Her gün işe başlarken uygulamanız gereken 8 şey

Sıradan bir iş gününün ilk saatleri, günün geri kalanındaki verimliliğiniz açısından kritik bir öneme sahiptir. Bu yüzden iş yerindeki sabah rutininize özen göstermelisiniz. Yazar ve iş yeri uzmanı Lynn Taylor, “Güne iyi bir başlangıç yapmak, kontrolü ele alabilmek daha iyi sonuçlar ve daha büyük başarılar elde etmek için kritik bir öneme sahip” diyor.

Aslında güne nasıl başladığınız, günün geri kalanı açısından belirleyici oluyor. Güne nasıl başladığınız sizi tamamen kontrolden de çıkarabilir, doğrudan odaklanmanıza da yardımcı olabilir. Eğer kendinize iyi bir sabah rutini oluşturup, düzenli olarak bu rutini uygularsanız günün geri kalanında verimliliğinizi olumsuz etkileyen ve dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzaklaşmış olursunuz. İşte iş uzmanlarına göre başarılı ve verimli bir iş hayatı için uygulamanız gereken sabah rutini:

1. İşe zamanında gidin

Her gün işe başlarken uygulamanız gereken 8 şey

İşe zamanında gitmek herkes için bir zorunluluk ancak zaman zaman bu zorunluluğun dışına çıkabiliyoruz. Oysa işe zamanında gitmemek sadece işvereninizin gözünde olumsuz bir izlenim yaratmakla kalmıyor, günün geri kalanındaki verimliliğinizi de etkiliyor. İşe zamanında gitmek, günün geri kalanı için kendinizi hazırlamanızı kolaylaştırır.

2. Derin nefes alın

Birçoğumuz işe koştura koştura gidiyoruz çünkü evdeki işlerle ilgilenmek için kendimize yeterince vakit ayırmıyoruz. Bu yüzden iş gününe stresle başlamış oluyoruz. Bunu elimine etmek için işe başladığınızda biraz yavaşlayabilir, derin nefesler alabilir ve öncelikle kendinize odaklanabilirsiniz. Derin nefesler aldıktan sonra birkaç dakikalık meditasyon yapabilir ve kendinizi işe hazırlayabilirsiniz. Böylelikle kendinizi sabah stresine teslim etmemiş olursunuz.

3. Kahvaltı yapın

Kahvaltı, sadece fiziksel olarak değil zihinsel enerji açısından da günün en önemli öğünü. Bu yüzden verimli bir iş günü geçirmek istiyorsanız, güne sağlam bir kahvaltıyla başlamalısınız.

4. Her gün yeni bir başlangıç yapın

Sonuçlandırmanız gereken projeler, görüş belirtmeniz gereken tartışmalar, cevaplamanız gereken mailler olabilir. Ancak her güne yeni bir başlangıç gibi bakmalısınız. Dünden kalan kırgınlıkları, aksilikleri geçmişte bırakıp, önünüzde yeni bir sayfa olduğunu düşünmelisiniz.

5. Ruh halinizi kendiniz belirleyin

Güne başlarken ruh halinizin sizi ve etrafınızdakileri nasıl etkilediğini göz önünde bulundurun. Çalışma uzmanları iş yerindeki ilk 1 saatin, günün geri kalanı için ruh halinizi belirlediğini söylüyor. Bu yüzden işe başlarken moralinizi yüksek tutmaya, eğer sabah insanı değilseniz ihtiyacınız olan kahveyi ertelemeden kendinizi biraz şımartmaya özen gösterin.

6. Gününüzü organize edin

Her gün işe başlarken uygulamanız gereken 8 şey

Günün ilk saatleri, önceliklerinizi belirlemek ve tamamlamanız gereken şeylere odaklanmak için en güzel zaman. Bu yüzden sabahları işe başlarken önemsiz şeylerin dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin. Güne başlarken yapılacaklar listesi hazırlayın. Eğer hali hazırda bir listeniz varsa, bir önceki gün tamamladığınız işleri listenizden çıkarın, gerekli güncellemeleri yapın. Güne başlarken önceliklerinizi belirleyin ve bu önceliklere bağlı kalın.

7. İş arkadaşlarınızla iletişim halinde olun

Güne başlarken iş arkadaşlarınızla yapacağınız 5-10 dakikalık konuşmalar, kısa kısa günlük hedeflerinizi paylaştığınız beyin fırtınaları bile verimliliğinizi önemli ölçüde etkileyebilir. Böylelikle işinize daha kolay odaklanabilir ve ekibinizle daha iyi bağ kurabilirsiniz.

8. Asıl hedefinizi kendinize hatırlatın

Bu ilk bakışta size tuhaf gelebilir ancak sabahları işe başlarken neden çalıştığınızı, hedefinizi kendinize hatırlatmak en güçlü motivasyon kaynaklarından biri. Böylelikle iş gününüzün geri kalanında önceliklerinize daha kolay odaklanabilirsiniz.

Kaynaklar: Forbes, Lifehacker

İlginizi çekebilir: Daha huzurlu bir iş hayatı için öneriler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!