Evden çalışırken zihinsel sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak ipuçları

Günümüzde, gelişen teknoloji ve değişen çalışma dinamikleri, evden çalışma şeklinin giderek yaygınlaşmasına neden oldu. Bu çalışma modeli, esneklik, özgürlük, rahat çalışma saatleri gibi avantajlar sağlarken, evde geçirilen uzun saatler, hareketsiz yaşam, iş-özel hayat dengesizliği gibi zorlukları da beraberinde getirdi. Dolayısıyla tüm bu faktörler home-office çalışan kişilerin yoğun stresle baş etmelerine ve zihinsel sağlıklarını tehlikeye atan pek çok durumla karşılaşmalarına zemin hazırladı. Bugün evden çalışan pek çok kişi, çeşitli zorluklar yaşamaya devam ediyor.

Biz de bu yazımızda evden çalışırken zihinsel sağlığı korumanın yollarını ve bu süreci daha verimli, daha mutlu bir şekilde yönetmenin detaylarını ele almak istedik. İşte evden çalışırken zihinsel sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak ipuçları:

Rutin oluşturun ve sabah ritüelleri geliştirin

Gününüzü belli bir rutin etrafında planlamak, beyninizi çalışma moduna geçirmenize yardımcı olurken, kendinizi daha rahat, daha huzurlu hissederek çalışmaya başlamanıza da zemin hazırlar. Sabahları bilgisayar başına geçmeden önce kendinize zaman ayırmak için normal saatinizden biraz daha erken kalkın ve kendi ritüellerinizi oluşturun.

Örneğin, sabahları meditasyon veya derin nefes egzersizleri yapmak, zihinsel olarak sakin ve odaklı bir şekilde güne başlamanıza yardımcı olabilir. Bu pratikler, zihni sakinleştirerek gün boyunca daha iyi bir konsantrasyon sağlayabilir. Meditasyonla güne başlayıp, birkaç esneme hareketi ile bedeninizi rahatlatıp, dilerseniz sabah sayfaları (morning pages) yazıp, daha sonra kahvaltı ve kahve keyfi yapıp işlerinize öyle başlayabilirsiniz. Kendinize iyi gelen ritüelleri bulun.

İlginizi çekebilir: Günlük rutin oluşturma ve günü planlama rehberi: Üretken bir günün formülü

Düzenli mola verin ve hareket edin

Uzun süre masa başında oturmak zihinsel yorgunluğa ve düşük enerji seviyelerine yol açabilir. Her saat başı kısa molalar vererek göz egzersizleri yapabilir veya birkaç dakika boyunca esneme hareketleri yapabilirsiniz. Ayrıca düzenli egzersiz yapmak, endorfin salgısını artırarak zihinsel sağlığınızı da desteklemeye yardımcı olur.

Hem fiziksel hem zihinsel sağlığınızı korumak ve evden çalışırken motivasyonunuzu yüksek tutmak, verimliliğinizi artırmak için hareketi mutlaka rutininize ekleyin. Yalnızca sabah ya da akşam değil gün içinde de verdiğiniz aralarda hareket edin, eğer unutmaktan endişe ediyorsanız saat başı alarm kurabilir, hatırlatıcınıza not ekleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Güne vücudunuzu esneterek başlayın: Kolayca uygulayabileceğiniz esneme hareketleri

Çalışma alanınızı özelleştirin ve düzenleyin

Evde bir çalışma alanı oluşturmak, iş ve kişisel yaşam arasındaki sınırları netleştirmenize yardımcı olabilir. Rahat bir masa ve sandalye, iyi bir aydınlatma ve kişisel dokunuşlarla dolu bir çalışma ortamı, motivasyonunuzu artırabilir. Alanınızı düzenlerken akıllı depolama sistemlerinden faydalanabilirsiniz, ayrıca ergonomik tasarımları da değerlendirebilirsiniz. Bu sayede fiziksel sağlığınızı korumak için de gerekli önlemleri almış olursunuz.

Eğer evinizde bir çalışma odası yoksa, evinizin müsait bir odasında veya salonun bir kenarında kendinize bir çalışma alanı yaratabilirsiniz. Bu konuda size ilham olması için şu yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Ergonomik çalışma ortamı nasıl yaratılır?

Uplifers ekibinden evde sağlıklı ve verimli çalışma alanı oluşturma ipuçları

Bilgisayar başındaki zamanınızı iyi yönetin

Evden çalışırken sürekli olarak bilgisayar ve telefonla iç içe olmak, dijital yorgunluğa neden olabilir. Bu da halihazırda yaşadığınız stresi daha da artırabilir. Bu nedenle zamanınızı iyi yönetmeniz, ekran karşısında geçirdiğiniz süreyi idareli kullanmanız gerekir. Örneğin, gün içinde belli zaman aralıklarında maillerinizi kontrol etmek ve cevaplamak için saat dilimi ayarlayın, toplantılarınız için ayrı bir zaman dilimi belirleyin, kağıt üzerinde çalışabileceğiniz fırsatları değerlendirin, böyle zamanlarda ekranı kapatın ve kağıt-kalemle fikirlerinizi, projelerinizi ya da herhangi bir konu için olası çözüm önerilerini yazmaya başlayın.

Mesai saatlerinizde yeterince ekranlara bağımlı olduğunuz için bu saatler dışında mümkün olduğunca gözlerinizi ve zihninizi dinlendirmek için doğada zaman geçirin, teknolojik aletlerden ara ara uzaklaşın.

Sosyal bağlantılarınızı sürdürmeye devam edin

Evden çalışırken, ofis ortamındaki gibi doğal sosyal etkileşimlerden yoksun kalabilirsiniz. Bu yüzden düzenli olarak meslektaşlarınızla veya arkadaşlarınızla iletişim kurmak, izole hissetmenizi engelleyebilir, zihin sağlığını korumanıza yardımcı olabilir. Sadece iş toplantıları için değil, düzenli sohbetler için de görüntülü konuşmalar yapabilir, kahve molalarınızda sohbet etmek için araşabilirsiniz.

İş arkadaşlarınızın yanı sıra diğer arkadaşlıklarınızı sürdürmeye, sosyal etkileşimlerinize mesai saatleri sonrasında zaman ayırmaya özen gösterin. Hafta içi akşamlarını ya da hafta sonlarını ekranlardan uzak, keyifli sohbet ortamlarında geçirin.

Açık havada zaman geçirin

Evde çalışma, dışarıda vakit geçirme fırsatlarını sınırlayabilir. Güneş ışığının ve dışarıdaki doğal ortamın havasının ruh halimizi olumlu etkilediği aşikar ancak evden çalışırken bu şansı kaybediyor olabiliriz. Dolayısıyla home office çalışıyor olsanız da kısa yürüyüşler yapmak için dışarı çıkabilir, mola verdiğinizde balkonda zaman geçirebilir, doğadan ve temiz havadan ilham alarak enerji seviyenizi yükseltebilirsiniz. Mis gibi çiçeklerin kokusu, rüzgarın hafif hafif dokunuşları ve kuşların cıvıltısı zihninize çok iyi gelebilir.

İlginizi çekebilir: Hepimizin ihtiyaç duyduğu orman banyosu nedir?

Hobilerinize zaman ayırın

Evden çalışırken boş zamanlarınızı hobilerle değerlendirmek, zihinsel dengeyi sağlamak açısından önemlidir. Kitap okuma, resim yapma, enstrüman çalma gibi aktiviteler zihin sağlığınızı desteklerken kendinizi çok daha iyi hissetmenize ve evdeki zamanınızı daha keyifli hale getirmeye yardımcı olabilir.

Hedef belirleyin ve kendinizi ödüllendirin

Kendinize günlük veya haftalık hedefler belirlemek, motivasyonunuzu artırabilir. Bir hedefi tamamladığınızda kendinizi ödüllendirmek, işinizi daha keyifli hale getirebilir. Bu ödüllendirme sistemi, zorlu zamanlarda sizi motive edebilir. Örneğin, can sıkıcı bir mail atmanız gerektiğinde, bunun stresine odaklanmak yerine sonrasında kendinize köpüklü bir kahve yapacağınıza odaklanmayı deneyin.

Mesai saatlerinize sadık kalın

Evden çalışmanın en büyük zorluklarından biri profesyonel ve kişisel hayat dengesini kurmak olabilir. Özellikle mesai saatlerine sadık kalmak konusunda… Zaten evdeyim, şu işi de bitireyim, bu da kalmasın diyerek normal mesai saatiniz bitmiş olmasına rağmen sık sık çalışmaya devam ediyorsanız, bu zihinsel sağlınızı tehdit edebilir. Dolayısıyla işiniz bitmemiş dahi olsa ya da son dakika bir iş de çıksa, ertesi gün onu önceliklendirerek mesainizi saatinde sonlandırabilir, kendinize ve sevdiklerinize zaman ayırabilirsiniz. Böylece zihinsel tazeliğinizi koruyabilirsiniz.

Ve en önemlisi de kendinize iyi bakmayı unutmayın. Beslenme düzeninize dikkat etmek, yeterli uyku almak ve stresten kaçınmak, genel ruh halinizi olumlu yönde etkileyebilir. Eğer tüm bunlara dikkat etmenize rağmen zihinsel sağlığınızı evden çalışırken korumakta zorluk yaşıyorsanız, profesyonel yardım almayı düşünebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Her gün işe başlarken uygulamanız gereken 8 şey

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!