Bilimsel çalışmalara göre sizi daha mutlu yapacak 10 şey

Mutluluk çok ilginç bir şey çünkü her birimiz onun ne olduğuyla ve nasıl ulaşılacağıyla ilgili farklı fikirlere sahibiz. Aslında hepimiz, doğamız gereği mutluluğa kafayı takmış bir haldeyiz.

Herkes mutlu olmak istiyor, öyle değil mi? Biz de Uplifers olarak bilimsel çalışmalara göre sizleri daha mutlu edecek şeyleri derledik:

1. Egzersiz yapın – 7 dakika bile yeterli olabilir

Geçtiğimiz yıllarda New York Times’da bir makale yayımlanmış ve tam anlamıyla ortalığı kasıp kavurmuştu. Makalede, günde 7 dakikalık egzersizlerin bilimsel olarak günlük egzersiz ihtiyacınızı karşıladığı anlatılıyordu.

Egzersiz yapmanın mutluluk üzerinde çok derin bir etkisi var. Shawn Achor’ın The Happiness Advantage kitabında sonuçları paylaşılan bir araştırma kapsamında depresyonla mücadele eden hastalar üç gruba ayrılmış ve gerçekten şaşırtıcı sonuçlar elde edilmiş. Buna göre, sadece ilaç tedavisi uygulananların yüzde 38’inde depresyon yeniden nüksetmiş, hem egzersiz yapan hem de ilaç kullananların yüzde 31’inde yeniden nüksetme görülmüş. Sadece egzersiz yapanlarda ise yeniden nüksetme oranı yüzde 9 olarak görülmüş.

Egzersizin faydalarını görmek için depresyonda olmanız gerekmiyor. Egzersiz rahatlamanızı sağlar, beyin gücünü artırır ve vücudunuzun görünüşünü iyileştirir.

İlginizi çekebilir: Farklı kültürler, mutluluğu nasıl etkiliyor?

2. Daha fazla uyuyun – Bu sizi negatif duygulara karşı daha dayanıklı yapar

Uyku, bedenimizin gün sonunda kendini yenilemesini ve toparlamasını sağlar ve böylelikle daha kolay odaklanmamıza, daha üretken olmamıza yardımcı olur. Bu da uykunun mutluluk için vazgeçilmez olduğunu gösteriyor.

Bilimsel çalışmalara göre sizi daha mutlu yapacak 10 şey
Aile ve arkadaşlarla vakit geçirmenin, mutluluk üzerinde çok büyük bir etkisi olduğunu kanıtlayan sayısız araştırma var.

BPS Research Digest tarafından sonuçları yayımlanan bir araştırma, uykunun negatif duygulara karşı hassasiyetimizi etkilediğini gösteriyor. Araştırma kapsamında öğle uykusuna yatmayan kişilerin, gün sonunda öfke veya korku gibi negatif duygulara karşı daha hassas hale geldikleri tespit edilmiş.

Mutluluk için uykunun büyük bir önemi var ancak uykunuzun kalitesi, süresi de çok önemli. Uyandığınızda nasıl bir ruh haline sahip olduğunuz da günün geri kalanını nasıl geçireceğinizi belirleyebilir.

İlginizi çekebilir: Ben de mutlu olmak istiyorum; ama…

3. İş yerinize yakın bir yere taşının

Şaşırtıcı olabilir belki ama evinizle iş yeriniz arasındaki uzaklığın mutluluk üzerinde çok güçlü bir etkisi var. Aslında günde iki defa ve en az haftanın beş günü tekrarladığınız bir şeyin sizi daha mutlu veya daha mutsuz yaptığını düşünmek çok da ilginç bir durum değil. Harvard Üniversitesi’nden psikolog Daniel Gilbert, “Trafikte araç kullanmak, her gün yaşanan cehennem gibi” diyor.

Bazen daha büyük veya daha güzel bir evde oturmak için iş yerinizden uzak bir yerde yaşamayı tercih edebilirsiniz. Ancak emin olun, uzun vadede bu sizi daha çok mutsuz edecektir. Ev ile iş yeri arasındaki uzaklığın mutluluk üzerindeki etkisiyle ilgili çalışmalar yürüten İsviçreli ekonomi uzmanları, ev ile iş yeri arasındaki uzun mesafelerin mutsuzluk getirdiğini söylüyor.

4. Ailenizle ve arkadaşlarınızla vakit geçirin

Söz konusu mutluluk olunca, geçirilen sosyal zamanların önemi daha da artıyor. Aile ve arkadaşlarla vakit geçirmenin, mutluluk üzerinde çok büyük bir etkisi olduğunu kanıtlayan sayısız araştırma var. Bu araştırmalara imza atanlardan biri de Harvard Üniversitesinden Daniel Gilbert:

Ailemiz olduğunda, arkadaşlarımız olduğunda mutluyuz ve bizi mutlu ettiğini düşündüğümüz şeylerin neredeyse tamamı, aslında bir şekilde daha çok aileyle ve arkadaşlarla vakit geçirmeye dayanıyor.

İlginizi çekebilir: Arkadaşlarınıza bilimsel verilerle sarılın: Arkadaşlığın 10 olumlu etkisi

5. Dışarı çıkın

Shawn Achor, The Happiness Advantage’da açık havada vakit geçirmenin mutluluğu artırdığını söylüyor ve şöyle devam ediyor:

Güzel bir havada dışarıya çıkıp vakit geçirmek büyük bir avantaj sağlıyor. Yapılan bir araştırma, güzel havada 20 dakika geçirilen zamanın hem pozitif ruh halini beslediğini hem de kötü düşüncelerden uzaklaştırıp daha üretken kıldığını kanıtladı.

Eğer vakit darlığından şikayet ediyorsanız, 20 dakika dışarıda vakit geçirmek için iş yerinize gidiş geliş sürenizi veya öğle aralarınızı bile değerlendirebilirsiniz.

6. Başkalarına yardım edin – sihirli sayı, yılda 100 gün

Kendinizi mutlu etmek için verilebilecek en işlevsel tavsiyelerden biri, başkalarına yardım etmek. Hayatımızı zenginleştirmek için başkalarına adamamız gereken optimum süre, yılda 100 saat.

Bilimsel çalışmalara göre sizi daha mutlu yapacak 10 şey
Tatile çıkmak bir yana, tatili planlamak bile mutluluğunuzu artırıyor.

The Journal of Happiness Studies’de sonuçları yayımlanan bir araştırmaya göre, insanlar kendileri için para harcamak yerine başkaları için para harcadıklarında kendilerini daha mutlu hissediyor. Peki söz konusu zaman olduğunda? Gönüllülük çalışmalarıyla ilgili Almanya’da yapılan bir çalışma bu konuda çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. Berlin Duvarı’nın yıkılmasından sonra gönüllülük çalışmalarına altyapı oluşturan birçok kurum ve kuruluş da yok olmuş ve insanlar kısa süre içinde kendilerine sunulan gönüllü çalışma fırsatlarını kaybetmiş. Bunun sonunda insanların mutluluk seviyelerinde ciddi düşüşler olduğu gözlemlenmiş.

İlginizi çekebilir: Para ile mutluluk arasındaki bağ ne kadar güçlü?

7. Gülümseyin

Gülümsemek tek başına bile bizleri daha mutlu yapabiliyor. Üstelik bunu pozitif düşüncelerle desteklediğinizde, etkisi daha da çok artıyor. Michigan State Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre mağazalarda çalışan satış temsilcilerinden, yalandan da olsa gülümsemeleri istenmiş ve araştırmanın sonunda bu gülümsemelerin bile onların ruh halini iyileştirdiği tespit edilmiş.

Tabii önemli olan yalancı gülümsemeler değil, gerçekçi gülümsemeler.

İlginizi çekebilir: Gülümsemenin bilinmeyen 10 faydası

8. Tatil planı yapın

Tatile çıkmak bir yana, tatili planlamak bile mutluluğunuzu artırıyor. Applied Research in Quality Life’ta sonuçları yayımlanan bir araştırmaya göre mutluluğun en yüksek seviyede olduğu nokta, tatil planının yapıldığı anlara denk geliyor. Tatil öncesi mutluluk artışı, neredeyse 8 hafta boyunca sürüyor. Ancak tatilden sonra mutluluk seviyesi hızlı bir biçimde düşüyor.

İlginizi çekebilir: Mutluluğun arkasındaki karmaşık yapı nasıl anlaşılır?

9. Meditasyon yapın

Meditasyona genellikle dikkat toplama, yoğunlaşma ve sakinleşme için başvuruluyor. Bunlara ek olarak meditasyonun mutluluğunuzu artırıcı özelliği de var.

Yapılan bir araştırma kapsamında Massachussetts General Hospital’dan bir grup araştırmacı, 16 kişinin sekiz haftalık bir meditasyon programına katılmadan önceki ve katıldıktan sonraki beyin görüntülerini incelemiş. Araştırmanın sonunda, katılımcıların meditasyon programını tamamladıklarında merhamet ve kişisel farkındalıkla ilgili bölgelerinin geliştiği ve stresle ilişkili bölgelerin küçüldüğü tespit edilmiş.

Meditasyon gerçek anlamda zihninizi temizler ve sizi daha sakin bir insan yapar. Bu yüzden mutlu bir hayat sürmenin en etkin yolu olarak gösterilir.

İlginizi çekebilir: Meditasyon, stres seviyesini nasıl azaltır?

10. Şükredin

Bu belki de mutlu olmak için en basit ama en etkili strateji. Şükretmeyi kendinize hatırlatmanın birçok yolu var; günlük tutabilirsiniz, her gün belli bir saatte o gün şükretmeniz gereken üç şeyi belirleyebilirsiniz veya başkalarından iyilik gördüğünüzde şükrederek karşılık verebilirsiniz.

Sonuçları Journal of Happiness’ta yayımlanan bir araştırma kapsamında, kadın ve erkeklerden oluşan 219 kişiden üç hafta boyunca her gün üç tane şükür mektubu yazmaları istenmiş. Araştırmanın sonunda mektupları yazan katılımcıların mutluluk ve hayattan tatmin seviyelerinin yükseldiği, depresif semptomların azaldığı tespit edilmiş.

Kaynak
The Mind Unleashed

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!