İş hayatınızın kalitesini artırmak ve potansiyelinizi ortaya koymak için 10 etkili adım

Eğer hayatınızı mahvetmek istiyorsanız, bunun en kolay yolu negatif olmaktan geçiyor. Aynı şey iş hayatı için de geçerli. İş hayatı ister istemez hepimiz için zorlayıcı deneyimler getiriyor. Negatif bir bakış açısına sahip olduğunuzda ise bu deneyimler karşısında potansiyelinizi ortaya koymak zorlaşıyor ve hedefi olan, umutlu, tatmin edici bir iş hayatından gittikçe uzaklaşıyorsunuz.

İş hayatınız yolunda gitmediğinde stres seviyeniz yükselir, buna bağlı olarak sağlık problemleri ortaya çıkar ve kendinizi geliştirmeniz için daha az fırsat karşınıza çıkar; çünkü negatif bakış açınız yüzünden fırsatları göremeyecek hale gelebilirsiniz.

İş hayatında pozitif olabilmek için öncelikle bilinçli olarak düşünme biçiminizi değiştirmeniz gerekir. Öncelikle iş dünyasının zorlayıcı ve bazen de negatif olabileceğini kabul edin. İşte iş hayatınızın kalitesini artırmak için yapabileceğiniz 10 şey:

1. Zorlukları kabullenin

Siz ne kadar pozitif düşünseniz de karşınıza zorlukların çıkmasını engelleyemezsiniz. Ancak bu zorluklara karşı bakış açınızı değiştirebilirsiniz. Negatif duygularınızın sizi ele geçirmesine engel olabilirsiniz. İş hayatında zor zamanlar gelir ve geçer, bunu doğal bir süreç olarak görmelisiniz. Aslında her bir zorluğun sizin gelişiminize katkı yaptığına inanın. Bu zorlukları başarıyla atlatmak için elinizden geleni yapın.

2. Kendinize güvenin

İnsanlar kendilerini her şeyin merkezinde görerek hareket ettikleri zaman, hem kendilerine hem de başkalarına karşı negatif olabiliyor. İş hayatında sahip olduğunuzdan daha iyisini hak ettiğinizi düşünüyorsanız, bu düşünce sizi sadece gerçek dışı beklentilere sürükler. Ayrıca böyle bir bakış açısı, sizinle birlikte çalışılmasını da zorlaştırır. Daha başarılı ve tatmin edici bir iş hayatı için, ihtiyaçlarınızı karşılamanın tek yolunun size bağlı olduğunu düşünmeli ve kendinize güvenmelisiniz.

3. Fırsatları görün

İş hayatını sadece sahip olmadıklarınızdan ibaret olarak görürseniz, sahip olduğunuz şeylerin de kıymetini bilmeniz mümkün olmaz. Bugüne kadar sahip olduğunuz ve başardığınız şeylerin kıymetini bilmelisiniz. İş hayatında gördüklerinizi birer fırsat olarak kabul etmek için kendinizi eğitin. Zihninizdeki negatif düşünceleri, şükran duygusuna çevirmenin yollarını araştırın. Bu düşünce değişiminiz mutlaka birilerinin dikkatini çekecek ve sizi iş hayatında daha çekici hale getirecektir.

4. Aşırı ciddiyeti bir kenara bırakın

Daha fazla kahkaha atın, özellikle de tek başınızayken. Hepimizin hayatı çok yoğun, takvimler sürekli dolu. İş hayatınız da görevler ışığında ilerleyen sıkıcı bir düzen olabilir. Eğer siz ara ara mola verip kahkaha atmıyorsanız, hayatı kapkara bir bulutun altında geçiriyorsunuz demektir. Oysa kişisel ve profesyonel ilişkilerinizden siz sorumlusunuz. İş, her zaman görevleri yerine getirmek değildir. Arada mola verin, rutininizi değiştirin, tatillerin keyfini çıkarın.

5. Başkalarına yardım edin

İş hayatını, evrenin merkezinde siz varmışsınız gibi yaşıyorsanız, ciddi bir sorununuz var demektr. Eğer çalıştığınız şirketin tek amacının sizi düşünmek olduğunu sanıyorsanız, uzun vadede başarılı olmanız pek mümkün değil. Başkalarına yardım etmek ve iş arkadaşlarınızı desteklemek ise sizi daha mutlu ve başarılı kılar.

6. Amaç edinin

Hedefler koymak ve iş hayatınızda daha büyük bir yer yer edinmek, daha verimli olmanızı sağlar. İş dünyasında herkesin çalışma ve aksiyon alma amacı taşıdığını biliyoruz. Bu aksiyon olmadan, depresyon ve negatif düşünceler dışında bir şeye yer bulamazsınız. Sürekli hareket halinde olarak, iş hedeflerinizi ilerleterek, yaratıcı ve yenilikçi fikirler getirerek sizi motive eden bir amaç belirlemiş olursunuz. Böylelikle daha büyük hedefler için koşabilirsiniz.

7. Davranışlarınızı kendiniz belirleyin

Değişim her zaman insanın kendisiyle başlar. İş hayatında da kendinizin en iyi dostu veya en kötü düşmanı olabilirsiniz. Sizi zorlamayan bir iş hayatı düşünemezsiniz. Hiçbir şey istediğiniz gibi gitmese de siz kendi davranışlarınızı belirleyebilirsiniz. Örneğin kendinizle konuştuğunuz dili değiştirebilirsiniz. Belki de işler yolunda gitmediği zaman en acımasız eleştirileri siz kendi kendinize yapıyor olabilirsiniz. Negatif ve suçlayıcı iç sesler, hedeflerinizi ve hayallerinizi baltalayabilir. Kendinize karşı kibar olun ve ileri gitmeye çalışın.

8. Çevrenize karşı pozitif olun

Duygular bulaşıcıdır. İş hayatında birlikte vakit geçirdiğiniz kişiler duygularınızı sömüren, histerik veya kendini dünyanın merkezinde gören insanlarsa, siz de zamanla bilinçsizce o insanlara dönüşebilirsiniz. İş dünyasında çevrenizdeki kişiler destekleyici ve pozitif kişiler değilse, sizin de motivasyonu yüksek bir şekilde kalmanız zor olur. Kendinize bunu sık sık hatırlatın ve etrafınızdakilere karşı pozitif olmaya çalışın.

9. Çok çalışın

Stresinizi pozitif aksiyona ve motivasyona dönüştürün. Stresin sizi paralize etmesine izin vermeyin. İş hayatının stresini aşmaya odaklandığında, kolayca ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.

10. Kurban psikolojisinden kurtulun

Kendinizi kurban olarak gördüğünüz sürece iş hayatında gelişemezsiniz, büyüyemezsiniz. Herkes kendi düşüncelerinden, davranışlarından ve etik değerlerinden sorumludur. Bakış açınızın, iyi ve kötü yönlerinizin sorumluluğunu alın. Sürekli kötü şeylerin sizin başınıza geldiğine inanırsanız, yani kendinizi kurban yerine koyarsanız başarıya giden yolda kendinizi engellemiş olursunuz. Oysa başarılı olabilmek için kendi adınıza pozitif seçimler yapmanız gerekir. Kendinizi sevin, iş hayatınızda pozitif adımlar atın ve düşüncelerinizi pozitife çevirin.

Kaynaklar:
Entrepreneur
Workology

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!