektiren, analiz yeteneklerini kullanabilecekleri işlerde mutlu olabilirler: Memur, marangoz, yazar, peyzaj mimarı, hemşire, psikolog, kitapçı, ekonomist, eleştirmen, müfettiş, şifacı gibi…

Terazi ve yükseleni Terazi olanlar

Güzelliğin gezegeni Venüs, Terazi burcunun da yönetici gezegenidir ve bu burcun en belirgin özelliklerinden biri de uzlaştırıcı yapısıdır. Bu nedenle güzellik ve uzlaşma konularını kapsayan işlerde Teraziler burcu insanlarının daha mutlu olabileceği su götürmez bir gerçektir. İç mimar, dekoratör, diplomat, hukukçu, model, magazinci, kimyager, kariyer danışmanı, antikacı, güzellik salonu çalışanı ya da işletmecisi, tasarımcı, politikacı, noter, hakim, hakem, konfeksiyoncu olabilen Teraziler’e tükenmişlik sendromu daha az uğrayabilir.

Akrep ve yükseleni Akrep olanlar

Birinin Akrep Burcu olduğunu öğrendiğimizde ya ondan koşarak uzaklaşırız ya da ona koşarak yakınlaşırız. Akrep için hayatın gri renkleri yoktur ve gizliliğin ön planda olduğu, rekabete dayalı bir dünyası vardır. Bu nedenle burcu ya da yükseleni Akrep olanların polis, dublör, dedektif, psikolog, analist, dalgıç, laborant, terapist, borsacı, polis, borsacı, yargıç olmaları ve bundan keyif almaları muhtemeldir.

Yay ve yükseleni Yay olanlar

Bilimin gezegeni Jüpiter’in yönetici gezegen olmasından dolayı Yaylar, bilime, öğrenmeye çok önem verirler. Bu nedenle onların yabancı dil öğretmeni, çevirmen, avukat, danışman, jokey, profesör, bakan, eczacı, psikolog, jüri üyesi, senatör, sporcu, öğretmen, pasaport memuru, hakim olmaları hayatlarında hiç çalışmıyormuş gibi hissettirecek kadar sevdiği mesleklerinin olmasını sağlayabilir.

Oğlak ve yükseleni Oğlak olanlar

Hele bir sulu şaka yapın Oğlak burcuna, ağzınızın payını bir güzel alırsınız. Ciddiyetin, kuralların bolca yer aldığı, duyguların son planda kaldığı Oğlak burcu için ideal meslekler şunlar olacaktır: Sendikacı, borsacı, disiplin kurulu başkanı, arkeolog, mimar, icra memurluğu, kimyagerlik, kariyer danışmanı, çiftçi, müteahhit, jeolog, tarihçi, marangozluk.

Kova ve yükseleni Kova olanlar

Uranüs ve Satürn tarafından paylaşılamayan Kova, kuralcı bir doğaya ama bir o kadar da farklı ve özgür bir dünyaya sahiptir. İnsanlığın geneline iyi gelebilecek her türlü organizasyon Kovalar için tükenmişlik sendromu da neymiş denilmesine neden olacaktır. Kovalar uzay bilimci, astronot, yoga eğitmeni, fotoğrafçı, pilot, astrolog, uçak mühendisi, elektrikçi, mucit, radyolog, sosyal medya uzmanı, terzi, teknik ressam olduklarında daha mutlu olabilirler.

Balık ve yükseleni Balık olanlar

hayal gücü
Balık burcundan olan insanların muazzam bir hayal güçleri vardır.

Kova dışında Balık da iki adet yönetici gezegene sahiptir: Jüpiter ve Neptün. Bu iki gezegen Balıklar’ın hayal güçlerinin muazzam olmasını sağlar. Bu nedenle Balıklar teknik olmayan, ağır çalışma koşulları barındırmayan işlerde hem mutlu olup hem mutlu edebilirler. Sanatçı, hayır kurumu çalışanı, tasarımcı, balıkçı, balerin ya da balet, öykü anlatıcısı, medyum, sihirbaz, aktör, operet, barmen, seyahat danışmanı olmaları Balıklar’ı olası bir tükenmişlik sendromundan koruyabilir.

Eğer hala nefret ettiğiniz bir işte çalışıyorsanız belki de yıldızları dinlemenin vakti gelmiş demektir.

Serpil Şahin
Serpil Şahin, üniversite yıllarından beri medya işi ile ilgileniyor. Radyo ve TV ile başlayan yolculuk, İstanbul’a döndüğünde gazete ve dergi ile devam eder. Bir ... Devam