Orgazm hakkında bilmeniz gerekenler

Orgazm Hakkında Merak Edilenler
Orgazm Hakkında Merak Edilenler

Orgazm konusunda yapılan bilimsel açıklamaları hiç merak ettiniz mi? Sağlığınızı nasıl etkiler, yaşla birlikte nasıl değişir ya da alınan hazzı etkileyen faktörler nelerdir?

Orgazmla ilgili hepimizin yanlış bildiği ya da merak ettiği şeyler var. Uplifers olarak, orgazm hakkında öğrenilmeye değer olan bilimsel açıklamaları sizler için bir araya getirdik.

1. Kadınlar da erken boşalabilir

Erken boşalma, genellikle erkeklerin yakındığı bir problemdir. Erkeklerin %30’u, hayatlarının bir döneminde bu sorunu yaşıyor olsa da, sorun sadece erkeklere özgü değil.  Yakın zamanda Portekiz’de 18-45 yaş arası kadınlarla yapılan bir ankette, katılımcıların %40’ı da ara sıra beklediklerinden daha önce orgazm olduklarını belirtmiş.

Her ne kadar, erken boşalma kadınlar için de problem olsa da; daha yaygın görülen problem orgazm olamamak.

Orgazm Hakkında Merak Edilenler
Orgazm Hakkında Merak Edilenler

2. Topuklular orgazmik midir?

Ayakkabı tasarımcısı Christian Louboutin, İngiliz gazetelerinden birine; “orgazm ve topuklu ayakkabıların çok fazla ortak yönü olduğu” yönünde bir demeç vermiş. Louboutin’e göre topuklu ayakkabıların seksi olmasının nedeni; bu ayakkabıların kadın ayağını, orgazm olurken aldığı şekle sokması.

Topuklu ayakkabıların çoğu zaman uyarıcı ve hatta fetiş malzemesi olduğu gerçek olsa da, bu açıklamanın maalesef bilimsel bir dayanağı yok.

3. Düşünce gücüyle orgazm

Lady Gaga’nın da, New York Magazine’de söylediği gibi; “Hafızamızın hislerimizle ilgili bölümü çok güçlü; bazen sadece düşünerek bile orgazm olabiliyorum.”

Bestseller Sex for One and Orgasms for Two kitabının yazarı PhD seks eğitmeni Betty Dodson, bu açıklamayı onaylıyor. Sadece düşünerek orgazm olmak konusunda Lady Gaga kadar başarılı olamasanız da; orgazm üzerine düşünmek ve konuşmak, kendinizi keşfetmenizi ve daha seksi hissetmenizi sağlayarak, cinsel hayatınızı renklendirebilir.

Orgazm Hakkında Merak Edilenler
Orgazm Hakkında Merak Edilenler

4. Yogazm

“Yogazm”, yoga fanatikleri arasında son zamanlarda sıkça konuşulan bir konu. Peki yoga yaparken, hiç bir cinsel uyaran ve dokunma olmadan orgazm olmak gerçekten mümkün mü?

Seksolog Jeffre TallTrees’in The Daily Beast’te yaptığı açıklamaya göre; yoga, kadında orgazmı başlatan ve idrarı tutmayı sğlayan pelvik taban kaslarını çalıştırır. G noktasını sardığına inanılan bu kas uyarıldığında ise, orgazm olmak mümkün.

5. Çoklu orgazmlar

Cinsel ilişki esnasında birden çok orgazm mümkün. Ancak Dodson’a göre, bazı kadınlar orgazm sonrası ortaya çıkan otonom refleksleri de orgazm olarak algılayabiliyor olabilir. Bu refleksler tam olarak “orgazm” anlamına gelmese de, orgazm sonrası uyarılmanın devam etmesi, zevk verici olacaktır.

6. Yaş ilerledikçe orgazm

Orgazm Hakkında Merak Edilenler
Orgazm Hakkında Merak Edilenler

Yaşınız ilerledikçe, cinsel doruğa ulaşma kapasitenizin arttığı kesin olarak söylenemez. Ancak yaş aldıkça, vücudunuzu daha yakından tanımanız ve seks konusunda hem kendiniz hem de partnerinizle ilgili daha rahat hissetmeniz; doruğa ulaşma şansınızı arttırıyor. Dodson’a göre; genç bir vücut uyaranlara daha güçlü tepkiler verse de, yaş alan vücut orgazmın değerini daha iyi biliyor.

7. Kadın orgazmının üremeye etkisi

Konu üremeye gelince, sadece erkek orgazmının yeterli olduğu söylenir. Ancak kadın orgazmı üzerine araştırmalar yapan Indiana University Profesörü Elizabeth Lloyd; kadın orgazmının da bu konuda birçok yönden etkili olduğu görüşünde. Kadın orgazmı, çiftleri birbirine bağlayarak ebeveyn olma iç güdüsünü arttırıyor. Eş seçimi konusunda da önemli olan orgazm faktörü, spermin yumurtaya ulaşmasını sağlayacak kasları çalıştırdığı için de önemli.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!