Erkeklerin cinsel yaşamıyla ilgili şaşırtıcı gerçekler

Kadın orgazmı ve cinselliğine dair yazılarımızı ‘’Pleasure Up’’ bölümündeki makalelerimizde sizlerle sık sık paylaşıyoruz.

erkek cinselliği
Kadınlarda orgazmın birçok farklı çeşidi olduğunu, orgazm olma süresinin farklı dış etmenlerle bağlantılı olarak değişebileceğini, daha yoğun orgazm yaşamak için izlenmesi gereken pratik yolları sizlerle daha önce paylaşmıştık. Bu kez de sizlerden gelen istek üzerine, erkek cinselliği ve orgazmı ile ilgili ilginç ve bilgilendirici olacağını düşündüğümüz bir yazı hazırladık.

Erkek ve kadınlar arasındaki orgazma dayalı farklılıklar neler? Erkekler cinsellikte nelerden hoşlanır? Kadının ve erkeğin cinsellikten aldığı zevk aynı mıdır? Kadınlar orgazm olduklarında erkekler neler hisseder?

İşte erkeklerin cinsel yaşamıyla ilgili en merak edilen 10 şaşırtıcı gerçek:

Orgazm ve boşalma aynı anda mı olur?

Birçoğumuz erkeklerin orgazma ulaştıklarında boşaldıklarını düşünüyor olabiliriz. Bu durum çoğu zaman geçerli olsa da, aslında erkekler orgazm oldukları anda ya da orgazma ulaştıkları için boşalmazlar. Boşalma, orgazma ulaştıktan birkaç saniye sonra gerçekleşir. Bu nedenle boşalma problemi yaşayan erkekler de orgazmı yaşayabiliyor.

Boşalmanın kaçınılmazlığı

Bu terim, cinsel araştırmalar konusunda bilim dünyasında en ünlü araştırmacılardan olan Masters ve Johnson ikilisine ait. Araştırmacılar yaptıkları çalışmalar sonucunda birçok erkeğin cinsel organlarının uyarılması sonucunda orgazm yaşamasının kaçınılmaz olduğunu buldular. Araştırma sonuçlarına göre, erkeklerin %75’i iki dakika ya da daha az süre boyunca mastürbasyon yaptıklarında orgazma ulaşabiliyor.

Orgazm eşitsizliği

eşitsizlik

Masters ve Johnson’ın yaptıkları çalışmaların devamlılığı niteliğinde olan ve Chicago Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, erkeklerin %75’inin kısa bir uyarılmadan sonra orgazma ulaşabilmelerine karşın, kadınlarda bu oranın yalnızca %50’yle sınırlı kaldığı görülmüş.

Kısa orgazmlar

Erkeklerin orgazma erişme süreleri ne kadar çabuksa, orgazmda kalma süreleri de bir o kadar kısa. Bu nedenle erkeklerin birçoğu ilişki sırasında erken boşalmamayı tercih ediyor.

Çoklu orgazm

Çoklu orgazm genelde kadınlarla ilişkilendirilen bir durum olsa da, erkekler de ilişki sırasında birden fazla kez orgazm yaşayabiliyorlar. Kinsey Enstitüsü’nün yaptığı araştırmalara göre, erkeklerin % 15 – 20’si ilişki sırasında birden fazla orgazm yaşayabiliyor. Ancak erkeklerin birden fazla orgazm olabilmesi genelde kendiliğinden gerçekleşen değil, öğrenme gerektiren bir durum. Ayrıca orgazmın (yukarıda da belirttiğimiz gibi) boşalmayla karıştırılmaması gerekiyor. Erkeklerin birden fazla kez boşalmaması, bir kez boşaldıktan sonra bir daha orgazm olamadıkları anlamına gelmiyor. Çoklu orgazm becerilerinizi geliştirmek için tantrik cinsellik uygulamalarını inceleyebilirsiniz.

Bir dakikadan bir saate…

saat

Masters ve Johnson’a göre erkeklerin tepkisizlik dönemi (orgazm olduktan sonra tekrar orgazm olabilmek için gerekli olan dinlenme süresi) bir dakikadan bir saatte kadar uzanan bir aralıkta farklılıklar gösterebiliyor. Bu farklılık yaşa, fiziksel duruma ya da kişinin yaşam stiline göre değişiklik gösterebiliyor.

Erken boşalma

Erken, ne kadar erken; geç, ne kadar geç? Söz konusu cinsel mutluluk olduğunda, herkesin farklı tercihlerinin ve alışkanlıklarının olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle bir çift için ‘çok kısa’ olarak değerlendirebilecek bir cinsel ilişki, bir diğeri için yeterli bir zaman gibi görülebilir. Erken boşalma olarak tanımlanan durum aslında 2 dakika veya daha erken bir sürede ilişkinin sonlanması.

Erkeklerde ‘’G spot’’

Kadınlarda vajinanın üst duvarında yer aldığı varsayılan ve orgazmı sağlayan G-spot benzeri bir nokta erkeklerde de var. Makalelerde ‘P-spot’ olarak adlandırılan bu nokta, erkeklerde anüsün içinde, küçük bir çıkıntı olarak bulunuyor. Bu bölgenin uyarılması, yoğun ve zevkli bir orgazm deneyimi sağlıyor.

Ortalama birleşme süresi

Cinsel birlikteliğinizin süresini uzatmak için ilginç şeyler denemenize gerek yok. Kinsey araştırmasına göre, çiftlerin çoğunluğu 7 dakikalık cinsel birlikteliği tatmin edici bulduklarını söylüyor.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!