Uyku pozisyonları sağlığımızı etkiliyor

Siz de yatakta sola doğru yatmayı sevenlerden misiniz? Eğer öyleyseniz, aslında farkında olmadan sağlığınız için düşündüğünüzden daha yararlı bir şey yapıyorsunuz.

Uyku pozisyonunuz vücudunuzun zararlı atıkları ne kadar iyi temizlediğinin belirleyicisi olurken, aynı zamanda geçmiş günlerdeki olayların izlerini nasıl silmesi gerektiğine de karar veriyor.

Uyku pozisyonları ve sağlık

Uyku pozisyonları çok sayıda bulunmaktadır: Yüzükoyun, sırtüstü, sağa, sola. Ve tüm bu pozisyonlar sağlığımızı etkilemektedir. Hatta uyku pozisyonlarının horlama, mide ekşimesi ve kırışıklık oluşumu üzerinde etkisi bile vardır.

Yan yatma

uyku pozisyonu
Sola doğru yatmanın vücudumuz için birçok faydası bulunuyor

İnsanların büyük çoğunluğu hep bir tarafa doğru yatmaktadırlar. Sola doğru yatmak yalnızca kalp sirkülasyonunu geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda beyindeki gereksiz bilgilerin kolayca silinmesine de yardımcı olur ve bu durumda Alzheimer hastalığına neden olan plağın gelişmesini engeller.

Sola doğru yatmak karaciğerin üzerindeki baskıyı da almakla beraber Gastroözofageal Reflü hastalığının semptomlarını da en aza indirir. Bütünsel tıp vücudumuzun sol tarafını dominant lenfatik taraf olarak belirliyor ve dominant lenfatik  vücudumuzda lenf boğumundan göğüs kanalına kadar bir filtre görevi görerek toksinlerin filtrelenmesini sağlıyor.

Sağa doğru yatmanın da tam ters etkileri bulunuyor. Lenf sistemininizin daha yavaş çalışmasına neden olan sağa yatma, bu sebepten dolayı toksinlerin daha az elemine olmasına ve lenf akışının vücutta zayıflamasına neden oluyor. Ağır çalışan lenf sistemi, toksinlerin gelişimine bağlı olarak kronik hastalıklara sebebiyet vermektedir.

Bir kere sol tarafa yatmaya başladığınızda vücudunuzun toksinleri imha etmede daha etkin olduğunun farkına varacaksınız. Sindirim sisteminiz daha yüksek kapasitede çalışabilecek ve bu sayede yemeklerden daha çok besin maddesini çıkarırken gereksiz toksik atıkları da kolaylıkla temizleyebilecek.

Sırtüstü yatma

Eğer sırtüstü yatmayı seviyorsanız, bu yatış şekli aslında sırtınız ve boynunuz için oldukça faydalı bir harekettir. Omurganız düz duracak, garip bir şekilde eğilip bükülmeyecektir. Elbette doğru şilteyi seçmek de omurganızı ve boynunuzu ertesi gün nasıl hissedeceğiniz konusunda önem taşımaktadır.

Sırtüstü yatmak aynı zamanda yüz kırışıklıklarının oluşumunu azaltmaktadır; çünkü bu pozisyonda yüzünüz yastıkta ezilmez. Fakat yine de; sırtüstü yatmak, uyku apnesi ve horlama gibi problemlere yol açmaktadır. Bu durum uyku kalitenizi etkilemektedir.

İlgili yazı: En sık karşılaşılan uyku problemleri ve çözüm önerileri

Yüzükoyun yatmak

Yüzükoyun yatmak, horlama ve uyku apnesini engeller; ancak bu pozisyon maalesef uyumanız için en kötü pozisyonlardan biridir. Bel ve boyun eğriliklerinin artmasına neden olup buna bağlı olarak zedelenme ve fıtık gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olurken, tüm gece boyunca tek bir yana dönük uyumak boynunuzun gerilmesine sebebiyet verir.

Sola doğru yatmanıza yardımcı olacak püf noktalar:

Yüzüstü, sırtüstü veya sağa doğru yatma alışkanlığını kırmak için yapacağınız egzersizler biraz zaman alsa da, vücudunuz bu duruma uyum sağlayacaktır. İşte sola doğru yatmak konusunda işinize yarayacak püf noktaları:

1. Sola doğru yatın ve arkanıza yastık koyun. Arkanıza koyacağınız yastıklar sağa doğru dönmenizi engellerken, bu yöntemle sola doğru uyuduğunuzdan emin olursunuz.

2. Yatağın sağ tarafında loş ışık olsun. İnsanlar bilinçsiz olarak uyurken ışıktan kaçmaya meyillidir ve bu sayede sağ tarafa dönmezsiniz.

3. Yatakta her zaman uyuduğunuz tarafı değiştirin.

Kaynak:

livelovefruit.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!