Daha huzurlu bir iş hayatı için öneriler

Yoğun iş temposunda yapılacaklar listemizdeki işlerin sonu gelmiyor. Yetiştirilmesi gereken işlerle dolu olan yaşamlarımızda var olan stres faktörleri, ciddi problemlere yol açabilen psikolojik ve fiziksel rahatsızlıkları da beraberinde getiriyor. Ancak tüm bu koşuşturmacanın içinde, yaşam stilinizde yapacağınız birkaç küçük değişiklikle, hayatınızı daha sade bir hale getirmeniz mümkün. Aşağıdaki önerileri takip ederseniz, daha huzurlu bir iş hayatı sizi bekliyor…

1. İşlerinizin öncelik sırasını belirleyin

Sizin için önemli olan şeyleri belirleyin ve geri kalan küçük işlerinizi programınızdan çıkarın. Güne başlarken ya da bir önceki gece, gün içerisinde yapmanız gereken ve yapmak istediğiniz en önemli 4-5 şeyi seçerek, programınızı bu doğrultuda oluşturun. Yapılacaklar listenizin kısalması, sizi rahatlatacaktır.

2. Hayallerinizdeki günü gözünüzün önüne getirin

İdeal gününüzü gözünüzde canlandırmak, stressiz ve rahat bir günün nasıl olacağını tanımlayabilmenize olanak sağlar. İdeal bir gün tanımı herkes için farklı olabilir. Harekete geçmeden önce, gün içerisinde yapmak istediklerinize karar verin ve bu aktiviteleri adım adım başardığınızı hayal edin.

3. Hayır demeyi öğrenin

Öncelik sıralamanızı ve ideal gününüzü belirledikten sonra bu ideal günü yaşayabilmek için, listelerinizin dışında kalan aktivitelere “hayır” deyin. Katılmak istemediğiniz bir etkinlik ya da fazladan aldığınız sorumluluklardan kurtularak zamanınızı dilediğiniz şekilde değerlendirin.

Daha huzurlu ve sakin bir yaşama kavuşmanıza yardımcı olabilecek 5 öneri
Gün içerisinde sürekli koşuşturma içinde yaşamak yerine, yavaşlamayı deneyin.

4. Hayatı daha yavaş yaşamaya çalışın

Gün içerisinde sürekli koşuşturma içinde yaşamak yerine yavaşlamayı deneyin. Herhangi bir işi yaparken, bir sonraki adımı düşünmek yerine, üzerinde çalıştığınız şeye odaklanın ve anın tadını çıkarın. İşleriniz arasında ara verip dinlenerek, daha üretken şekilde yeniden çalışmaya başlayın. Gün ortasında gerginliğinizi azaltmak ve bedeninizi dinlendirmek için, sakinleştirici bir bitki çayıyla kısa bir mola verebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Üretkenliğinizi artırmak için hemen terk etmeniz gereken 7 zararlı alışkanlık

Daha huzurlu ve sakin bir yaşama kavuşmanıza yardımcı olabilecek 5 öneri
Tüm dikkatinizi üzerinde çalıştığınız şeye vererek, farkındalığınızı geliştirin.

5. Aynı anda birden fazla işe odaklanmayın

Tüm dikkatinizi üzerinde çalıştığınız şeye vererek, farkındalığınızı geliştirin. Böylece gününüzü sadeleştirmekle kalmayacak, anda var olarak zamanın tadını da çıkarabileceksiniz.

İlginizi çekebilir: İş hayatınızın kalitesini artırmak ve potansiyelinizi ortaya koymak için 10 etkili adım

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!