Zamanınızı almayacak kendisi küçük etkisi büyük yeni yıl hedefleri

Yeni yılda atılacak büyük adımlar, yapılacak çok şey var. Yenilenme süreci içindeyiz ve bundan en iyi şekilde yararlanmayı kafamıza koyduk bile. Bu hedeflere varmada ve motivasyonumuzu yüksek tutmada küçük hedeflerin rolünün altını hep çizdik. İşte bu yüzden büyük hedefler bir kenarda dursun, biz, kolay erişilebilir yeni yıl hedefleri belirleyerek kendimize olan güvenimizi tazelemeye, değişimi hissetmeye bakalım.

İşte zaman almayan, basit ama hayatınıza gülümseme katacak birkaç yeni yıl hedefi:  

Kartpostal atın

Elle yazılmış bir not, bir mektup almanın çok farklı bir yanı var. Başta nostaljik bir şeyi yeniden hayata geçirmek gibi gelebilir ama bir yerlerde biriken ve yıllar içinde çoğalan o birkaç cümleye dönüp baktığınızda ne kadar çok şeyin değiştiğini göreceksiniz. Eiffel Kulesi önünde görüntülü konuşmanızı yapın tabi ama en yakın arkadaşınızla yaptığınız o konuşmadan geriye bir şey bırakmak için gezdiğiniz yerlerden sevdiklerinize kartpostallar atmayı alışkanlık edinin. Bu onları her an düşündüğünüzün bir göstergesi olacaktır.

İlginizi çekebilir: Bilimsel çalışmalara göre sizi daha mutlu yapacak 10 şey

Bozukluklarınızı bağışlayın

Hani o kapının girişindeki kasede biriken bozukluklar var ya, artık toz tutmaya başlayan ve hiçbir şeye yetmeyen; onları ihtiyacı olanlara verin. Her gün yanından geçtiğiniz sokak müzisyenlerini es geçmeyin. Ya da kumbaranızdaki para iyi bir birikime dönüştüyse bununla sevdiğiniz birine bir jest yapın.

İlginizi çekebilir: İyilik yaparak kendinizi ve çevrenizdekileri mutlu etmenin 99 kısa yolu

Plastik kullanımını en aza indirin

Yeni yılda doğaya karşı sorumluluklarınızı üst seviyeye çıkartmayı düşünebilirsiniz. Başlangıcı plastik poşet kullanımını azaltmakla yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey küçük bir bez torba temin etmek ve onu çantanızdan ayırmamak.

İlginizi çekebilir: Okyanuslar ölüyor duyuyor musunuz?

Telefonla daha az vakit geçirmek

Evet artık telefonlar sıradan bir sesli iletişim aracı değil, onlar her şeyimiz. Fakat kalabalık bir sofrada, sevdiklerinize ayıracağınız güzel vakti onlarla öldürmeye değer mi? En azından bu basit kurala uyun ve ‘sevdiğim kişilerle geçireceğim bir saatte telefonuma bakmayacağım’ deyin.

İlginizi çekebilir: Akıllı telefonlarınızı evde bırakmanız için 5 geçerli neden

Satın almak yerine kendiniz yapın

Birçoğumuz çok az vakit harcayarak kendimiz yapabileceğimiz yemekleri dışarıdan sipariş etmeye meyilli. Özellikle yoğun bir çalışma hayatı söz konusuysa. Fakat salata, sandviç gibi basit tariflerle kendinize sağlıklı öğünler yaratabilir, bu yıl yemek masrafınızdan tasarruf edebilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Para mutluluğu satın alabilir mi?

Yeni arkadaşlar edinin

Daha sosyal olmaya bakın. Çekingen veya içine kapanık biri olsanız bile sosyalleşme adına küçük adımlar atın. Buna ‘en yakın arkadaş desteğini’ alarak başlayabilirsiniz. Yeni arkadaşlar edineceğiniz ortamlara girmeyi deneyebilisiniz. Bu yıl sosyal çevrenize yenilik getirerek farklı bakış açılarından beslenmeye çalışın.

İlginizi çekebilir: Neden arkadaşlarınız sizi sizden daha iyi tanıyor?

Daha kibar biri olun

Sahip olduğunuzu düşündüğünüz bazı kaba yanlarınız varsa veya dalgınlıkla hareket ediyorsanız, daha düşünceli biri olmaya özen gösterin. Her sabah kahve aldığınız yerdeki çalışanların günlerini, kibar ve düşünceli cümlelerinizle güzelleştirin. Size kaba davranan bir esnafı kibar cümlelerinizle yenin. Her şeyden önemlisi, kibar ve gülümseyen biri olduğunuzda hayat ve insanlar da size aynı şekilde dönecektir.

İlginizi çekebilir: Gülümsemenin 10 bilinmeyen faydası

Uyku düzeninize önem verin

Bu yıl televizyon karşısında uyumaktan, bir gün 12 diğer gün 4 saat uykuyla günü geçirmekten uzak durun. Kendinizi yavaş yavaş ideal olduğuna inandığınız uyku düzenine sokun. Düzensiz uyku ve uykusuzluk sinir, gerginlik ve mutsuzluk kaynakları olarak karşınıza çıkabilir. Bu yıl bu zinciri kırın.

İlginizi çekebilir: Uyku pozisyonları sağlığımızı etkiliyor

Daha çok okuyun

Kitaplar ve okuma alışkanlığı kalıcı bilgiye giden yoldur. Farklı farklı alanlarda günde en az 10 sayfa ile başlayın. Bu bir kitap, haber, dergi olabilir. Ancak bu yıl okuma anlamında her gün bir adım atın. Fark edeceksiniz ki konuşmalarınızın içerikleri gelişmiş ve zenginleşmiş; referanslarınız sağlamlaşmış ve hatta kendi görüşleriniz bile daha sağlam bir temele oturmuş. bunun için bu yıl okuma yılınız olsun.

İlginizi çekebilir: Kitap okumak ömrü uzatıyor mu?

Daha düzenli biri olun

Dağınıklık bir yaşam biçimi olabilir ama bunun bir kaos ortamına dönmesi pamuk ipliğine bağlı. Aşırı düzensiz ve dağınık bir ortamın olumsuz etkisi sadece düzenli insanları rahatsız etmez. Düzensiz yaşayan bireyleri de gündelik eylemlerden soğutur. Bu yıl bunun önlemini alın. en azından çalışma ortamınızda fazlalıklardan arının. Bunun sizin için daha motive edici olduğunu göreceksiniz.

İlginizi çekebilir: Size düzenli bir yaşam sunacak 25 eğlenceli eşya

Faydalı bir uğraş edinin veya yeni bir hobi bulun

Çalışmalarınızın ardından vakit öldürmeyi bırakın. Düşüncelerinizi daha başka, kolay ve sizi rahatlatan bir alanda toplayın. Hobileri sadece el becerisi olarak görmeyin. Mesela etkili konuşma sınıfı gibi daha farklı şeyleri de deneyebileceğinizi unutmayın. 

İlginizi çekebilir: Eğlenirken zeka geliştirmenin sırrı: Hobiler

Kendinize eziyet etmeyin

Kendimize karşı acımasız olmamız gelişimimizin önündeki en büyük engel. Zayıflıklarımıza olan kızgınlığımız arttıkça onları aşma kabiliyetimiz o kadar azalıyor. Bu yıl bunun önüne geçecek adımlar atın. İyi yönlerinizi görmeye ve geliştirmeye çalışın. Yapamadığınız yerden değil, becerikli olduğunuz yerlerden ilerlemeye bakın.

İlginizi çekebilir: Kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmak için yeni yılı beklemeyin, değişime şimdi bugün başlayın

Kaynak:

popsugar.com

lifehack.org

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!