Daha kaliteli bir iş hayatı için 10 etkili adım

Eğer hayatınızı mahvetmek istiyorsanız, bunun en kolay yolu negatif olmaktan geçiyor. Aynı şey iş hayatı için de geçerli. İş hayatı ister istemez hepimiz için zorlayıcı deneyimler getiriyor. İşler yolunda gitmediğinde stres seviyeniz yükselir, buna bağlı olarak sağlık problemleri ortaya çıkar ve hatta kendinizi geliştirmeniz için daha az fırsat karşınıza çıkar çünkü negatif bakış açınız yüzünden fırsatları göremeyecek hale gelirsiniz. Negatif bir bakış açısına sahip olduğunuzda potansiyelinizi ortaya koymak zorlaşır. İş hayatında pozitif olabilmek için öncelikle bilinçli olarak düşünme biçiminizi değiştirmeniz gerekir. İşte daha kaliteli bir iş hayatı için 10 etkili adım…

1. Zorlukları kabullenin

Siz ne kadar pozitif düşünseniz de karşınıza zorlukların çıkmasını engelleyemezsiniz. Ancak bu zorluklara karşı bakış açınızı değiştirebilirsiniz. Negatif duygularınızın sizi ele geçirmesine engel olabilirsiniz. İş hayatında zor zamanlar gelir ve geçer, bunu doğal bir süreç olarak görmelisiniz. Aslında her bir zorluğun sizin gelişiminize katkı sağladığına inanın. Bu zorlukları başarıyla atlatmak için elinizden geleni yapın.

2. Kendinize güvenin

İnsanlar kendilerini her şeyin merkezinde görerek hareket ettikleri zaman, hem kendilerine hem de başkalarına karşı negatif olabiliyor. İş hayatında sahip olduğunuzdan daha iyisini hak ettiğinizi düşünüyorsanız, bu düşünce sizi sadece gerçek dışı beklentilere sürükler. Ayrıca böyle bir bakış açısı, sizinle çalışmayı da zorlaştırır. Daha başarılı ve tatmin edici bir iş hayatı için, ihtiyaçlarınızı karşılamanın tek yolunun size bağlı olduğunu düşünmeli ve kendinize güvenmelisiniz.

3. Fırsatları görün

İş hayatını sadece sahip olmadıklarınızdan ibaret olarak görürseniz, sahip olduğunuz şeylerin de kıymetini bilmeniz mümkün olmaz. Bugüne kadar sahip olduğunuz ve başardığınız şeylerin kıymetini bilmelisiniz. İş hayatında gördüklerinizi birer fırsat olarak kabul etmek için kendinizi eğitin. Zihninizdeki negatif düşünceleri şükran duygusuna çevirmenin yollarını araştırın. Bu düşünce değişiminiz mutlaka birilerinin dikkatini çekecek ve sizi iş hayatında daha çekici hale getirecektir.

4. Aşırı ciddiyeti bir kenara bırakın

Daha fazla kahkaha atın, özellikle de tek başınızayken. Hepimizin hayatı çok yoğun, takvimler sürekli dolu. Eğer ara ara mola verip kahkaha atmıyorsanız, hayatı kapkara bir bulutun altında geçiriyorsunuz demektir. İş, her zaman görevleri yerine getirmek değildir. Arada mola verin, rutininizi değiştirin, tatillerin keyfini çıkarın.

5. Başkalarına yardım edin

İş hayatını, evrenin merkezinde siz varmışsınız gibi yaşıyorsanız, ciddi bir sorununuz var demektr. Eğer çalıştığınız şirketin tek amacının sizi düşünmek olduğunu sanıyorsanız, uzun vadede başarılı olmanız pek mümkün değil. Başkalarına yardım etmek ve iş arkadaşlarınızı desteklemek ise sizi daha mutlu ve başarılı kılar.

6. Amaç edinin

Hedefler koymak daha verimli olmanızı sağlar. İş dünyasında herkesin çalışma ve aksiyon alma amacı taşıdığını biliyoruz. Bu aksiyon olmadan, depresyon ve negatif düşünceler dışında bir şeye yer bulamazsınız. Sürekli hareket halinde olarak, iş hedeflerinizi ilerleterek, yaratıcı ve yenilikçi fikirler geliştirerek sizi motive eden bir amaç belirlemiş olursunuz. Böylelikle daha büyük hedefler için koşabilirsiniz.

7. Davranışlarınızı kendiniz belirleyin

Değişim her zaman insanın kendisiyle başlar. Hiçbir şey istediğiniz gibi gitmese de siz kendi davranışlarınızı belirleyebilirsiniz. Örneğin, kendinizle konuştuğunuz dili değiştirebilirsiniz. Belki de işler yolunda gitmediği zaman en acımasız eleştirileri siz kendi kendinize yapıyor olabilirsiniz. Negatif ve suçlayıcı iç sesler, hedeflerinizi ve hayallerinizi baltalayabilir. Kendinize karşı kibar olun ve ileri gitmeye çalışın.

8. Çevrenize karşı pozitif olun

Duygular bulaşıcıdır. Kendinize bunu sık sık hatırlatın ve etrafınızdakilere karşı pozitif olmaya çalışın.

9. Çok çalışın

Stresin sizi paralize etmesine izin vermeyin. İş hayatının stresini aşmaya odaklandığınızda, kolayca ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.

10. Kurban psikolojisinden kurtulun

Kendinizi kurban olarak gördüğünüz sürece iş hayatında gelişemezsiniz, büyüyemezsiniz. Herkes kendi düşüncelerinden, davranışlarından ve etik değerlerinden sorumludur. Bakış açınızın, iyi ve kötü yönlerinizin sorumluluğunu alın. Sürekli kötü şeylerin sizin başınıza geldiğine inanırsanız, yani kendinizi kurban yerine koyarsanız başarıya giden yolda kendinizi engellemiş olursunuz. Oysa başarılı olabilmek için kendi adınıza pozitif seçimler yapmanız gerekir. Kendinizi sevin, iş hayatınızda pozitif adımlar atın ve düşüncelerinizi pozitife çevirin.

Kaynak
Entrepreneur
Workology

İlginizi çekebilir: Daha huzurlu bir iş hayatı için öneriler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!