Hepimizin ihtiyaç duyduğu orman banyosu nedir?

Orman banyosu denince aklınıza soyunup, ormanın ortasında bir küvete girmek gelmesin. Bu daha çok insanın kendini doğaya ve yeşile bırakması anlamına geliyor.

Orman banyosu aslında Japon hükümetinin 1982’de ortaya attığı ve şehirli nüfusa ormanları cazip kılmayı amaçlayan “shinrin-yoku” kavramının tercümesi. Orman banyosunun faydaları, sadece basit bir romantizmle sınırlı değil.

Uplifers olarak Japon kültürüründen gelen orman banyosunun faydalarını sıraladık:

1. İnsanı ait olduğu yere götürür

İnsan evrimi süresince zamanının yüzde 99’unu doğal bir çevrede geçirdi. Bugünlerde ise sadece ABD’de bile insanların yüzde 70’i yaşamını kentlerde geçiriyor ve doğada çok daha az vakit harcıyor. Örneğin ABD’de doğada yapılan serbest zaman aktivitelerinin süresi, geçtiğimiz 40 yıl içinde yüzde 35 azaldı. Tüm bu nedenlerle insanların kendilerini doğaya vermesi için daha fazla çaba harcaması gerekiyor.

Hepimizin ihtiyaç duyduğu orman banyosu nedir?
Önce görerek başlayın. Ayağınızın altındakileri görün ve sonra başınızı yukarı kaldırıp ağaçları, onların üstündeki hayvanları, güçlü dalları görün.

2. Stresi azaltır

Orman banyosu birçok stres kaynağı üzerinde olumlu etkilere sahip. Örneğin kan basıncını, anksiyeteyi ve stres hormonlarının seviyesini azaltıyor. İnsan kendini rahatlamış hissettiğinde ise parasempatetik sinir sistemi harekete geçiyor, yani beynin organizasyon, planlama, problem çözmeyle ilgili bölümleri yavaş çalışmaya başlarken keyif ve empati merkezi daha çok çalışıyor.

3. Doğanın iyileştirici gücünden yararlanmak mümkün hale gelir

Şehirde yaşayan insanların zaman zaman kendilerini doğadan kopuk hissetmeleri oldukça normal. Orman banyosu, insanın içindeki doğal dünya ile yeniden bağlantı kurmasını sağlar. Hipokrat’ın da referans verdiği doğanın iyileştirici gücünden yararlanmak için köklenmeyi, toprakla bağ kurmayı sağlar. Orman banyosunun sadece oksijen açısında zengin nefes alma imkanı sunması bile önemli bir fırsat.

4. Fişten çekilirsiniz

İnsanın kendini kandırmasına gerek yok. Eğer doğada olmanın faydalarından gerçekten yararlanmak istiyorsanız, sizi dış dünyaya bağlayan tüm teknolojik aletleri geride bırakıp doğayı beş duyunuzla hissetmeniz gerekir.

5. Ruhsal bir deneyim

Orman banyosu, insanın dikkatini kendisine çevirir ve zihinsel bir meditasyon fırsatı sunar. Tüm duyularınızı doğaya açmak, içgüdülerinizi geliştirmenizi sağlar. Doğanın haşmetini, gizemini ve üstünlüğünü anlamanızı sağlar. Algılarınız ve refleksleriniz daha açık hale gelir, kişisel farkındalığınız artar.

Hepimizin ihtiyaç duyduğu orman banyosu nedir?
Bir ağacın yaşı bile insana bilgelik, dayanıklılık ve uyum konusunda birçok şey öğretebiliyor.

6. Doğal güzellik, gerçek bir ilham kaynağıdır

Eğer yaratıcı olmak istiyorsanız, yaratıcılıkla iletişim kurun. Doğa geçmişte birçok sanatçıya ilham kaynağı oldu. Bugün hala birçok yazar ormana gidip, ilham için ağaçların sesini dinliyor, yazılarına odaklanıyor. Yapılan bilimsel bir araştırma da doğada üç gün geçiren kişilerin yaratıcılığının yüzde 50 arttığını gösteriyor.

7. Ağaçların kendi iyileştirici gücü vardır

Japon araştırmacılar, orman banyosunun olumlu etkilerinden birinin de ağaçların kokusundan geldiğini düşünüyor. Birçok ağaç, kendi yaydıkları aromatik kimyasallarla bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruma sağlıyor.

8. Ağaçlar öğreticidir

Yeryüzünün en yaşlı canlılarından biri de ağaçlardır. Dünyada 5 bin yıllık ağaçlar bile var. Bir ağacın yaşı bile insana bilgelik, dayanıklılık ve uyum konusunda birçok şey öğretebiliyor.

Beş adımda orman banyosu:

Önce görerek başlayın. Ayağınızın altındakileri görün ve sonra başınızı yukarı kaldırıp ağaçları, onların üstündeki hayvanları, güçlü dalları görün. Renklere ve dokulara odaklanın.

Daha sonra yaprakları hışırtısını, kuşların sesini, akan suyun gürültüsünü dinleyin. Doğaya kulak verin.

Toprağı hissedin. Ayağınızın altındaki ağaç köklerinin sağlamlığını, yaprakların yumuşaklığını hissedin.

Taze havayı ve doğanın aromatik kokularını koklayın. Yakınlaşın, yaprakları ve çiçekleri koklayın.

Çam yapraklarının veya ginko yapraklarının tadına bakın.

Kaynak:
MindBodyGreen

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!