Erkeklerde en sık görülen cinsel problemler ve sebepleri

Cinsel sağlık, yalnızca kendimizi nasıl hissettiğimizi değil, ilişkimizin kalitesini de etkileyen, önemli bir belirleyici.  Günlük yaşam kalitemiz üzerindeki büyük etkisine rağmen, cinsel bozukluklar ve bu bozuklukların hayatımızı nasıl etkilediğiyle ilgili çok az sayıda araştırma bulunuyor.

Erkeklerde en sık görülen cinsel problemler
Erkeklerde en sık görülen cinsel problemler

İngiltere’de 6,777 kadın katılımcıyla yapılmış olan geniş çaplı bir anketin (National Survey of Sexual Attitudes and Lifestyles) sonuçlarını sizlerle daha önceki yazımızda paylaşmıştık. Bu kez anketin 4,913 erkek katılımcıyla yapılmış olan ve erkeklerde en sık görülen cinsel problemler ve sebeplerine değinen kısmını sizlerle paylaşacağız.

  • Son 1 yıl içinde cinsel bir rahatsızlık yaşadığını belirten erkeklerin oranı %41.6
  • Cinsel yaşamlarındaki rahatsızlıklardan kaynaklanan problemler nedeniyle kendisini stres ve baskı altında hisseden erkeklerin oranı ise %9.9.
  • Yaşanan cinsel problemler arasında en yaygını, %14.9 oranıyla cinsel isteksizlik ve erken boşalma. Cinsel isteksizlikten sonra %4.8 ile cinsellikten haz almama, %5.4’le cinsel ilişki sırasında gergin hissetme%1.8’le cinsel ilişki sırasında fiziksel acı duyma%3.1 oranında cinsel uyarılma yaşayamama%9.2 ile orgazm olamama, ve %12.9 ile ereksiyon problemleri geliyor. Tabi bu rahatsızlıkların yaşa göre farklılıklar gösterdiğinin altını çizmekte fayda var. Örneğin, cinsel birliktelik sırasında erken boşalma problemi daha erken yaşlarda görülürken, ereksiyon bozuklukları daha ileriki yaşlarda görülen problemler.
  • Araştırmaya katılan erkeklerin %23.4’ü kendi cinsel istekleriyle partnerlerinin beklentileri arasında büyük farklılıklar olduğunu belirtti.
  • Partnerindeki bir problemden dolayı cinsel hayatında problem yaşadığını belirten erkeklerin oranı ise %18.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!