Uyarılmadan orgazma giden süreçte kadın ve erkek bedeninde yaşanan değişimler

Orgazm Sırasında Yaşanılan Garip Duygular
Orgazm Sırasında Yaşanılan Garip Duygular

Kadın ve erkeklerde uyarılma süreci, orgazm, ve sonrası… Dünyanın ileri gelen cinsellik ve ilişki eğitmeni Laura Berman’ın orgazmın fizyolojisini anlattığı yazısını sizler için derledik. Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesinde ob-gyn ve psikiyatri doktorası olan Berman, aynı zamanda New York Times listesinde de en çok okunan yazarlar arasında gösteriliyor.

Uyarıldığımızda ortaya çıkan durum cinsellik arzusudur. Eğer uyarılma devam ederse vücudumuz kendini ilişkiye hazırlamak için -dışarıdan gözlenebilen ve gözlenemeyen- pek çok değişimden geçer. Yapılan araştırmalar cinsel uyarılmayla başlayıp orgazmla sonuçlanan bu sürecin dört ayrı evreye bölünebileceğini gösteriyor.

Uyarılma fazında cinsel gerginlik yoğunlaşır. Yüzeysel ve hızlı nefesler almaya başlarız ve kalp atışlarımız yükselir. Eğer uyarılma devam ederse bu fazı takiben “plato” evresine geçeriz.

Plato aşamasında kadınlarda vajina ıslanır. Vajinanın üst kısmı genişler ve serviks (vajina girişi) penertasyona hazır hale gelecek şekilde biraz yükselir. Penis de kanla dolup şişer.

Daha sonra climax (doruk, orgazm) fazına geçiş gerçekleşir ve bu aşamada haz en yoğun şekilde hissedilir. Kas kontrolü kaybedilebilir. Genital bölgelerde istemsiz ve şiddetli kasılmalar görülür. Genital kas kasılmaları ile yoğun bir euphoria (öfori, coşku) yaşanır.

En sonunda ise çözülme fazı yaşanır. Nefes alışverişiniz ve kalp ritminiz normale döner ve kan genital bölgeden uzaklaşır. Genital organlar seks öncesi durumuna döner.

İşin fizyolojik kısmında (kan akışı artışı ve genital organlar) kadınlar ve erkekler benzer tepkiler veriyor olsa da zihinlerimizin ilişkiye hazırlanma şekli birbirinden ayrılıyor.

Bir şehir efsanesine göre ‘erkekler her üç dakikada bir seks düşünüyor.’ Erkeklerin bu kadar sık cinsel aktivite düşündüğü bilimsel olarak doğru değil; ama ‘cinsel nitelik’ üzerine yoğun düşünceleri olduğu bir gerçek. Mesela sokakta yürüyen çekici bir kadının ya da bir başkasının göğüslerinin çıplakken nasıl göründüğünü merak etmek cinsel nitelik üzerine bir düşünce.

Konu seks olduğunda erkeklerin uyarılma yaşaması oldukça kolaydır. Tıpkı kısa mesafe koşucuları gibi bacaklarının bütün gücüyle mesafeyi en kısa sürede koşmaya hazırdırlar. Kadınlarsa uzun mesafe koşucularıdır. Sürat koşusu yerine maraton koşarlar. Kadınlar için ısınmak zaman alır; ama başladığında saatlerce koşabilirler.

Uyarılma ve orgazma ulaşma süreleri de oldukça farklıdır. Bazı erkekler sadece birkaç dakika içinde orgazm olabilirken, kadınların uyarılmanın zirvesine ulaşması ortalama en az 20 dakika sürer. Uyarılma süreleri arasındaki bu farkı yatak odası becerileriyle kapatırsınız. Örneğin çocuklar okuldan eve dönmeden önce hızlı bir orgazma ihtiyacınız varsa, klitoral uyarılmayı da beraberinde sağlayan bir pozisyon seçebilirsiniz.

En önemlisi, orgazmın sadece orgazm olduğunu unutmamak ve bu durumu takıntı haline getirmemek. Nasıl veya ne zaman orgazm olduğunuzun önemi yok. Yapmanız gereken tek şey orgazmın hazzıyla kucaklaşmak ve kurduğunuz bağın keyfini çıkarmak.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!