Kitap okumak ömrü uzatıyor mu?

Kitap okumak daha uzun bir hayat yaşamınızı sağlayabilir mi? Ya da okumanın kendisi daha iyi bir yaşam sürmenin kapısını açan bir anahtar olabilir mi? Yale Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırma, aktif bir şekilde kitap okumanın bunları sağlayabileceğini söylüyor.

İlginizi çekebilir: Dünyaya bakış açınızı değiştirecek 10 kitap

Kitap okumak
Henüz yeterli araştırma yapılmamış olsa da kitap okuma ile uzun yaşam arasında bir bağlantı olduğu ifade ediliyor.

Araştırmada bir grup yaşlı insanın 10 yıldan uzun bir süre boyunca hayatta kalma durumları incelendi ve çıkan sonuçta kitap okuyanların, okumayanlara göre yüzde 23 daha fazla yaşama avantajına sahip olduğuna ulaşıldı. Araştırmacılar, çalışmada aynı zamanda gazete okuyucularını da inceledi, fakat bu grupta çıkan sonuç daha zayıftı.

Social Science and Medicine dergisinde yayımlanan araştırmaya başkanlık eden Prof. Becca R. Levy’ye göre; günde yarım saat bile olsa kitap okuyan bireylerin, hiç okumayanlara göre hayatta kalma oranı daha yüksek.

İlginizi çekebilir: Kitap aşıklarının görmesi gereken şehirler

Fakat kitap okumak her halükarda fazla hareket gerektirmeyen bir eylem olduğu için bundan uzun yaşamaya dair ciddi beklentilere girmek yanlış olacaktır. Öte yandan ancak ilerleyen dönemlerde konuyla ilgili daha fazla araştırmanın yapılması sayesinde kitap okuma ve uzun yaşam arasındaki ilişki netlik kazanacaktır.

İlginizi çekebilir: Dünyanın en uzun ömürlü insanlarından sağlıklı yaşam sırları

Kaynak:

huffingtonpost.com

psychologytoday.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!