Kadınlarda orgazm sıklığını artırmaya yardımcı 6 stratejik uygulama

Herkes orgazmdan ve yaşadığı ilişkiden ne kadar zevk aldığından bahsederken, eğer böyle bir his yaşayıp yaşamadığınızdan emin değilseniz yalnız değilsiniz. Cinsellikle ilgili yapılan araştırmalar, kadınların yüzde 10 ile 20 arasında değişen bir oranda daha önce hiç orgazm yaşamadıklarını gösteriyor. Erkeklerdeyse bu oran yalnızca %2.

Young pretty woman lying on the grass at summer sunset. Natural happiness, fun and harmony.

Cinsel ilişkiden zevk almayan ya da orgazmı hiç yaşayamamış olan kadınlar utanma, hayal kırıklığı ve kaygı taşıdıkları için zamanla bazı patolojik rahatsızlıklar geliştirebiliyorlar. İlişkinin çok önemli bir parçası olan cinsellik sekteye uğradığında yaşanan özgüven problemi, ilişkinin sağlıksız ilerlemesine ve zamanla problemlerin büyümesine neden olabiliyor. Partnerleriyle yakalayamadıkları cinsel haz eksikliğini mastürbasyonla doldurmaya çalışsalar da, yetersizlik ve gerginlik hissini tam olarak ortadan kaldırmaları mümkün olamıyor.

Ancak cinsellikten haz alamamanız, ömrünüz boyunca bu şekilde devam edeceğiniz anlamına gelmiyor. İnsan vücudu orgazmı yaşamayı öğrenebiliyor. Vücudun yaşadığı travmaların kişinin cinsel fonksiyonunu azalttığına ya da yok ettiğine dair herhangi bilimsel bir araştırma bulunmuyor. Yani doğum da yapsanız, kaza da geçirseniz cinsel isteğinizde ya da aldığınız hazda bir değişim yaşanması söz konusu değil.

Orgazmı öğrenmek ya da kaybolduğunu sandığınız cinsel hazzı tekrar ortaya çıkarmak için kullanabileceğiniz çok farklı yöntemler var. Tabii davranışsal olarak gerçekleştireceğiniz değişimlerin işe yaraması için kökte değiştirmeniz gereken öncelikli şey, gerginliğinizi ve takıntılarınızı bir kenara bırakmak olmalı.

Beslenme düzeninize dikkat edin

Cinselliğin en önemli bileşenlerinden birinin fiziksel sağlık olduğunu düşündüğümüzde, beslenme düzeninin cinsel performansınızla direkt ilişkisi olduğunu görebilirsiniz. Cinsel isteğimiz hormonlara bağlı olarak azalır ya da yükselir. Hormonların düzenli salgılanmaması, beslenme düzeniyle doğrudan ilişkilidir. Tahılların ve şekerin mümkün olabildiğince az olduğu, protein ve sağlıklı yağları içeren bir diyet programıyla hormonlarınızın optimal orgazm modunda kalmasını sağlayabilirsiniz. Paleo diyeti, bu beslenme düzenini en uygun şekilde karşılayabilecek seçeneklerden biri.

Beslenme düzenine ek olarak, anti-depresan, doğum kontrol hapı gibi ilaçlar libido artırıcı hormonların salınımını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle doktorunuzdan kullanmakta olduğunuz ilaçların yan etkileri hakkında bilgi almalısınız.

Menopoz öncesinde ve menopoz sürecinde yaşanan hormonal değişimler de orgazm kalitenizi etkileyecektir. Menopoz dönemindeyseniz, bitkisel bazlı hormon takviyeleri ya da vitamin desteği alabilirsiniz. Ayrıca bir endokrinoloji uzmanından destek alarak, hormonal değişiminizi dengeleyecek ilaçlar kullanabilirsiniz.

Düzenli egzersizi yaşam tarzınız haline getirin

Kas büzülmeleri ve kas yapısındaki değişimler, kadınların orgazm yaşamasına engel olan en önemli faktörlerden. Orgazmın oluşma mekanizması, tamamen genital bölgeden çıkan sinir hücrelerinden taşınan bilginin beyne rahatça ulaşmasıyla ilgili. Bu nedenle sinir ve kas sisteminin sağlıklı olması, cinsellikten alınan hazzın artmasına yardımcı oluyor.

Yoga, kasların gevşemesi ve bilgi iletiminin kolaylaşması için yapılabilecek en yararlı egzersizlerden. Aynı şekilde masaj da, kasları rahatlatarak orgazm kalitenizi artırabilecek aktivitelerden.

Stres faktörlerini ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilecek şeylerle ilgilenin

Stres, mutluluk hormon salgılanmasını engelleyen kortizol hormonunun salgılanmasını artırır. Yeterince endorfin salgılayamadığınızda, cinsellikten alacağınız haz azalacaktır. Bu noktada, partnerinizle olan yakınlığınız, duygusal bağınız ve kendinizi güvende hissetmeniz önemli bir rol oynuyor. Partnerinizle yakınlığınızı artıracak, güven duygunuzu güçlendirecek paylaşımlarda bulunmaya çalışın. Seks sırasında ön sevişme süresini artırmak, en pratik ve etkili sonuç alabileceğiniz yöntemlerden biri.

Uyarılma sürecinizi gözlemleyin

Fiziksel ve hormonal bir probleminiz olmadığı halde orgazm konusunda problem yaşıyorsanız, zihinsel süreçlerinizi gözden geçirmelisiniz. Kişinin duygusal ve psikolojik durumu, ilişkiden aldığı hazzı etkileyen önemli faktörlerden. Yatak odasında deneyimli de olsanız, cinsel birleşmeye hazır da olsanız sesini açık unuttuğunuz telefonunuza mail ya da mesaj gelmesi, ailenizde yaşanan problemler ya da işle ilgili canınızı sıkan olaylar bir anda bütün dikkatinizin dağılmasına neden olabilir. Kişinin geçmişinde taciz, tecavüz gibi travmatik durumlar olduğunda, fiziksel yakınlığın sağlanması ve dikkatin cinsel aktiviteye yöneltilmesi çok daha zor olabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, beynin gelişime ve değişime açık olduğu ve sinirsel bağlantıların kolaylıkla yeniden yapılandırılabileceği. Bu nedenle, sizi cinsel olarak nelerin uyardığını, cinsellik boyunca nasıl adımlar izlediğinizi gözlemlemeye ve kendinize bir yol haritası çıkarmaya çalışın. Cinsel isteğinizde ani bir yükseliş olduktan sonra hemen soğuyor musunuz? Orgazm yaşadığınızı hissettiğiniz anlar ilişkinin hangi sürecinde gerçekleşiyor? İlişki öncesinde, sırasında ve sonrasında neler hissediyorsunuz?

Mastürbasyon yapın

Haftada en az üç kez, yalnızca kendinize ayıracağınız ve kafanızda başka hiçbir şey olmadan kendi cinsel hazzınıza odaklanacağınız zaman dilimleri belirleyin. Başlangıçta kendinizi nasıl hissettiğinize, en çok hangi bölgelere temas ettiğinizde zevk aldığınıza ve moda girerken kafanızdan geçen düşüncelerin neler olduğuna odaklanın.

Bir sonraki aşamadaysa, uyarılmış olarak ne kadar süre geçirdiğinizi ve uyarıldığınızda vücudunuzda nasıl değişimler yaşandığını gözlemleyin.

Psikolojik destek alın

Cinsel yaşamınızda gerçekleştirdiğiniz değişimlere ve farklı deneyimlere rağmen hala zevk almakta zorluk yaşıyorsanız, yaşadığınız problem neden olan faktörleri daha iyi anlamak için bir uzmana başvurmanızda yarar olacaktır. Geçmişimiz, bugünümüz üzerinde gözardı edilemeyecek kadar önemli izler taşır. Ancak hedef odaklı yaklaşımlarla cinsellikten haz almaya yönelik çalışmalar yapmak ve stratejiler geliştirmek mümkün.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!